Nieruchomosci-online.pl - Tu zaczyna się dom tu zaczyna się dom

Ekologiczne rozwiązania w nowoczesnych budynkach

Magdalena Krukowska
Komentarze

Coraz częściej akcentuje się potrzebę oszczędzania energii i wody oraz ogólnie zmniejszania negatywnego wpływu działalności człowieka na środowisko. Ma to odzwierciedlenie także w projektowaniu budynków oraz w technologiach wykorzystywanych do ich budowy i wyposażenia.

Z tego artykułu dowiesz się:

 

Poniżej znajduje się krótki przegląd kilku rozwiązań, które są już stosowane, ale jeszcze nie zawsze na masową skalę. Można jednak zakładać, że w przyszłości się upowszechnią, gdy staną się łatwiej dostępne. Niektóre z nich można także zastosować w budynkach starszych, by zmniejszyć ich wpływ na środowisko, poprawić komfort użytkowania oraz zmniejszyć koszty eksploatacji.

Rozwiązania oszczędzające energię

Technologie oszczędzające energię, takie jak budynki pasywne, fotowoltaika i oświetlenie LED, zyskują na popularności. Budynki pasywne wykorzystują rozwiązania jak układ budynku i materiały zapewniające wysoką izolacyjność, aby zmniejszyć zapotrzebowanie na ciepło i energię. Z kolei panele fotowoltaiczne, mimo wysokich kosztów początkowych, obniżają koszty eksploatacji budynku przetwarzając energię słoneczną na elektryczność, a żarówki LED oferują długą żywotność i niskie koszty eksploatacji.

BUDYNKI PASYWNE

Technologie pasywne mają na celu zmniejszenie zapotrzebowania na ciepło oraz ograniczenie strat energii. Osiąga się to poprzez maksymalne wykorzystanie energii z promieniowania słonecznego. Niekiedy nawet nie ma potrzeby korzystania z tradycyjnych systemów grzewczych. W polskim klimacie nie da się z nich zrezygnować całkowicie, ale można znacząco zredukować koszty ogrzewania. Przykłady rozwiązań stosowanych w budynkach pasywnych to m.in:

 • układ budynku zapewniający jak największe nasłonecznienie (np. najczęściej użytkowane pomieszczenia w części południowej, przeszklenia od południa);
 • prosta, zwarta bryła budynku;
 • wykorzystanie materiałów zapewniających wysoką izolacyjność termiczną, wyeliminowanie mostków termicznych;
 • rekuperacja, czyli system wentylacji mechanicznej umożliwiający odzyskiwanie ciepła z powietrza;
 • kolektory słoneczne;
 • pompy ciepła;
 • turbiny wiatrowe.

FOTOWOLTAIKA

Panele fotowoltaiczne, umożliwiające przetwarzanie energii słonecznej na elektryczność, są spotykane coraz częściej. Taka forma pozyskiwania energii pomaga obniżyć koszty eksploatacji budynku. Jeśli chodzi o korzyści ekologiczne, energia słoneczna, w przeciwieństwie do paliw kopalnych, nie emituje zanieczyszczeń. Jest też powszechnie dostępna i odnawialna, czyli nie zagraża nam jej brak w przyszłości. Instalacje fotowoltaiczne można montować zarówno na dachach budynków, jak i np. w ogrodach.

Barierą jest na razie wysoki koszt. Można jednak przypuszczać, że ceny będą się obniżać w miarę rozwoju tańszych technologii (np. wykorzystujących perowskity). Można też skorzystać z dofinansowania fotowoltaiki w programie "Mój Prąd".

OŚWIETLENIE LED

Żarówki LED mają dość wysokie ceny, ale jest to rekompensowane przez ich niskie koszty eksploatacji i długą żywotność. Zużywają one nawet kilkakrotnie mniej energii elektrycznej w porównaniu z tradycyjnymi. Jeśli chodzi o żywotność, ich producenci deklarują kilkadziesiąt tysięcy godzin pracy (co przekłada się na kilka-kilkanaście lat użytkowania bez konieczności wymiany), podczas gdy klasyczna żarówka świeci przez zaledwie 1000-2000 godzin, a energooszczędna – 8000-10 000 godzin. Dlatego oświetlenie LED jest coraz częściej spotykane w budynkach, zarówno publicznych, jak i mieszkalnych.

W częściach wspólnych, np. na korytarzach i klatkach schodowych, dobrym rozwiązaniem są lampy LED z czujnikiem ruchu, które uruchamiają się, gdy w pobliżu ktoś się znajduje. W ten sposób eliminuje się straty energii, które mogłyby wyniknąć z pozostawienia włączonej lampy, a z drugiej strony unika się problemów związanych z zastosowaniem wyłączników czasowych (np. wyłączenia się oświetlenia, gdy ktoś nadal idzie po schodach).

Rozwiązania oszczędzające wodę

Zwiększa się zainteresowanie recyklingiem wody i wykorzystaniem wody deszczowej ze względu na niedobory wodne, gdzie uzdatniona "woda szara" lub woda deszczowa może być wykorzystywana do celów takich jak sprzątanie czy spłukiwanie toalet. Inne metody oszczędzania wody obejmują użycie aeratorów i baterii bezdotykowych, które efektywnie zmniejszają zużycie wody.

RECYKLING I WYKORZYSTANIE WODY DESZCZOWEJ

Wskutek niedoborów wody rośnie zainteresowanie jej recyklingiem. Przykładem są instalacje umożliwiające ponowne wykorzystanie tzw. wody szarej (zanieczyszczonej w niewielkim stopniu i wolnej od fekaliów – np. pochodzącej z prania czy kąpieli). Wodę taką po uzdatnieniu można zastosować np. do sprzątania, mycia samochodu czy spłukiwania toalet. Do tych celów można także wykorzystywać wodę deszczową gromadzoną w specjalnych zbiornikach. Dzięki temu oszczędza się cenną wodę pitną.

INSTALACJE ZMNIEJSZAJĄCE ZUŻYCIE WODY

Do najczęściej stosowanych rozwiązań tego typu należą aeratory w bateriach i głowicach prysznicowych. W budynkach użyteczności publicznej coraz powszechniej stosuje się baterie bezdotykowe z czujnikiem ruchu. Strumień wody uruchamiany jest wtedy, gdy jest potrzebny, a po użyciu samoczynnie wyłączany, co zapobiega marnowaniu wody.

Rozwiązania antysmogowe

Zielone dachy i filtry antysmogowe są efektywnymi rozwiązaniami w walce ze smogiem; zielone dachy poprawiają jakość powietrza, filtrują zanieczyszczenia i oferują dodatkowe korzyści termiczne oraz estetyczne, podczas gdy filtry antysmogowe instalowane w systemach wentylacji skutecznie oczyszczają powietrze ze smogu, pyłów i alergenów. Te innowacje stają się coraz bardziej popularne w nowych budynkach i inwestycjach.

ZIELONE DACHY

Rośliny są bardzo skutecznym naturalnym filtrem powietrza, dlatego ich obecność w budynkach i ich otoczeniu jest bardzo istotna. Ciekawym rozwiązaniem, zarówno pod względem funkcjonalnym, jak i estetycznym, są zielone dachy. Składają się one z kilku warstw umożliwiających uprawę roślin. Dzięki temu można na nich urządzać ogródki – w ten sposób zyskujemy dodatkowy teren zielony w obrębie tej samej działki.

Zalety zielonych dachów:

 • korzystnie wpływają na jakość powietrza poprzez filtrowanie zanieczyszczeń i wytwarzanie tlenu;
 • chronią budynki zarówno przed stratami ciepła, jak i nadmiernym nagrzewaniem się;
 • stanowią świetne miejsce do odpoczynku i relaksu;
 • mogą służyć jako punkty do obserwacji nieba czy panoramy miasta;

W przypadku budynków publicznych stanowią dodatkową atrakcję dla odwiedzających. Przykłady to: Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie, Centrum Nauki Kopernik – również w Warszawie, Sky Tower we Wrocławiu, Opera Podlaska w Białymstoku.

FILTRY ANTYSMOGOWE

Filtry antysmogowe są montowane w systemach wentylacji mechanicznej i w nawiewnikach okiennych. Filtry takie oczyszczają powietrze ze smogu, pyłów i alergenów. Mogą także likwidować bakterie i wirusy, jonizować powietrze oraz pochłaniać przykre zapachy. W niektórych nowych inwestycjach filtry są już oferowane jako standardowe rozwiązanie.

Dowiedz się więcej:

 


Niniejsze opracowanie ma jedynie charakter informacyjny. Jego treść nie stanowi porady prawnej, podatkowej, finansowej czy z zakresu obrotu nieruchomościami. W celu uzyskania profesjonalnego wsparcia, skonsultuj się ze specjalistą: https://www.nieruchomosci-online.pl/agenci.html

Magdalena Krukowska

Magdalena Krukowska - Od 2016 r. związana z portalem Nieruchomosci-online.pl. Należy do zespołu redakcyjnego bloga Nieruchomosci-online.pl, gdzie współtworzy strategię contentową, odpowiada za dobór treści, zajmuje się tworzeniem i optymalizacją publikacji, a także kontaktami z autorami i ekspertami ds. nieruchomości. W przeszłości prowadziła szkolenia z j. angielskiego.

Zobacz także

Używamy i uzyskujemy dostęp do cookies i podobnych technologii w celach statystycznych i realizacji usług. Możesz określić w przeglądarce warunki przechowywania i dostępu do cookies. Więcej...

Zamknij