Sprawdzanie dewelopera przed zakupem mieszkania

Zespół Nieruchomosci-online.pl

Zakup mieszkania, jako jedna z najważniejszych decyzji podejmowanych w życiu, powinna być dobrze przemyślana i zweryfikowana, aby uniknąć problemów w przyszłości. Niezwykle istotna jest tu kwestia sprawdzenia wiarygodności dewelopera. W jaki sposób dokonać takiej weryfikacji?

Podczas zakupu mieszkania, w natłoku wielu formalności i i endorfin związanych z nabyciem własnego „M” ,nie można zapomnieć o ważnym kroku – sprawdzeniu wiarygodności dewelopera. Bowiem wciąż słyszy się o przypadkach, w których deweloper wpada w problemy finansowe, a klienci tracą niemałe pieniądze. A przecież nikt z nas nie chce dołączyć do grona osób, które stały się ofiarami upadłych firm i nieuczciwych inwestorów. W końcu zakup mieszkania to poważny wydatek, więc należy mieć pewność, że pieniądze trafią do właściwych osób. Jak można sprawdzić, czy dany deweloper jest godny zaufania, od czego zacząć i z jakich narzędzi skorzystać?

1. Status prawny

Weryfikację warto zacząć od strony prawnej. Można rozpocząć np. od źródeł informacji gospodarczej, które stanowią publiczne, bezpłatne rejestry, platformy i bazy danych. Z pewnością nie można przegapić tych najważniejszych, do których należą:

  • Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej (CEIDG) – baza danych gromadząca informacje o jednoosobowych działalnościach gospodarczych i spółkach cywilnych,
  • Baza internetowa REGON – baza zawierająca informacje o wszystkich podmiotach gospodarczych zarejestrowanych w Polsce,
  • Krajowy Rejestr Sądowy (KRS) – w rejestrze tym można znaleźć dane spółek z o.o., spółek komandytowych, fundacji i stowarzyszeń.

Powyższe rejestry wystarczą do potwierdzenia, czy firma rzeczywiście istnieje i czy wszystkie dane firmy i właściciela firmy z umowy deweloperskiej są zgodne. Jednak to nie wystarczy.

Warto jeszcze sprawdzić powiązania danego dewelopera z innymi firmami i przedsiębiorcami (pod kątem tego, czy nie jest to kolejna firma należąca do portfela spółki lub osoby słynącej z oszustw), wiarygodność adresu (kilka spółek zarejestrowanych pod tym samym adresem powinno budzić wątpliwości). Wszystkie te informacje można uzyskać zestawiając ze sobą dane otrzymane z powyższych serwisów.

Niestety to nadal nie wystarczy, by mieć pewność, że kupujemy mieszkanie od rzetelnego dewelopera, bowiem poza formalnościami prawnymi istnieje jeszcze dużo aspektów okołoprawnych i finansowych, które dobrze jest sprawdzić.

2. Dodatkowe informacje o deweloperze i kwestie finansowe

Jakie inne kwestie są warte przeanalizowania? Na mocy ustawy deweloperskiej z kwietnia 2012 roku konsumentom łatwiej zweryfikować dane na temat danego dewelopera. Błyskawicznie można sprawdzić stan prawny inwestycji na podstawie prospektu informacyjnego, który otrzymuje każdy zainteresowany kupnem. Znajdziemy w nim informacje o historii spółki, realizacjach innych projektów, ewentualnych problemach finansowych czy postępowaniach egzekucyjnych. Ustawa deweloperska w znaczny sposób ograniczyła ryzyko transakcji dotyczącej mieszkania w trakcie budowy.

Jeśli chcemy rzetelnie prześwietlić dewelopera warto sprawdzić, czy posiada wszelkie niezbędne zezwolenia (np. czy posiada pozwolenie na budowę oraz prawo do dysponowania gruntem), czy gwarantuje należytą jakość wykonania i bezpieczeństwo transakcji?

Kolejną kwestią, na którą warto zwrócić uwagę, jest sposób ochrony środków wpłacanych przez klientów. Wskazane jest szukanie inwestorów z rachunkiem powierniczym, który chroni środki nabywcy. Jeśli dany deweloper nie posiada rachunku powierniczego lub oferuje jedynie rachunek otwarty, to w tej sytuacji dobrze jest dodatkowo zbadać jego sytuację finansową, np. czy nie toczą się przeciwko niemu żadne postępowania egzekucyjne, czy nie ma zaległości w regulowaniu podatków i innych opłat (pomogą w tym m.in. zaświadczenia z US i ZUS o niezaleganiu z opłatami), czy nie ma innych zaległości (jeśli jakieś posiada, to może nie być w stanie dokończyć wybranej przez nas inwestycji).

Warto również zapytać o bieżące sprawozdania finansowe, których okazania uczciwy deweloper nie powinien odmówić, a nas nie zdziwi ogłoszenie upadłości. Należy też dokładnie przeanalizować wzór umowy przedwstępnej, by wyeliminować wszystkie ryzykowne zapisy, szczególnie te natury finansowej.

3. Sprawdzenie innych inwestycji

Aby nie przeżyć niemiłego rozczarowania przy odbiorze kluczy do lokalu i uniknąć sytuacji problemowych, warto wybrać się na oględziny poprzednich, ukończonych już inwestycji. Zwróćmy szczególną uwagę na jakość i standard wykończenia chociażby części wspólnych inwestycji mieszkalnych oraz na zagospodarowanie przestrzeni wokół inwestycji.

Najbezpieczniejsze jest oczywiście kupno lokalu w inwestycjach oddanych już do użytku, ale z wiadomych względów nie zawsze możliwe, warto więc zachować ostrożność i czujność oraz zastosować się do wszystkich powyższych zasad w szczególności podczas kupowania „dziury w ziemi” .

4. Opinie

Oczywiście dobrze jest sprawdzić opinie o danym deweloperze. Najlepiej zapytać znajomych niż bazować na informacjach z internetu, bowiem firmy często same dodają fałszywe, pozytywne komentarze w sieci bądź zamawiają takie kampanie, nie tylko na forach. Do tego uwagi internautów czasem bywają skrajne i mało wiarygodne, ale jeśli jest ich dużo, to powinno dać nam to do myślenia. Warto też rozeznać się wśród aktualnych mieszkańców inwestycji dewelopera, bowiem po przejściu wszystkich etapów transakcji są wiarygodnym i rzetelnym źródłem informacji.

Jedynie szeroka i kompleksowa wiedza na temat dewelopera da nam rzetelny obraz tego, czy jest on przedsiębiorcą godnym zaufania. Dzięki temu zminimalizujemy stres i ryzyko utraty swoich pieniędzy do minimum.

Niniejsze opracowanie ma jedynie charakter informacyjny. Jego treść nie stanowi porady prawnej, podatkowej, finansowej czy z zakresu obrotu nieruchomościami. W celu uzyskania profesjonalnego wsparcia, skonsultuj się ze specjalistą: https://www.nieruchomosci-online.pl/agenci.html

Dodaj komentarz

Komentarze:

Zespół Nieruchomosci-online.pl

Zespół Nieruchomosci-online.pl - Nieruchomosci-online.pl to portal z największą liczbą ogłoszeń nieruchomości w Polsce. Udostępnia poszukującym ponad 350 tys. ofert od biur nieruchomości, deweloperów i osób prywatnych. Co miesiąc odwiedzany jest przez 3 miliony użytkowników, co daje mu drugą pozycję pod względem popularności.

Zobacz także

Znajdź % dla siebie

Zamknij

Używamy i uzyskujemy dostęp do cookies i podobnych technologii w celach statystycznych i realizacji usług. Możesz określić w przeglądarce warunki przechowywania i dostępu do cookies. Więcej...

Zamknij