Nieruchomosci-online.pl - Tu zaczyna się dom tu zaczyna się dom

Lokal

Zespół Nieruchomosci-online.pl
Komentarze

Ustawa o własności lokali wprowadza rozróżnienie między lokalem mieszkalnym a lokalem o innym przeznaczeniu. Niezależnie od rodzaju i przeznaczenia lokalu, musi on być samodzielny, aby mógł być dopuszczony do obrotu.

Co to jest lokal?

Zgodnie ze wspomnianą ustawą, lokal to wydzielona część budynku, która służy celom mieszkalnym (lokal mieszkalny) lub użytkowym, np. handlowym, usługowym, produkcyjnym (lokal użytkowy).

Lokal samodzielny to taki, który stanowi odrębną własność i spełnia określone kryteria: jest wydzielony trwałymi ścianami, składa się z izby lub zespołu izb w obrębie budynku, a jego pomieszczenia spełniają wymogi dla pomieszczeń przeznaczonych na stały pobyt ludzi. Potwierdzenie samodzielności lokalu stanowi zaświadczenie wydane przez starostę. Lokal samodzielny może być współwłasnością kilku osób, jednak nie może zostać podzielony na mniejsze części, które nie spełniają wymogu samodzielności. Lokal samodzielny stanowi nieruchomość lokalową.

Do lokalu mogą przynależeć różne części składowe, takie jak garaż, piwnica, komórka czy strych. Pomieszczenia te nie muszą znajdować się bezpośrednio w obrębie lokalu, lecz mogą być położone poza nieruchomością gruntową, w której wyodrębniony jest lokal. Są to pomieszczenia przynależne.

W przypadku, kiedy lokal jest odrębną własnością hipoteczną, właściciel może nim swobodnie dysponować. Może go wynajmować, sprzedać, poddać egzekucji czy przepisać komuś innemu. Posiada wówczas także udział w nieruchomości wspólnej wprost proporcjonalny do powierzchni posiadanego lokalu.

Jeśli lokal jest przedmiotem spółdzielczego prawa do lokalu lokatorskiego, osoba może tylko w nim zamieszkiwać. Nie ma możliwości sprzedać lokalu ani przekazać go do dziedziczenia.

W sytuacji, gdy osoba ma własnościowe spółdzielcze prawo do lokalu, może je zbyć. Należy wtedy założyć księgę wieczystą. Prawo do lokalu podlega dziedziczeniu ustawowemu. Może być na nim prowadzona egzekucja komornicza.


Dowiedz się więcej:

Zespół Nieruchomosci-online.pl

Zespół Nieruchomosci-online.pl - Nieruchomosci-online.pl to portal z największą liczbą ogłoszeń nieruchomości w Polsce. Udostępnia poszukującym około 300 tys. ofert od biur nieruchomości, deweloperów i osób prywatnych. Odwiedzany jest przez ponad 4 mln użytkowników miesięcznie.

Używamy i uzyskujemy dostęp do cookies i podobnych technologii w celach statystycznych i realizacji usług. Możesz określić w przeglądarce warunki przechowywania i dostępu do cookies. Więcej...

Zamknij