Nieruchomosci-online.pl - Tu zaczyna się dom tu zaczyna się dom

Fotowoltaika

Zespół Nieruchomosci-online.pl
Komentarze

Fotowoltaika to dziedzina nauki i techniki, której domeną jest badanie form przetwarzania światła słonecznego na energię elektryczną. Innymi słowy chodzi o wytwarzanie prądu elektrycznego poprzez wykorzystanie promieniowania słonecznego i zjawiska fotowoltaicznego. Wykorzystywanie promieni słonecznych w energetyce to dziedzina, która z pewnością będzie rozwijać się przez kolejne lata, bo stale poszukiwane są alternatywne źródła energii. Fotowoltaika w porównaniu ze stosowaniem tradycyjnych paliw, jest dużo droższą. Jednak jej walory ekologiczne i przyszłościowe sprawiają, że jest ona częstym tematem rozmów ekspertów z branży elektrycznej.

Co to jest fotowoltaika?

Ze względu na wysokie zanieczyszczenie środowiska spowodowane spalaniem paliw cały czas szuka się innych opcji na wytwarzanie energii. Wykorzystywanie promieni słonecznych wydaje się być bardzo praktyczne, bo w wielu regionach słońce gwarantuje niemal stały dostęp do energii. Jednak do wytworzenia energii niezbędne są ogniwa fotowoltaiczne, które produkuje się z krystalicznego wafla krzemowego. Każda takie ogniwo pozwala na wytworzenie prądu o mocy od 1 do prawie 7 W.

Jeszcze lepsze efekty przynosi łączeń ogniw w moduły fotowoltaiczne. Specjalne panele prądotwórcze o powierzchni od 0,2 do 1,0 m² zapewniają dłuższą i bardziej wydajną pracę. Aktualne ogniwa z powodzeniem wykorzystuje się w technice kosmicznej, gdyż nie wymagają one obsługi i wykazują się nawet 25-letnią bezawaryjną żywotnością. Poza tym ogniwa fotowoltaiczne są samodzielnym źródłem zasilania niektórych urządzeń, np. boi ratunkowych, drogowej sygnalizacji świetlnej, itd. Coraz częściej tę opcję zasilania wykorzystuje się również przy budowie sieci energetycznych.

Z ogniwami fotowoltaicznymi spotykamy się też w codziennym życiu, gdyż są one powszechnie stosowane w elektronice użytkowej, np. w kalkulatorach czy w ogrodowych lampach słonecznych. Niekiedy są one mylone z kolektorami słonecznymi, które promienie słoneczne przekształcają przede wszystkim w ciepło. Natomiast fotowoltaika sprawdza się przy produkowaniu energii w działających elektrowniach słonecznych oraz do zasilania automatyki przemysłowej i pomiarowej.

Co ważne, fotowoltaika stale się rozwija. W 2006 roku na całym świecie działo zaledwie 1581 MW paneli fotowoltaicznych, co dawało moc na poziomie 6890 MW. Zaledwie pięć lat później dostępnych było już 27 650 MW baterii słonecznych, a ich łączna moc wyniosła aż 67 350 MW. Najwięcej paneli fotowoltaicznych wykorzystuje się w Niemczech. Wszystko wskazuje na to, że kolejna lata będą przynosić dalszy rozwój fotowoltaiki i sposobów alternatywnego wytwarzania energii elektrycznej z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii.

Zespół Nieruchomosci-online.pl

Zespół Nieruchomosci-online.pl - Nieruchomosci-online.pl to portal z największą liczbą ogłoszeń nieruchomości w Polsce. Udostępnia poszukującym około 300 tys. ofert od biur nieruchomości, deweloperów i osób prywatnych. Odwiedzany jest przez ponad 4 mln użytkowników miesięcznie.

Używamy i uzyskujemy dostęp do cookies i podobnych technologii w celach statystycznych i realizacji usług. Możesz określić w przeglądarce warunki przechowywania i dostępu do cookies. Więcej...

Zamknij