Nieruchomosci-online.pl - Tu zaczyna się dom tu zaczyna się dom

Kondygnacja

Zespół Nieruchomosci-online.pl
Komentarze

W języku potocznym słowo „kondygnacja” bywa używane zamiennie ze słowem „piętro”. Jednak pojęcie kondygnacji ma szersze znaczenie.

Co to jest kondygnacja?

Kondygnacja to część budynku, która znajduje się między położonymi nad sobą stropami. W terminologii architektonicznej wyróżnia się się kondygnację podziemną i kondygnację nadziemną. Kondygnacja podziemna to taka, która znajduje się poniżej przylegającego do budynku poziomu gruntu. Kondygnacją nie jest nadbudówka ponad dachem, instalacja wentylacyjno-klimatyzacyjna bądź kotłownia.

Punktem determinującym poszczególny elementy konstrukcji budowlanej jest parter, nad którym znajdują się piętra i ewentualnie poddasze, a pod nim piwnica. Jednak w żargonie budowlanym parter to po prostu pierwsza kondygnacja nadziemna.

Wysokość kondygnacji ustalana jest na podstawie wysokości od podłogi danej kondygnacji do poziomu podłogi kondygnacji znajdującej się wyżej. Natomiast wysokość w świetle to odległość między podłogą a wykończonym sufitem.

Numeracja i liczba kondygnacji

Kondygnacje nadziemne posiadają numerację: 1, 2, 3 itd., natomiast kondygnacje podziemne określa się jako -1, -2 itd. Zero w numeracji nie występuje. Jednak ze względu na różne normy, przyjęte w określonych krajach na całym świecie, można spotkać się z odstępstwami od tej normy. W Polsce oraz wielu krajach europejskich na panelu windy cyfrą 0 określa się parter, a pierwsze piętro to 1. Inaczej jest w Stanach Zjednoczonych, gdzie first floor, czyli w dosłownym tłumaczeniu pierwsze piętro, to tak naprawdę parter budynku. Co ciekawe, w Wielkiej Brytanii to samo określenie – first floor  nie oznacza parteru, lecz właśnie pierwsze piętro nieruchomości. Warto o tym pamiętać podczas podróżowania po świecie, by odpowiednio zinterpretować oznaczenia w różnych budynkach.

Prawo budowlane dokładnie określa, ile kondygnacji może zawierać nowy budynek, aby spełniał wymogi bezpieczeństwa na danym terenie. Najistotniejszym dokumentem jest Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 w sprawie warunków technicznych, gdyż zawiera informacje o wymogach budowy nowych nieruchomości.


Dowiedz się więcej:

Zespół Nieruchomosci-online.pl

Zespół Nieruchomosci-online.pl - Nieruchomosci-online.pl to portal z największą liczbą ogłoszeń nieruchomości w Polsce. Udostępnia poszukującym około 300 tys. ofert od biur nieruchomości, deweloperów i osób prywatnych. Odwiedzany jest przez ponad 4 mln użytkowników miesięcznie.