Nieruchomosci-online.pl - Tu zaczyna się dom tu zaczyna się dom

Umowa dożywocia

Zespół Nieruchomosci-online.pl
Komentarze

Umowa dożywocia ma na celu zapewnienie finansowego bezpieczeństwa osobom starszym. Jest rodzajem umowy cywilnoprawnej, określoną w kodeksie cywilnym. Na jej podstawie jedna ze stron zobowiązuje się do przeniesienia własności nieruchomości na drugą stronę, za co druga strona (nabywca) zobowiązuje się do zapewnienia dożywotniego utrzymania tej osoby (zbywcy).

Czym jest umowa dożywocia?

W związku z tym, że dotyczy ona przeniesienia własności nieruchomości, musi być sporządzona w formie aktu notarialnego i zawarta przed notariuszem. Inna jej forma powoduje, że umowa jest nieważna. Wraz z przeniesieniem własności nieruchomości następuje jej obciążenie prawem dożywocia.

Ustawodawca wprowadził ją do systemu prawnego w celu zapewnienia funkcji alimentacyjnej dla osób starszych, będących właścicielami nieruchomości, które chcą poprawić swoją sytuację materialną, albo potrzebują opieki. Jest to również alternatywna dla darowizny, która ma nad nią tą przewagę, że zabezpiecza interesy zbywcy, gwarantując mu określone świadczenia oraz możliwość mieszkania w tym samym lokalu do końca życia.

Osobą, wobec której druga strona zobowiązuje się do dożywotniego utrzymania, może być wyłącznie osoba fizyczna. Natomiast drugą stroną umowy dożywocia może być dowolny podmiot. Umowa taka może zostać rozszerzona również na rzecz osób bliskich osobie uprawnionej, a nawet ustanowiona wyłącznie na ich rzecz. Prawo to wygasa wraz ze śmiercią dożywotnika (osoby uprawnionej), jest bowiem prawem majątkowym osobistym, niezbywalnym, nie podlega więc dziedziczeniu.

W umowie należy dokładnie określić, jakie świadczenia będą przysługiwały osobie uprawnionej. W jej ramach można zastrzec, że dożywotnik będzie do końca życia mieszkał w zbywanym mieszkaniu. Nabywca natomiast może zostać zobowiązany do zapewnienia mu ubrania, wyżywienia, opłacenia mediów, pomocy w chorobie, pielęgnowania, albo mieszkania w innym miejscu. W zamian ze te świadczenia staje się on właścicielem nieruchomości. Umowa dożywocia może zostać zmieniona w następujących sytuacjach:

  • jeżeli stosunki między stronami zmienią się na tyle, że kontynuowanie umowy będzie zbyt uciążliwe dla obu z nich,
  • gdy nabywca nieruchomości będący stroną umowy, sprzeda nieruchomości osobie trzeciej.

Ze względu na swój charakter, który z reguły wiąże się z dużym stopniem zażyłości między nabywcą nieruchomości a dożywotnikiem, umowa taka może zostać zmieniona przez sąd. Każda ze stron ma prawo wystąpienia o wprowadzenie zmian. Po ich dokonaniu umowa dożywocia zmienia się w dożywotnią rentę. Rozwiązane umowy natomiast może nastąpić tylko w nadzwyczajnych sytuacjach. Żądać tego może nabywca nieruchomości, albo dożywotnik będący zbywcą. Prawa takiego nie mają osoby trzecie będące dożywotnikami, czyli np. osoby bliskie zbywcy, na rzecz których ustanowiono prawo dożywocia.

Nieruchomość obciążona prawem dożywocia ma dużo niższą cenę od swoje rzeczywistej wartości rynkowej. Nabywca może więc stać się jej właścicielem ze dużo mniejsze pieniądze, jednak musi liczyć się z obowiązkami, jakie to na niego nakłada.

Zespół Nieruchomosci-online.pl

Zespół Nieruchomosci-online.pl - Nieruchomosci-online.pl to portal z największą liczbą ogłoszeń nieruchomości w Polsce. Udostępnia poszukującym około 300 tys. ofert od biur nieruchomości, deweloperów i osób prywatnych. Odwiedzany jest przez ponad 4 mln użytkowników miesięcznie.

Używamy i uzyskujemy dostęp do cookies i podobnych technologii w celach statystycznych i realizacji usług. Możesz określić w przeglądarce warunki przechowywania i dostępu do cookies. Więcej...

Zamknij