Nieruchomosci-online.pl - Tu zaczyna się dom tu zaczyna się dom

Dokumentacja budowy

Zespół Nieruchomosci-online.pl
Komentarze

Rozpoczęcie oraz realizacja jakiejkolwiek inwestycji budowlanej wymaga prowadzenia rzetelnej dokumentacji budowy. Jej kompletowania rozpoczyna się już w fazie projektowania. Wraz z postępem prac zwiększa się obojętność całej dokumentacji budowlanej, która w ostatecznej wersji może liczyć nawet kilkaset stron.

Czym jest dokumentacja budowy?

Mianem dokumentacji budowlanej określa się wszelkie pisma urzędowe, dziennik budowy, protokoły odbiorów na poszczególnych etapach oraz pozwolenie na budowę razem z całym projektem budowlanym. W większości dokumentacji znajdują się też rysunki i opisy budynku, a także opisy pomiarów geodezyjnych czy dziennik montażu.

Osobie, która zniszczy dokumentację danej budowy grozi kara grzywny. W każdym gotowym obiekcie przechowywana jest dokumentacja z okresu budowy, gdyż zawiera ona cenne informacje dla inwestorów i architektów. Zbiór pism należy przechowywać przez cały okres użytkowania danego budynku. Osobą odpowiedzialną za dokumentację jest właściciel lub zarządca obiektu. Natomiast osobą uprawnioną do prowadzenia wszelkiej dokumentacji na etapie budowy jest kierownik budowy, który ma obowiązek aktualizować wszelkie dane i pilnować, aby każdy z wykonawców składał odpowiednie pisma.

Kierownik budowy musi umożliwić geodezyjne wytyczenie obiektu, a następnie uwzględnić to poprzez wpis w dzienniku budowy. Ponadto musi na bieżąco monitować przestrzeganie przepisów techniczno-budowlanych oraz bezpieczeństwa i higieny pracy. Jakiekolwiek odstępstwa oraz wyniki kontroli nadzoru budowlanego również adnotowane są w dzienniku. Kierownik budowy przedstawia odpowiednim organom komplet dokumentów po wykonaniu wszystkich prac i przygotowaniu nieruchomości do użytkowania. Brak zastrzeżeń oraz kompletność dokumentacji budowlanej pozwala na pozytywne wydanie decyzji przez inspektora budowlanego. Po zrealizowaniu całej inwestycji dokumentacja budowy łączy się z dokumentacją powykonawczą i różnymi pismami dotyczącymi obiektu oraz instrukcjami obsługi i eksploatacji, tworząc pełną dokumentację nowego budynku.

Zespół Nieruchomosci-online.pl

Zespół Nieruchomosci-online.pl - Nieruchomosci-online.pl to portal z największą liczbą ogłoszeń nieruchomości w Polsce. Udostępnia poszukującym 300 tys. ofert od biur nieruchomości, deweloperów i osób prywatnych. Odwiedzany jest przez 5 milionów użytkowników miesięcznie, co daje mu drugą pozycję pod względem popularności.

Używamy i uzyskujemy dostęp do cookies i podobnych technologii w celach statystycznych i realizacji usług. Możesz określić w przeglądarce warunki przechowywania i dostępu do cookies. Więcej...

Zamknij