Nieruchomosci-online.pl - Tu zaczyna się dom tu zaczyna się dom

Jak urządzić mieszkanie? (krok po kroku)

Anna Serafin
Komentarze

Po wielu trudnościach, które często spotykają nas podczas procesu zakupu mieszkania, urządzanie wydaje się niezwykle proste i przyjemne. Trzeba jednak pamiętać, że to nie tylko wybór kolorów, mebli i dodatków, ale także szereg technicznych aspektów, które trzeba zaplanować. Podpowiadamy, jak urządzić mieszkanie oraz czy można to zrobić samodzielnie czy lepiej skorzystać z usług projektanta.

 

Z tego artykułu dowiesz się:

 

Urządzanie mieszkania to dla jednych ciekawa przygoda, a dla innych droga przez mękę. To naprawdę złożony proces, którzy trzeba odpowiednio zaplanować. Warto bowiem pamiętać, że od decyzji podjętych teraz będzie zależał komfort użytkowania mieszkania w najbliższych latach.

Czy warto skorzystać z usług projektanta wnętrz?

Jeżeli wcześniej nie mieliśmy do czynienia z projektowaniem wnętrz, nie mamy czasu, aby o to zadbać albo po prostu chcemy, żeby nasze lokum wyglądało jak z wnętrzarskiego katalogu, to na pewno warto zdecydować się na współpracę ze specjalistą. Wiąże się z tym szereg korzyści.

Pierwszą z nich jest oczywiście oszczędność czasu. To projektant szuka inspirujących trendów, materiałów czy mebli, a klientowi proponuje tylko gotowe rozwiązania. A po akceptacji projektu zajmuje się zamawianiem potrzebnych materiałów, pilnuje ekipy, a zleceniodawca unika związanego z tym stresu i może właściwie przyjść do mieszkania, kiedy wszystkie prace zostaną ukończone.

Projektant wnętrz na podstawie naszych zdjęć inspiracyjnych, potrzeb i opowieści jest w stanie stworzyć kompletne wnętrze, gdzie kolory, faktury i materiały do siebie pasują. Kiedy sami urządzamy mieszkanie, to często trudno się odnaleźć pośród wielu opcji. Mimo że pojedyncze elementy wydają się na zdjęciach do siebie pasować, to w konfrontacji z konkretną przestrzenią jednak się gryzą.

Architekt wnętrz na etapie konsultacji z klientem przygotowuje także wizualizacje, dzięki czemu łatwiej wyobrazić sobie efekt końcowy. Będzie to więc bardzo cenne dla osób, które nie mają wyobraźni przestrzennej.

Warto pamiętać, że taki specjalista nie tylko wybiera kolory farb czy meble, ale dba o szereg technicznych aspektów, takich jak rozmieszczenie gniazdek, szerokość karniszy, odpowiednie oświetlenie czy wentylacja. Jeżeli projektujemy wnętrze sami, to łatwo o tym zapomnieć albo podjąć złe decyzje.

Współpraca z projektantem potrafi otworzyć wiele drzwi. Specjalista z doświadczeniem w branży jest w stanie ściągnąć zza granicy trudno dostępne meble czy wynegocjować wcześniejszy termin z ekipą wykończeniową. Jeżeli urządzanie przebiega pod okiem fachowca, to jest także mniejsze ryzyko niedoróbek.

Jedynym aspektem, który może nas odwieść od skorzystania z takich usług jest cena. Wyceny są przygotowywane przez biura architektoniczne indywidualnie i zależą od zakresu prac, lokalizacji nieruchomości, ilości wariantów funkcjonalnych i wizualizacji, terminu realizacji i liczby godzin spędzonych na budowie. Usługi renomowanych biur z dużych miast będą droższe, natomiast gdy wybierzemy początkującego projektanta, to możemy zaoszczędzić.

Takie specjalistyczne usługi kosztują od 300 do 500 zł za metr kwadratowy domu lub mieszkania, a dodatkowo może zostać naliczona opłata za godzinę pracy na budowie.

O czym pamiętać, urządzając mieszkanie samodzielnie?

Cena może zwalać z nóg, bo współpraca z projektantem będzie kosztowała nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych za średniej wielkości mieszkanie. Jeżeli więc chcemy zaoszczędzić i zdecydujemy się urządzić mieszkanie samodzielnie, to warto pamiętać o kilku istotnych kwestiach.

Naczelną zasadą, którą należy się kierować, jest funkcjonalność. Warto się zastanowić, jak żyjemy, z czego korzystamy, czy mieszkanie ma być dostosowane do potrzeb osób starszych lub zwierząt, czy gotujemy w domu, czy pracujemy zdalnie, a może w domu tylko śpimy? Biorąc to pod uwagę, trzeba tak rozplanować pomieszczenia, dobrać meble czy materiały, aby wszystkim domownikom mieszkało się wygodnie.

Trzeba też uwzględnić, że nasza życiowa sytuacja może się zmienić. Nieruchomość zazwyczaj kupujemy na minimum kilka lat, więc trzeba zostawić sobie furtkę na wprowadzenie zmian i zawczasu pomyśleć o tym, gdy wstawimy łóżeczko dla dziecka czy biurko do pracy zdalnej.

Żeby zachować spójność w całym mieszkaniu, która wpływa na efektywny wypoczynek, warto zdecydować się na jeden styl, w którym urządzimy wszystkie pomieszczenia. Loftowy salon, rustykalna łazienka i sypialnia w stylu glamour wprowadzają bałagan, który na co dzień może irytować.

Szczególnie w małych mieszkaniach istotne jest, aby zadbać o odpowiednie doświetlenie. Jeżeli lokum znajduje się na poddaszu czy w większości od strony północno-wschodniej, to lepiej postawić na jasne ściany, które odbiją światło. Nie możemy zapomnieć również o odpowiednim zaprojektowaniu oświetlenia sztucznego. Szczególnie istotne jest dobre doświetlenie blatu w kuchni i miejsca do pracy czy nauki oraz zamontowanie mniejszych lampek, które pozwolą relaksować się przy nastrojowym świetle w sypialni czy salonie.

Na etapie wyboru kolorów, faktur czy mebli dobrze jest postawić na prostotę i minimalizm. To, czego nie można łatwo wymienić, czyli podłogi, meble kuchenne, łóżko czy szafa w zabudowie powinny być w neutralnym stylu i kolorze. Musimy wziąć pod uwagę, że nasz gust za jakiś czas się zmieni, a wtedy wystarczy przemalować ściany i dołożyć wyraziste dodatki, a wnętrze uzyska zupełnie inny charakter bez konieczności ponoszenia dużych kosztów. Nie zapełniajmy także od razu wszystkich szaf, półek czy komód. Podczas przeprowadzki warto zrobić przegląd swoich rzeczy i zostawić tylko te, z których rzeczywiście korzystamy. Meble i tak z biegiem czasu zostaną zapełnione nowymi przedmiotami.

Etapy urządzania mieszkania

Urządzanie mieszkania trzeba zacząć oczywiście od projektu. Można skorzystać z pomocy architekta, który zajmie się tym kompleksowo albo samemu zastanowić się, czego chcemy i omówić to z zatrudnioną ekipą wykończeniową.

Następnie trzeba oszacować koszty, aby wiedzieć, jaki budżet będzie potrzebny i czy jest konieczność skorzystania z kredytu w banku. W tym celu trzeba zorientować się, ile będą kosztowały potrzebne materiały, sprzęty i meble oraz robocizna. Szczególnie teraz, kiedy ceny materiałów wciąż rosną, trzeba założyć sobie zapas 20 -25 proc. na nieprzewidziane wydatki.

Później należy zamówić potrzebne materiały, meble kuchenne, armaturę i sprzęt AGD oraz umówić się z ekipą wykończeniową na termin rozpoczęcia prac.

Kolejność prac przy wykańczaniu nowego mieszkania:

  • modyfikacje w ułożeniu ścian działowych,
  • montaż kabli w ścianach,
  • tynkowanie ścian,
  • ułożenie glazury, gresu lub terakoty,
  • montaż parkietu lub paneli na podłodze,
  • tynkowanie i malowanie ścian,
  • montaż armatury w łazience oraz zabudowy kuchennej i sprzętów AGD w kuchni,
  • montaż gniazdek, włączników, lamp, karniszy, szaf wnękowych i listew przypodłogowych.

Podczas gdy ekipa pracuje w mieszkaniu, można kupić meble. Kiedy poważne prace zostaną wykonane, można we własnym zakresie skręcić meble i ustawić je we właściwych miejscach oraz zainstalować sprzęt RTV.

Ostatnim etapem urządzania jest kupno i ułożenie dodatków. Rośliny, obrazki na ścianach, miękkie poduszki, dywany czy bibeloty nadadzą wnętrzu przytulnego i spersonalizowanego charakteru.

Kiedy wszystko będzie gotowe, można się wprowadzać!

Na czym można zaoszczędzić?

Sporą część remontowego budżetu stanowi robocizna. Aby zaoszczędzić na kosztach ekipy, możemy część prostych prac wykonać sami. We własnym zakresie warto: ułożyć panele, pomalować ściany i skręcić meble. Hydraulikę, elektrykę, burzenie ścian czy ułożenie płytek lepiej zostawić profesjonalistom.

Koszty wykończenia będą niższe, jeśli nie będziemy inwestować w akcesoria, których prawie się nie zauważa. Spokojnie można kupić tanie klamki do drzwi, włączniki światła, osłonki na gniazdka czy uchwyty mebli.

Jeśli zależy nam na unikatowych meblach i dodatkach, to warto regularnie odwiedzać portale aukcyjne, targi staroci, meblowe outlety oraz grupy społecznościowe, na których są dodawane ogłoszenia o możliwości odbioru danej rzeczy za darmo. Dzięki temu za bezcen możemy nabyć wnętrzarskie, niepowtarzalne perełki.

Trzeba również pamiętać, że część dodatków możemy wykonać sami. Nie trzeba kupować drogich plakatów, bo na ścianie wystarczy powiesić rodzinne zdjęcia w ramkach. Aby wydziergać narzutę na łóżko, nie potrzeba dużych umiejętności, tylko trochę czasu. Natomiast doniczki, w których są kwiaty można ozdobić własnoręcznie zrobionymi makramami.

 

Dowiedz się więcej:

 


Niniejsze opracowanie ma jedynie charakter informacyjny. Jego treść nie stanowi porady prawnej, podatkowej, finansowej czy z zakresu obrotu nieruchomościami. W celu uzyskania profesjonalnego wsparcia, skonsultuj się ze specjalistą: https://www.nieruchomosci-online.pl/agenci.html

Anna Serafin

Anna Serafin - Absolwentka Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu na kierunku finanse i rachunkowość. Specjalizuje się w finansach osobistych, finansach firmowych oraz w nieruchomościach. Jej misją jest przekładanie specjalistycznego języka z aktów prawnych i dokumentów bankowych oraz tych związanych z nieruchomościami na słowa zrozumiałe dla każdego.

Zobacz także