Nieruchomosci-online.pl - Tu zaczyna się dom tu zaczyna się dom

Egzekucja komornicza z nieruchomości

Zespół Nieruchomosci-online.pl
Komentarze

Egzekucja komornicza z nieruchomości to często ostatnia możliwość windykacji należności od dłużnika. Egzekucję realizuje komornik sądowy na zlecenie wierzyciela, który dysponuje tytułem egzekucyjnym zaopatrzonym w klauzulę wykonalności. Egzekucja komornicza jest realizowana w sytuacji, gdy dłużnik nie realizuje prawomocnego orzeczenia sądu i nie spłaca swoich wierzytelności.

Co to jest egzekucja komornicza z nieruchomości?

Egzekucja komornicza z nieruchomości to proces windykacji należności od dłużnika, realizowany przez komornika sądowego na podstawie tytułu egzekucyjnego. Jeśli dłużnik nie spłaci swojego zobowiązania, komornik może przeprowadzić licytację nieruchomości, a uzyskane środki przeznaczyć na pokrycie długu. Proces ten obejmuje szereg etapów, od oszacowania wartości nieruchomości po jej sprzedaż i wypłatę środków wierzycielowi.

Wierzyciel, który nie może wyegzekwować zwrotu długu w inny sposób, może wstąpić na drogę sądową. Sąd po rozpatrzeniu sprawy wydaje orzeczenie, które po uprawomocnieniu staje się tytułem egzekucyjnym. Gdy zostanie nadana klauzula wykonalności wyrok, nakaz zapłaty lub postanowienie sądu stają się tytułem wykonawczym. Jest to dokument niezbędny do rozpoczęcia procesu egzekucji komorniczej.

Wierzyciel może powierzyć sprawę egzekucji dowolnemu komornikowi działającemu w rewirze, w którym mieszka wierzyciel lub znajduje się nieruchomość podlegająca egzekucji. Osoba ubiegająca się o zwrot należności określa, z czego ma być realizowana egzekucja.

Egzekucja z nieruchomości odbywa się zazwyczaj w przypadku niespłaconych kredytów zabezpieczonych hipoteką na nieruchomości lub innych zobowiązań na wysoką kwotę, którą trudno byłoby ściągnąć od dłużnika w inny sposób (np. poprzez zajęcie rachunków bankowych lub wynagrodzenia).

Na wniosek wierzyciela komornik sądowy wzywa dłużnika do zwrotu zobowiązania w ciągu 14 dni. Jeśli to nie nastąpi, komornik przystępuje do sporządzenia opisu nieruchomości oraz oszacowania jej wartości. Oszacowanie wykonuje biegły powołany przez komornika. Na jego podstawie zostanie wyznaczona cena wywoławcza na licytacji. W tym samym czasie komornik składa wniosek o wpis do księgi wieczystej informacji o wszczęciu postępowania egzekucyjnego z nieruchomości, dla której jest prowadzona dana księga.

Zajęta nieruchomość jest wystawiana na licytacji publicznej, której celem jest sprzedaż nieruchomości. Obwieszczenie o licytacji musi zostać opublikowane co najmniej dwa tygodnie przed jej terminem. Informacja musi się znaleźć na stronie internetowej oraz tablicy ogłoszeń sądu sprawującego nadzór nad egzekucją, w lokalu gminy, na której terenie jest położona nieruchomość, oraz na stronie internetowej Krajowej Rady Komorniczej.

Elementy obwieszczenia o licytacji komorniczej:

  • dane nieruchomości wraz z numerem księgi wieczystej,
  • dane dłużnika,
  • czas i miejsce licytacji,
  • sumę oszacowania, czyli przybliżoną wartość nieruchomości,
  • cenę wywoławczą, która w pierwszej licytacji stanowi ¾ sumy oszacowania,
  • termin, w którym będzie można obejrzeć nieruchomość oraz sprawdzić jej dokumenty.

Licytacja nie może odbyć się szybciej niż w ciągu dwóch tygodni po uprawomocnieniu się opisu i oszacowania. Nie może też być przeprowadzona przed uprawomocnieniem się wyroku, na podstawie którego wszczęto egzekucję.

Osoba przystępująca do licytacji musi złożyć rękojmię w wysokości 10 proc. sumy oszacowania. Jeśli nieruchomość nie zostanie sprzedana w czasie pierwszej licytacji, komornik ogłasza drugą licytację, w której cena wywoławcza stanowi 2/3 sumy oszacowania. Jest to najniższa wartość, za jaką nieruchomość może zostać sprzedana.

Po zamknięciu przetargu ogłaszany jest licytant, który zaoferował najwyższą cenę i sąd udziela przybicia na rzecz przejmującego nieruchomość. Po uprawomocnieniu się postanowienia o przybiciu komornik wzywa licytanta do wpłaty zadeklarowanej kwoty. Jest ona pomniejszana o wysokość wpłaconej wcześniej rękojmi. Przejmujący nieruchomość ma na to dwa tygodnie od dnia otrzymania wezwania, ale termin ten może zostać wydłużony.

Po uprawomocnieniu przybicia, wykonaniu przez nabywcę warunków licytacji oraz wpłacie całej ceny sąd wydaje postanowienie o przysądzeniu własności, które jest podstawą do wpisu własności do księgi wieczystej i potwierdza nabycie praw do nieruchomości. Na końcu komornik wypłaca wierzycielowi otrzymaną z licytacji kwotę, pomniejszoną o koszty komornicze.


Dowiedz się więcej:

Zespół Nieruchomosci-online.pl

Zespół Nieruchomosci-online.pl - Nieruchomosci-online.pl to portal ogłoszeniowy z największą liczbą ofert nieruchomości z całej Polski – w największych miastach i w mniejszych gminach. To tu szybko i wygodnie znajdziesz mieszkanie, dom lub działkę, które będą dopasowane do Twoich potrzeb i możliwości finansowych, przy całkowitym braku reklam. Tu zyskasz pełny obraz rynku, a w podjęciu trafnej decyzji pomogą Ci najdokładniej zaprezentowane nieruchomości i kompleksowa baza wiedzy. Portal plasuje się na najwyższych pozycjach w wyszukiwarce Google. Dzięki temu odwiedza go ok. 3 mln poszukujących miesięcznie.