Leasing na mieszkanie

Magdalena Mróz

Leasing nieodłącznie kojarzy się z samochodami firmowymi, jednak jest to po prostu forma finansowania, którą można spłacać również inne zakupy, w tym mieszkania. Jest to rozwiązanie dobre dla przedsiębiorców chcących rozwijać swoją firmę, nie pozbywając się przy tym gotówki.

Na czym polega leasing?

Na podstawie umowy leasingu leasingodawca umożliwia leasingobiorcy korzystanie z rzeczy za umówioną opłatą. Innymi słowy firma leasingująca udostępnia drugiej stronie umowy jakiś przedmiot, za które ta druga strona zobowiązuje się wnosić odpowiednie opłaty przez czas określony w umowie. W przypadku przedsiębiorstw najczęściej spotyka się go przy finansowania aut, jednak leasing otwiera przed przedsiębiorcami również inne możliwości. Za jego pomocą mogą oni finansować zakupy ruchomości, a nawet nieruchomości, płacąc za to miesięczne raty, przez co nie muszą posiadać środków na ich zakup, albo pozbywać się zaoszczędzonej gotówki.

Rodzaje i przebieg leasingu

Można wybierać spośród dwóch form leasingu – operacyjnego i finansowego. W pierwszym przypadku przedmiot umowy przez cały okres jej trwania pozostaje w majątku leasingodawcy i to on może dokonywać odpisów amortyzacyjnych. Po zakończeniu umowy leasingobiorca może przedmiot umowy wykupić i wówczas wpisać go do środków trwałych firmy. Leasing finansowy natomiast umożliwia dokonywanie odpisów amortyzacyjnych od początku jego trwania, jednak wcześniej przedmiot umowy należy wprowadzić do ewidencji środków trwałych. Z opłaceniem ostatniej raty leasingowej następuje wykup przedmiotu umowy.
Osoby rozpoczynające działalność, bardzo często swoją pierwszą siedzibę rejestrują w prywatnym mieszkaniu. Z czasem może się jednak okazać, że stanie się ono za małe albo brakuje mu odpowiedniego wyposażenia. W takim wypadku przedsiębiorca może skorzystać z leasingu mieszkania. Czym różni się on od umowy najmu? W przypadku najmu nie ma możliwości przeniesienia własności przedmiotu umowy na koniec jej obowiązywania, tak jak ma to miejsce przy leasingu.

Przedmiotem leasingu mogą być nieruchomości o dowolnym przeznaczeniu – handlowym, usługowym, produkcyjnym, magazynowym, hotelowym i mieszkalnym, zarówno w całości, jak i poszczególne ich części. Dla przedsiębiorcy jest to o tyle korzystne, że zawierając umowę leasingu nie musi się on wykazywać wysoką zdolnością kredytową, jak w przypadku ubiegania się o kredyt. Konieczne będzie natomiast ustanowienie zabezpieczenia.

Leasing pozwala także na obniżenie podstawy opodatkowania. Leasing operacyjny umożliwia zaliczenie do kosztów uzyskania przychodu wszystkich wydatków z nim związanych (opłaty wstępnej, rat leasingowych, a nawet kosztów bieżącej eksploatacji). Leasing finansowy natomiast pozwala na odliczenie części odsetkowej rat, a także dokonywanie odpisów amortyzacyjnych.

Dla kogo leasing?

Oferta leasingowa kierowana jest do firm, jednak niektórym może się opłacać bardziej niż innym. Może to być dobre rozwiązanie dla przedsiębiorstw, które:

  • nie posiadają wystarczającej zdolności kredytowej na zakup nieruchomości; w przypadku leasingu zabezpieczenie umowy zostanie ustanowione na nieruchomości, leasingodawca może wymagać wkładu początkowego, jednak z reguły jest on niższy niż w przypadku wkładu własnego przy kredycie;
  • chcą skorzystać z ulg podatkowych;
  • należą do sektora dużych lub średnich przedsiębiorstw, ze stabilną sytuacją finansową i pozycją na rynku;
  • gotowych na wieloletnie zobowiązanie i regularne spłacanie rat.

Co prawda leasing jest produktem dostępnym również dla osób fizycznych, jednak trudno na rynku znaleźć oferty konsumenckiego leasingu nieruchomości. Oferta leasingodawców jest kierowana do średnich i dużych przedsiębiorców, a ustalenie dużej wartości minimalnej przedmiotu praktycznie wyklucza małe firmy z możliwości skorzystania z niego. Oferty finansowania dotyczą bowiem nieruchomości o wartości od 1,5 mln zł i większej.

Leasing mieszkania a prawo własności

Właścicielem nieruchomości podczas trwania umowy leasingu pozostaje podmiot finansujący, czyli leasingodawca. W uproszczeniu jest to bank lub inna instytucja finansowa, która wykupuje nieruchomość od dewelopera, a następnie udostępnia ją leasingobiorcy. Firma zainteresowana leasingiem powinna więc skorzystać z oferty sprawdzonych i solidnych leasingodawców, ponieważ w przypadku mniejszych podmiotów istnieje ryzyko ich bankructwa. Wówczas leasingobiorca, mimo regularnego spłacania rat leasingowych, może stracić możliwość wykupienia nieruchomości, która cały czas jest własnością niewypłacalnego leasingodawcy.

Dodaj komentarz

Komentarze:

Magdalena Mróz

Magdalena Mróz - Specjalistka z zakresu prawa (ukończone studia na kierunku prawo i administracja, doświadczenie zawodowe w kancelarii radców prawnych). Swoją wiedzę wykorzystuje w pracy w Zespole Windykacji Procesowej jednego z największych banków, gdzie zajmuje się zagadnieniami z zakresu prawa i postępowania cywilnego. Interesuje się rynkiem nieruchomości i kwestiami związanymi z szeroko pojętym prawem nieruchomości.

Zobacz także

Znajdź % dla siebie

Zamknij

Używamy i uzyskujemy dostęp do cookies i podobnych technologii w celach statystycznych i realizacji usług. Możesz określić w przeglądarce warunki przechowywania i dostępu do cookies. Więcej...

Zamknij