Mieszkanie przy ruchliwej ulicy

Marta Kuzynowska

O akustyce mieszkania niewiele kto myśli decydując się na zakup. Najważniejsze są bowiem inne rzeczy, takie jak lokalizacja, cena oraz rozkład lokalu. Okazuje się jednak, że jedną z ważniejszych rzeczy, na które warto zwrócić uwagę przy zakupie jest także natężenie wszelkich dźwięków w najbliższej okolicy. Zbyt duże hałasy dobiegające z ruchliwej ulicy, okolicznych barów i restauracji bądź przebiegających nieopodal torów kolejowych czy autostrad, mogą bowiem mocno utrudnić życie i sprawić, że nową nieruchomość będziesz chciał sprzedać szybciej, niż ją kupiłeś. Jak żyje się przy ruchliwej ulicy w dużym mieście?

Zalety mieszkania w centrum

Wielkie, hałaśliwe ulice znajdują się zazwyczaj w pobliżu centrum miasta. Dlatego warto zacząć od pytania – co składania kupujących do tego, by wybierali lokale w takich miejscach. Niewątpliwie jest to wygoda. Bliskość sklepów, restauracji, szkół, kin i innych przybytków kultury to ważny argument przemawiający za wyborem mieszkania w centrum. Inną zaletą jest to, że zazwyczaj takie miejsca są doskonale skomunikowane z resztą miasta i w każdym momencie można dostać się w najdalsze nawet jego rejony, bez specjalnego wysiłku. Na tym jednak plusy prawdopodobnie się kończą.

Lokal przy ruchliwej ulicy – same kłopoty

Fakt, że mieszkanie w miejscu, w którym ciągle słychać wycie syren karetek czy wozów policyjnych, klaksony poddenerwowanych kierowców, przejeżdżające grupy motocyklistów czy nawet zwykły szum uliczny, może zmęczyć i to bardzo szybko. Otworzenie w takim miejscu okna, by przewietrzyć mieszkanie, to istne szaleństwo – nawet w nocy, gdy ruch jest nieco mniejszy. Nie wspominając już o tym, że „świeże powietrze” wpuszczane do mieszkania to głównie smog i zanieczyszczenia pochodzące z rur wydechowych aut. Warto wspomnień również o pieszych – ruchliwa ulica nie oznacza tylko ruchu samochodowego, ale również dźwięki rozmów, kłótni, śmiechów czy płaczących dzieci.

Czasami, na dokładkę codziennych hałasów, na głównych ulicach miast organizowane są również marsze, protesty czy maratony sportowe, które do cichych nie należą. Tłumy skandujące pod twoimi oknami różne, czasem nawet wulgarne hasła? Jeśli lubisz takie atrakcje, to mieszkanie przy ruchliwej ulicy z pewnością będzie dla ciebie idealne. Natomiast jeśli w domu lubisz relaksować się w ciszy, nie umiesz spać w hałasie albo w drodze na świat jest twoje dziecko – poszukaj lokalu w bardziej spokojnych częściach miasta.

Kolejnym minusem mieszkania w centrum, przy ruchliwej ulicy, są problemy z parkowaniem. Nic nie denerwuje tak, jak sytuacja, gdy po ciężkim dniu pracy wracasz do mieszkania i musisz jeszcze krążyć przez długie minuty w poszukiwania miejsca parkingowego. Jeszcze gorzej jest, gdy znajdujesz je kilometr od domu. Na szczęście coraz więcej inwestycji, które powstają w centrum posiada parkingi podziemne i można wykupić swoje stałe miejsce.

Akustyka mieszkania – ważna rzecz

Natomiast jeśli zdecydujesz się na zakup mieszkania w centrum, zadbaj o to, by było ono jak najbardziej wyciszone. Poziom hałasu w lokalach mieszkalnych w ciągu nocy nie powinien być wyższy niż 35dB w ciągu dnia i 25dB w nocy. W innym wypadku będzie to duże utrudnienie dla mieszkańców danej nieruchomości. Nie jest to tylko kwestia przyzwyczajenia i zakłócania spokoju. Stały hałas na poziomie wyższym niż 35dB może wpływać bardzo negatywnie na zmęczenie układu nerwowego oraz przyczynia się do wzmożonego napięcia mięśniowego i wzrostu poziomu stresu. Stres natomiast, jak wiadomo, jest przyczyną wielu chorób i pogorszonego samopoczucia na co dzień.

Normy hałasu dopuszczane w budynkach mieszkalnych regulowane są prawem. Więcej o tym dowiesz się z tego artykułu – „Budynek mieszkalny a normy hałasu”.

Na co zwrócić uwagę, kupując mieszkanie?

Przede wszystkim należy ustalić czy w lokalu, którego zakup nas interesuje zastosowana została odpowiednia izolacja akustyczna – odpowiednia grubość ścian, dobre ułożenie mieszkań w budynku, wbudowane zabezpieczenie przeciw drganiom oraz dobrze dobranym materiałom budowlanym. Szczególnie ważne jest to właśnie wtedy, gdy nieopodal mieszkania jest dużo źródeł hałasu. W tej chwili większość nowych budynków jest na szczęście budowana w taki sposób, aby mieszkańcy nie odczuwali dyskomfortu związanego z hałasami z zewnątrz. Gorsza sytuacja jest wówczas, gdy w grę wchodzi stare budownictwo (a takich w centrum miasta nie brakuje). Wtedy warto zwrócić uwagę również na okna – stare okiennice mogą nie wygłuszać odpowiednio dźwięków z dworu. Możesz też poprawić parametry akustyczne mieszkania. Jak to zrobić dowiesz się z artykułu „Jak wyciszyć mieszkanie?”

Wybór mieszkania ze względu na lokalizację, cenę czy układ lokalu to oczywistość. Niewiele osób myśli jednak nad tym, by zwrócić uwagę także na bliskość różnych źródeł hałasu czy odpowiednią izolację akustyczną. Jest to jednak bardzo istotne. Nawet jeśli wydawać by się mogło, że do hałasów można się przyzwyczaić, to niestety ludzki układ nerwowy tak szybko nie przywyknie do ciągłych zakłóceń – będą powodowały one napięcia mięśniowe, migrenowe bóle głowy i ciągłe uczucie stresu. Zbyt wysokie natężenie dźwięków może prowadzić do pogorszenia samopoczucia, dlatego warto wybierać lokale dobrze wygłuszone bądź oddalone od źródeł hałasu.

Niniejsze opracowanie ma jedynie charakter informacyjny. Jego treść nie stanowi porady prawnej, podatkowej, finansowej czy z zakresu obrotu nieruchomościami. W celu uzyskania profesjonalnego wsparcia, skonsultuj się ze specjalistą: https://www.nieruchomosci-online.pl/agenci.html

Dodaj komentarz

Komentarze:

Marta Kuzynowska

Marta Kuzynowska - Z wykształcenia ekonomistka oraz marketingowiec. Po studiach, ukończonych w 2016 roku, uczestniczyła w licznych kursach, aby poszerzać wiedzę z Content Marketingu i SEO Marketingu. W tym kierunku stale rozwija swoje umiejętności. Doświadczenie zdobywała współpracując z prestiżowymi agencjami marketingowymi. Jej głównym obszarem zainteresowań jest rynek nieruchomości. Na bieżąco śledzi wszystkie zmiany oraz nowości w branży deweloperskiej.

Zobacz także

Znajdź % dla siebie

Zamknij

Używamy i uzyskujemy dostęp do cookies i podobnych technologii w celach statystycznych i realizacji usług. Możesz określić w przeglądarce warunki przechowywania i dostępu do cookies. Więcej...

Zamknij