Nieruchomosci-online.pl - Tu zaczyna się dom tu zaczyna się dom

Wady i zalety domu parterowego

Anna Serafin
Komentarze

Wciąż najpopularniejszymi domami, które buduje się w Polsce, są te z poddaszem użytkowym. Coraz więcej zwolenników zyskują jednak domy parterowe, które lepiej wtapiają się w otoczenie, są wygodniejsze w użytkowaniu i często wiążą się z niższymi kosztami budowy niż domy dwukondygnacyjne. Zobacz, jaki jest koszt postawienia domu parterowego oraz jakie są wady i zalety tego typu nieruchomości.

Z tego artykułu dowiesz się:

 

Dom parterowy będzie odpowiednim rozwiązaniem dla rodzin z małymi dziećmi albo dla osób, które planują spędzić w nim jesień życia. Brak schodów jest sporą zaletą dla seniorów, którzy mogą łatwiej się przemieszczać, ale i rodziców maluchów, które nie są narażone na upadek na niższą kondygnację domu.

Na tego typu budowlę mogą też postawić osoby, które mają malowniczą działkę o dużej powierzchni. Jedna kondygnacja sprawi, że dom płynniej połączy się z ogrodem, a wnętrza będą bardziej przestronne.

Dom parterowy zazwyczaj nie nadaje się dla rodzin wielopokoleniowych, bo trudniej w nim o wyodrębnienie oddzielnych przestrzeni dla każdego domownika. Bardziej komfortowo będą się w nim czuły pary albo rodzice z jednym lub dwojgiem dzieci, którym zależy na tym, aby przebywać wspólnie.

Dom parterowy – koszt budowy

Częstą motywacją inwestorów do wyboru domu parterowego jest niższy koszt budowy. Nie można jednoznacznie powiedzieć, że w każdym przypadku budynek jednokondygnacyjny będzie tańszy od piętrowego, bo sporo zależy od jego powierzchni czy standardu wykończenia.

Budując dom parterowy, możemy zaoszczędzić na:

 • schodach,
 • oknach dachowych,
 • wykończeniu elewacji (powierzchnia ścian jest mniejsza),
 • kosztach robocizny (domy parterowe buduje się szybciej niż piętrowe),
 • fundamentach (ze względu na lżejszą konstrukcję „parterówek” mogą one mieć mniejszy przekrój),
 • stropie (nie zawsze jest on konieczny, bo można również zamontować wiązary dachowe).

Trzeba jednak przygotować się na wyższe koszty związane z dachem. Większa połać wiąże się automatycznie z droższą wyceną. Zazwyczaj jednak pokrycie domu parterowego ma prostą formę – płaską, dwu- lub czterospadową. Natomiast brak okien dachowych, lukarn czy załamań pozwala wygenerować pewne oszczędności. Zawsze taniej jest wybrać mało skomplikowany dach. A gdy mamy prawo wyboru, to bardziej opłaca się postawić na płaski niż na spadzisty ze względu na większe możliwości aranżacyjne pomieszczeń. Niestety warto pamiętać o tym, że inwestorzy muszą dostosować się do zapisów miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, który zazwyczaj jasno narzuca, jaki stopień nachylenia dachu trzeba wybrać.

Budując dom parterowy, więcej wydamy również na instalacje, bo kuchnia i łazienka często mieszczą się relatywnie daleko od siebie, więc i wydatki na rury mogą być wyższe.

Dowiedz się więcej - "Budowa domu (krok po kroku)".

Dom parterowy – koszty utrzymania

Elementy wpływające na koszt utrzymania domu parterowego:

 • mniejsza powierzchnia,
 • usytuowanie względem stron świata (nasłonecznienie),
 • wentylacja z odzyskiem ciepła.

Na danej działce można wybudować dużo mniejszy dom parterowy niż piętrowy. Jeżeli decydujemy się na postawienie tylko jednej kondygnacji, to zazwyczaj powierzchnia będzie mniejsza i w wyniku tego będzie generowała niższe koszty utrzymania.

Jeżeli dodatkowo zainwestujemy w duże przeszklenia, a dom zostanie odpowiednio usytuowany względem stron świata (strefa dzienna na południe i zachód, a garażowo – gospodarcza na północ), to budynek będzie naturalnie się nagrzewał światłem słonecznym, co obniży rachunki za ogrzewanie.

Domy parterowe ze względu na to, że są niższe, mają również krótszy komin. Przez to gorzej może działać wentylacja grawitacyjna. Jednak tę wadę można przekuć w zaletę. Wystarczy zamontować wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła, a na nieużytkowym poddaszu umieścić rekuperator. Dzięki temu dom łatwiej będzie ogrzać.

Dom parterowy a działka

Na co zwrócić uwagę, kupując działkę pod dom parterowy:

 • odpowiednia wielkość działki,
 • odpowiedni kształt działki,
 • możliwość zapewnienia prywatności.

Jeśli mamy w planach postawić dom parterowy, trzeba zacząć o tym myśleć już na etapie wyboru działki. Jedna kondygnacja nie sprawdzi się na niewielkiej parceli, bo trzeba będzie mocno ograniczyć powierzchnię domu. Z kolei zbyt wąska działka sprawi, że budynek będzie przypominał wagon kolejowy, a to sprawia klaustrofobiczne wrażenie i obniża komfort użytkowania.

Dom parterowy sprzyja naruszaniu prywatności przez sąsiadów czy przypadkowych przechodniów. Przez nisko położone okna naprawdę łatwo zajrzeć, więc jeśli zależy nam na intymnej atmosferze, to przed zakupem gruntu trzeba sprawdzić, czy po postawieniu domu starczy na nim miejsca na posadzenie roślin, które będą naturalną granicą.

Analizując plan zagospodarowania przestrzennego, warto zwrócić uwagę na to, jaki procent działki musi być zachowany jako powierzchnia biologicznie czynna. Często zdarza się tak, że dana parcela jest zbyt mała na postawienie domu parterowego, który jest naprawdę rozłożysty.

Dowiedz się więcej: "Czy można zmienić ustalenia planu zagospodarowania przestrzennego?".

Dom parterowy a aranżacja przestrzeni

Aranżacja przestrzeni w domu parterowym jest sporym wyzwaniem. Optymalnie jest, aby wejście do niego znajdowało się jak najbliżej środka budynku, a kształt domu był jak najbardziej zbliżony do kwadratu. Dzięki temu tracimy relatywnie mało przestrzeni na ciągi komunikacyjne, a jednocześnie do każdego pomieszczenia mamy łatwy dostęp.

Warto docenić także to, że brak skosów to brak ścianek kolankowych. Dzięki temu właściwie w każdym miejscu możemy postawić wysokie meble.

Aby ograniczyć koszty instalacji, warto także postawić na projekt, który ma blisko siebie zlokalizowaną kuchnię i łazienkę.

Domy parterowe zazwyczaj mają mniejszą powierzchnię niż piętrowe, dlatego przestrzeń do przechowywania jest na wagę złota. Jeżeli decydujemy się na spadzisty dach, to już przy projektowaniu warto zadbać o to, aby zostawić sobie nawet niewielki strych do wykorzystania. Można tam umieścić pudełka z ozdobami świątecznymi czy ubraniami sezonowymi.

Dom piętrowy pozwala łatwiej oddzielić od siebie strefę sypialnianą i dzienną. Piętro jest przeznaczone dla domowników, natomiast parter do codziennej krzątaniny i przyjmowania gości. Jednorodna przestrzeń to zaleta dla rodzin z małymi dziećmi, ale projektując wnętrza, trzeba wziąć pod uwagę, że potrzeby mieszkańców będą się zmieniać. Na ten moment dobrze jest mieć maluchy cały czas na oku, ale za kilka lat nastolatkowie będą potrzebowali więcej intymności. Podobnie jest wtedy, gdy do domu wprowadzamy się sami, ale wiemy, że w przyszłości będziemy chcieli przyjąć pod swój dach starzejących się rodziców. Dla nich też odrębne pokoje, które zapewnią spokój i ciszę, będą istotne.

Posiadając widokową działkę o dużej powierzchni, dużo bardziej ją docenimy, decydując się na dom parterowy. Taka budowla wtopi się w krajobraz, a my będziemy mieć wrażenie, że wraz z ogrodem jest jednością. Trzeba jednak mieć świadomość ograniczeń, które wiążą się z jedną kondygnacją i sprawdzić, czy odpowiada nam to zarówno w obecnym momencie życia, jak i w perspektywie nawet kilkudziesięciu lat.

 


Niniejsze opracowanie ma jedynie charakter informacyjny. Jego treść nie stanowi porady prawnej, podatkowej, finansowej czy z zakresu obrotu nieruchomościami. W celu uzyskania profesjonalnego wsparcia, skonsultuj się ze specjalistą: https://www.nieruchomosci-online.pl/agenci.html

Anna Serafin

Anna Serafin - Absolwentka Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu na kierunku finanse i rachunkowość. Specjalizuje się w finansach osobistych, finansach firmowych oraz w nieruchomościach. Jej misją jest przekładanie specjalistycznego języka z aktów prawnych i dokumentów bankowych oraz tych związanych z nieruchomościami na słowa zrozumiałe dla każdego.

Zobacz także

Używamy i uzyskujemy dostęp do cookies i podobnych technologii w celach statystycznych i realizacji usług. Możesz określić w przeglądarce warunki przechowywania i dostępu do cookies. Więcej...

Zamknij