Mieszkanie w kamienicy – czy warto kupić?

Magdalena Krukowska

Pojęcie kamienicy nie jest wyraźnie zdefiniowane. Przyjmuje się jednak, że jest to budynek położony w mieście, co najmniej jednopiętrowy. Zwykle znajduje się w szeregu innych domów, a jeśli nie, to dlatego, że sąsiedni dom został wyburzony albo był w planach, ale go nie wybudowano. Kamienica to też z reguły budynek starszy, wybudowany przed II połową XX wieku. Zdarzają się kamienice dość nowe, ale powstały one zwykle jako plomby między istniejącymi budynkami.

Zalety

Do zakupu mieszkań w kamienicy zachęcają nabywców cechy, których próżno szukać wśród lokali w blokach, gdyż w późniejszych czasach budowano zupełnie inaczej.

Przede wszystkim kamienice są zwykle położone w bardzo dobrej lokalizacji – w centrum miasta lub w jego pobliżu, w miejscach, gdzie nowe budynki już nie powstają, gdyż nie ma tam wolnych gruntów lub są one bardzo drogie. Jeśli więc zdecydujemy się zamieszkać w kamienicy, z reguły będziemy mieli łatwy dostęp do najważniejszych punktów miasta. Nie bez znaczenia jest też atrakcyjne otoczenie i nieraz bardzo efektowny widok z okien (na park, zabytek czy inny znany obiekt).

Jeśli chodzi o same mieszkania, w dawnych czasach były one budowane ze znacznie większym rozmachem niż po wojnie. Oszczędność miejsca i materiałów nie była najważniejszym kryterium. Dlatego lokale w kamienicach są wysokie (powyżej 3 m) i mają duże, nieraz bardzo dekoracyjne okna zapewniające odpowiednie doświetlenie pomieszczeń. Zwykle mają też spory metraż, chyba że powstały wskutek powojennego podziału dużego lokalu na mniejsze. Dla wielu osób plusem może być też oddzielna kuchnia – podczas gdy w mieszkaniach deweloperskich częściej spotyka się aneksy.

Mury kamienic są też zdecydowanie bardziej dźwiękoszczelne niż ściany w blokach (zwłaszcza tych z wielkiej płyty). Jednak zwróćmy uwagę, czy mieszkanie nie powstało wskutek podziału większego lokalu. Może się okazać, że oddziela nas od sąsiadów jedynie cienka ścianka działowa, przez którą wszystko słychać.

W niektórych kamienicach zachowały się też atrakcyjne elementy wystroju, takie jak kominki, piece kaflowe, witrażowe okna, rzeźbione poręcze schodów czy ozdobne parkiety. Stanowią one o szczególnym klimacie i wyjątkowości mieszkania.

Na co uważać

Można czasem trafić na oferty sprzedaży mieszkań w kamienicach w bardzo korzystnych cenach. Jednak  w praktyce musimy być przygotowani na znacznie większy wydatek.  Mieszkania takie z reguły wymagają remontu – a jego koszt może się okazać znacznie wyższy niż na początku nam się wydawało. Czasem okazuje się, że lokal, albo i cały budynek, który na pierwszy rzut oka prezentuje się nieźle, jest w złym stanie technicznym, co zostało zamaskowane powierzchownym, jedynie kosmetycznym remontem. Problemem mogą być stare instalacje czy nieszczelny dach. Bywa, że takie wady wychodzą na jaw dopiero po dłuższym czasie.

Innym problemem może się okazać fakt, że mieszkania w kamienicach są dość chłodne ze względu na grube mury izolujące od warunków atmosferycznych. W czasie letnich upałów jest to ogromna zaleta. Natomiast zimą trudniej takie mieszkanie ogrzać, a rachunki za ogrzewanie są wyższe. Trzeba też zwrócić uwagę na wilgoć i możliwość zagrzybienia.

W kamienicach zdarzają się również mieszkania z mało funkcjonalnym rozkładem. Bywają w nich pomieszczenia w amfiladzie (przechodnie), co wprawdzie daje wrażenie przestrzenności, ale też czyni je mniej ustawnymi i nie zapewnia prywatności domownikom. Zaaranżowanie takiego mieszkania może się okazać niemałym wyzwaniem. Najkorzystniej jest, gdy tylko niektóre pomieszczenia są przechodnie i można w nich urządzić np. kuchnię z przejściem do jadalni albo salon z przejściem do gabinetu. Problem pojawia się, gdy nie da się uniknąć przechodzenia przez którąś sypialnię.

Wskazuje się też na niedobór miejsc parkingowych w otoczeniu kamienic. W czasach, gdy kamienice były budowane, oczywiście nie przewidziano w nich parkingów podziemnych. Natomiast zaparkowanie samochodu w centrum miasta nieraz graniczy z cudem. W kamienicach brakuje też wind, co jest barierą dla osób starszych i niepełnosprawnych.

Trudności pojawiają się też, gdy konieczny jest remont, a kamienica jest wpisana do rejestru zabytków. Niezbędne są wtedy różne formalności, gdyż konserwator zabytków musi wyrazić zgodę na planowane prace. Nie można prowadzić remontu według własnego uznania – trzeba brać pod uwagę ograniczenia i dbać o zachowanie historycznego charakteru lokalu. Na przykład nie można wymienić okien czy drzwi na dowolnie wybrane.

Biorąc to wszystko pod uwagę, należy uważnie sprawdzać mieszkania w kamienicy, by uniknąć wyżej wymienionych wad albo przynajmniej być świadomym, na co się decydujemy, a także rozważyć, czy remont ma szansę się opłacić. Mieszkanie takie może być bardzo dobrą inwestycją, zwłaszcza ze względu na lokalizację. Odpowiednio odrestaurowane i wyposażone, będzie naprawdę luksusowym i prestiżowym lokalem. Jednak jeśli źle wybierzemy, mieszkanie może się okazać workiem bez dna.

Dodaj komentarz

Komentarze:

Magdalena Krukowska

Magdalena Krukowska - Od 2016 r. związana z firmą NNV zarządzającą portalem Nieruchomosci-online.pl. Należy do zespołu redakcyjnego bloga Nieruchomosci-online.pl, gdzie współtworzy strategię contentową, odpowiada za dobór treści, zajmuje się tworzeniem i optymalizacją publikacji, a także kontaktami z autorami i ekspertami ds. nieruchomości. W przeszłości prowadziła szkolenia z j. angielskiego.

Zobacz także

Zamknij

Używamy i uzyskujemy dostęp do cookies i podobnych technologii w celach statystycznych i realizacji usług. Możesz określić w przeglądarce warunki przechowywania i dostępu do cookies. Więcej...

Zamknij