Jak wyciszyć mieszkanie?

Zespół Nieruchomosci-online.pl

Mieszkanie w bloku często ma jeden duży minus – hałas dobiegający zza ściany. Receptą na to jest wyciszenie mieszkania.

Mieszkańcom bloku najtrudniej przyzwyczaić się do hałasów dobiegających zza ściany lub sufitu – odgłosów dobiegających z ulicy, kłótni u sąsiadów, nocnego seansu filmowego za ścianą czy tupania dzieci nad głową. Z tego powodu wiele osób prędzej czy później myśli o wyciszeniu mieszkania.

Sposobów na jego wyciszenie jest wiele – od prostych, na poziomie dekoracji bądź wręcz zmian kosmetycznych, po bardziej zaawansowane, wymagające remontu, ale jednocześnie skuteczniejsze.

Domowe sposoby na wyciszenie wnętrza

Wyciszanie mieszkania można rozpocząć od domowych sposobów, np. tekstylnych dekoracji. To właściwie jeden z najtańszych sposobów. Przy okazji od razu można zadbać o dekorację pomieszczenia. Im więcej miękkich materiałów w pokoju (np. firanek, zasłon, dywanów), a nawet tapet, tym słabiej słychać hałasy zza ściany. Z kolei grube zasłony pomogą nieco wyciszyć harmider dochodzący z zewnątrz, a spory regał pełen książek również wytłumi dźwięki od sąsiadów.

Dość często hałas dobiega również z wnętrza danego mieszkania, np. generują go różne domowe sprzęty czy domownicy. A tymczasem do tego, by sprzęt pracował ciszej, wystarczy m.in. wypoziomować, użyć gumowych podkładek, czy oczyścić go z lodu lub kurzu, a nawet usunąć przylegające do nich przedmioty, które są wprawiane w drżenie. Przy drzwiach szafek i szuflad warto zamontować specjalne wyciszające zawiasy lub chociaż silikonowe, wyciszające nakładki na drzwiach. Odgłosy tupania można zmniejszyć np. kładąc na podłodze dywany, wykładzinę czy chodniki i montując „ciche” podłogi. Do najcichszych należą podłogi drewniane i korkowe (klejone do podłoża).

Niestety powyższe sposoby działają tylko wówczas, gdy poziom docierającego do mieszkania hałasu jest niski. Jeżeli sąsiedzi są głośni, a są oddzieleni jedynie cienką ścianką, to domowe sposoby pomogą w znikomym stopniu. W takim przypadku niezbędna będzie solidna izolacja akustyczna ścian, sufitu, podłogi i okien.

Wyciszenie sufitu

Wyciszenie sufitu warto rozważyć, gdy odgłosy dobiegające z mieszkania położonego wyżej są uciążliwe. Doskonale sprawdzi się w tym przypadku podwieszany sufit z izolacją akustyczną, który dobrze stłumi dźwięki dobiegające z góry, a także pochłonie te generowane wewnątrz pomieszczenia. Warto jednak pamiętać, że przestrzeń między tradycyjnym sufitem a tym podwieszanym, wykonanym z płyty gipsowo-kartonowej, powinno się wypełniać jak najgrubszą warstwą materiału izolacyjnego (co najmniej 25 mm) o dużej gęstości, np. wełną mineralną. Należy przy tym również pamiętać, by pod profilami U zamontować przekładkę w postaci taśmy akustycznej.

Wyciszenie ścian

By wyciszyć odgłosy dochodzące zza ściany, niezbędne jest pokrycie ściany okładziną ścienną. Można zdecydować się na jedno z kilku dostępnych rozwiązań.

Do okładania ścian można stosować np. wełnę lub kauczuk syntetyczny. Niestety sposób ten nieco zmniejsza powierzchnię mieszkania.

Aby nie tracić cennego metrażu, można wybrać okładziny w nowej technologii Sonacoustic, w których wełna mineralna jest w nich pokryta tylko dwiema akustycznymi powłokami o grubości 3 i 2 mm. Wart uwagi jest również korek akustyczny, który ma dużą gęstość i elastyczność, dzięki czemu doskonale tłumi drgania i wibracje, a także poprawia akustykę pomieszczeń, a wraz z upływem czasu nie traci swoich właściwości. Płyty korka akustycznego mają zazwyczaj grubość od 10 do 20 mm, a ich dobór uzależniony jest od oczekiwanego stopnia tłumienia – od 43 do 50 dB.

W celu wyciszenia mieszkania do wyboru są jeszcze dekoracyjne wygłuszające panele akustyczne – dużo łatwiejsze w montażu, a do tego niewymagające dodatkowych wykończeniowych powłok. Są wykonane z włókna szklanego lub poliestrowego o grubości 6 cm i ozdabiane są dekorami. Zdobią wnętrze i pochłaniają dźwięki w górnym rejestrze częstotliwości (powyżej 500 Hz).

Wyciszenie podłogi

Hałasy od sąsiadów przenikają również przez podłogi przenikają, bowiem strop i posadzka przenoszą drgania dźwiękowe spowodowane chodzeniem, upadkiem przedmiotów czy innymi głośnymi dźwiękami.

W celu wyciszenia podłóg można zastosować specjalne podkłady, np. gumowe, piankowe, poliuretanowe, korkowe czy pilśniowe maty wyciszające. Pozwolą one na izolacyjność w granicy 19 db.

Ciekawym rozwiązaniem jest zastosowanie elastycznej maty piankowej, która mając jedynie 3 mm grubości wyrównuje niedoskonałości podłoża i doskonale chroni przed przenoszeniem dźwięków uderzeniowych, a do tego można ją stosować również w przypadku ogrzewania podłogowego. Warte uwagi są również maty Tuplex (3 mm grubości), które mają dużą zdolność tłumienia dźwięków – o 18 dB. Składają się z dwóch warstw folii polietylenowej przedzielonych warstwą sklejonych granulek styropianowych. Można je zastosować pod podłogi drewniane i drewnopodobne.

W celu wyciszenia podłogi można również zastosować np. płyty drewnopochodne ze sprasowanych wiórów drzewnych, które równocześnie stanowią równe podłoże dla warstwy posadzki lub elastyczne maty korkowe.

Wyciszenie drzwi i okien

W mieszkaniu na niskim piętrze lub przy ruchliwej ulicy warto przyjrzeć się parametrom akustycznym okien. Lekki hałas delikatnie wytłumią również rolety zewnętrzne, a nawet grube zasłony. Jeśli chodzi o drzwi, to najlepiej izolują niechciane dźwięki drzwi pełne, bez przeszklonych elementów i ścięć.

Dodaj komentarz

Komentarze:

Zespół Nieruchomosci-online.pl

Zespół Nieruchomosci-online.pl - Nieruchomosci-online.pl to portal z największą liczbą ogłoszeń nieruchomości w Polsce. Udostępnia poszukującym ponad 350 tys. ofert od biur nieruchomości, deweloperów i osób prywatnych. Co miesiąc odwiedzany jest przez 3 miliony użytkowników, co daje mu drugą pozycję pod względem popularności.

Zobacz także

Zamknij

Używamy i uzyskujemy dostęp do cookies i podobnych technologii w celach statystycznych i realizacji usług. Możesz określić w przeglądarce warunki przechowywania i dostępu do cookies. Więcej...

Zamknij