Nieruchomosci-online.pl - Tu zaczyna się dom tu zaczyna się dom

Kamienica

Zespół Nieruchomosci-online.pl
Komentarze

Nazwa „kamienica” pochodzi od słowa „kamień”, co wskazuje, z jakiego surowca początkowo powstawały budynki tego typu. Polskie prawo nie wprowadza jednoznacznej definicji kamienicy. Można jednak zaobserwować kilka cech charakterystycznych dla kamienic.

Co to jest kamienica?

Typowa kamienica to zwykle kilkupiętrowy budynek, murowany, stojący w szeregu innych domów z układem fasad w pierzei ulicy. Kojarzy się też przeważnie z budynkiem starszym, powstałym przed II wojną światową. Elewacja jest nieraz ozdobna, a podwórze zamknięte. Na parterze najczęściej znajdują się sklepy i punkty usługowe, a na piętrach – lokale mieszkalne i czasem biurowe. Dość charakterystyczny jest układ okien – znajdują się one w ścianach frontowych, ale nie w bocznych. Są budynki, które nie pasują do części elementów tego opisu, a mimo to są nazywane kamienicami. Można natomiast powiedzieć, że kamienica jest budynkiem zdecydowanie miejskim – ten rodzaj zabudowań nie występuje poza granicami miast.

Można wyróżnić dwa typy kamienic pod względem ich początkowego przeznaczenia. Pierwszy typ został zaprojektowany jako miejskie rezydencje, które w całości należały do pojedynczych rodzin mieszczańskich. Takie kamienice spotyka się w Krakowie czy Warszawie. Drugi typ to budynki z założenia wielorodzinne – i takie są dość często spotykane w Łodzi.

Jeśli chodzi o rozróżnienie między kamienicą a blokiem mieszkalnym, nie zawsze jest ona wyraźna. Wskazuje się jednak, że twórcy kamienic i twórcy bloków kierowali się innymi założeniami. Kamienice miały odzwierciedlać różnice statusu społecznego mieszkańców. W tym samym budynku na różnych kondygnacjach znajdowały się mieszkania o bardzo odmiennym standardzie i wyposażeniu, co wiązało się także z dużym zróżnicowaniem wysokości czynszu. Natomiast bloki miały zapewniać mieszkańcom taki sam dostęp do udogodnień i zbliżony standard życia.

Zespół Nieruchomosci-online.pl

Zespół Nieruchomosci-online.pl - Nieruchomosci-online.pl to portal ogłoszeniowy z największą liczbą ofert nieruchomości z całej Polski – w największych miastach i w mniejszych gminach. To tu szybko i wygodnie znajdziesz mieszkanie, dom lub działkę, które będą dopasowane do Twoich potrzeb i możliwości finansowych, przy całkowitym braku reklam. Tu zyskasz pełny obraz rynku, a w podjęciu trafnej decyzji pomogą Ci najdokładniej zaprezentowane nieruchomości i kompleksowa baza wiedzy. Portal plasuje się na najwyższych pozycjach w wyszukiwarce Google. Dzięki temu odwiedza go ok. 3 mln poszukujących miesięcznie.