Nieruchomosci-online.pl - Tu zaczyna się dom tu zaczyna się dom

  • Blog
  • Kupno
  • Co wpływa na ceny działek rekreacyjnych?

Co wpływa na ceny działek rekreacyjnych?

Anna Serafin
Komentarze

Działka rekreacyjna to idealne miejsce, aby odpocząć od zgiełku miasta. Co prawda nie można zamieszkać na niej na stałe, ale można postawić domek letniskowy i tam wypoczywać. Sprawdzamy, od czego zależą ceny działek rekreacyjnych – gdzie jest najdrożej, a gdzie najtaniej.

Z tego artykułu dowiesz się:

 

Prawo budowlane nie zawiera definicji działki rekreacyjnej, więc od warunków zabudowy albo planu zagospodarowania przestrzennego będzie zależało, co można na niej wybudować. Przyjmuje się, że jest to teren, który ma być wykorzystywany w celach wypoczynkowych, dlatego nie można na nim postawić domu całorocznego. Tego typu grunty znajdują się często w miejscach atrakcyjnych turystycznie, np. w pobliżu lasu czy jeziora.

Coraz popularniejsze są działki położone w miastach albo w niewielkiej odległości od miast. Ich mieszkańcy często decydują się na dzierżawę terenu i wykorzystują go do uprawy warzyw czy owoców, weekendowego grillowania czy po prostu spędzania czasu na świeżym powietrzu.

Działka rekreacyjna jest często traktowana jako substytut własnego ogródka dla posiadaczy mieszkań.

Ceny działek rekreacyjnych w różnych częściach Polski

Warto wiedzieć, że ceny działek rekreacyjnych bardzo się od siebie różnią. Najdrożej jest w województwie mazowieckim. Widać, że mieszkańcy stolicy chętnie w wiosenne i letnie weekendy uciekają za miasto. Ze względu na naprawdę duże zainteresowanie ceny działek w okolicy Warszawy (np. nad Zalewem Zegrzyńskim) są najwyższe w Polsce.

Drogo jest także w województwie pomorskim i warmińsko-mazurskim. Tutaj z kolei na wysokie ceny wpływa bliskość Morza Bałtyckiego i jezior. Dzięki posiadaniu własnej działki nie trzeba za każdym razem płacić za miejsca noclegowe, ale można wypoczywać bez dodatkowych opłat we własnym domku letniskowym. Jest to naprawdę opłacalne rozwiązanie, więc miłośnicy plaży i jezior napędzają popyt, a to wpływa na wzrost cen.

Atrakcyjne działki rekreacyjne znajdują się także w górach. Chcąc kupić grunt w okolicach Zakopanego, Żywca czy Karpacza, trzeba dysponować naprawdę sporym kapitałem.

A gdzie z kolei jest najtaniej? Na największe cenowe okazje można liczyć tam, gdzie nie ma terenów typowo turystycznych. W województwie lubuskim, podkarpackim i świętokrzyskim są dostępne działki dla tych, którzy jednocześnie marzą o tym, aby wypoczywać w pobliżu lasu czy jeziora, ale i chcą zaoszczędzić.

Ceny działek rekreacyjnych a lokalizacja

Jak pokazują powyższe dane, najdroższe działki rekreacyjne to te, które są zlokalizowane w rejonach atrakcyjnych turystycznie – w pobliżu gór, morza czy jezior (szczególnie te, które posiadają własną linię brzegową). Atutem będzie także położenie blisko lasu, który sprzyja wypoczynkowi w otoczeniu natury.

Wyższe będą także ceny tych działek, które oprócz możliwości obcowania z przyrodą, oferują także dogodny dojazd dla mieszkańców dużych miast, bo to oni najczęściej decydują się na zakup takich gruntów. Najlepiej, aby działka znajdowała się maksymalnie dwie godziny drogi samochodem od ośrodka miejskiego, dzięki czemu bez problemu można spędzić na niej jeden dzień albo weekend.

Inne czynniki wpływające na cenę działki rekreacyjnej

Oprócz lokalizacji na cenę działki wpływają także inne czynniki.

Bardzo ważny jest domek letniskowy. Najbardziej pożądane są działki z domkiem w dobrym stanie, w którym od razu można nocować. Na drugim miejscu znajdują się te, które nie mają żadnej budowli, ale miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego zezwala na budowę, więc można postawić ją samemu. Z kolei relatywnie tanie będą te tereny, na których jest domek, który wymaga remontu, co wiąże się z dodatkowymi środkami, które trzeba przeznaczyć na ten cel.

Na cenę wpływa również roślinność. Premiowana jest obecność dojrzałych, ale zadbanych drzew i krzewów, przygotowanych grządki i rabat oraz atrakcyjnie wyglądającego trawnika. Taniej można kupić działkę z dziką roślinnością, ale trzeba pamiętać, że konieczne będą dodatkowe prace ogrodowe, aby uprzątnąć teren i posadzić nowe rośliny.

Dla osób, które planują uprawiać na działce owoce i warzywa, ważny będzie także żyzność gleby. Nie ma to aż tak dużego znaczenia, jak przy gruntach ornych, ale droższe będą te działki, których gleba sprzyja osiąganiu wysokich plonów.

Na wyższą wartość działki wpływają także jej dodatkowe atuty, takie jak droga dojazdowa pokryta asfaltem oraz doprowadzona woda i prąd. Te elementy uprzyjemniają korzystanie z działki, więc kupujący będą skłonni zapłacić za nią więcej.

Warto także zwrócić uwagę na stan prawny terenu. Działki własnościowe będą o wiele droższe niż dzierżawione w ramach Rodzinnych Ogródków Działkowych.

Rynek działek rekreacyjnych jest naprawdę zróżnicowany. Dlatego jeśli masz w planach kupić tego typu grunt, zwróć uwagę na jego stan prawny oraz fakt, co można na nim wybudować. Warto w tym celu zapoznać się z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Niektóre działki są tak malowniczo położone, a widoki zapierają dech w piersiach, że możesz stracić czujność i zdecydować się na coś, co ostatecznie nie spełni twoich oczekiwań.

 

Dowiedz się więcej:

 


Niniejsze opracowanie ma jedynie charakter informacyjny. Jego treść nie stanowi porady prawnej, podatkowej, finansowej czy z zakresu obrotu nieruchomościami. W celu uzyskania profesjonalnego wsparcia, skonsultuj się ze specjalistą: https://www.nieruchomosci-online.pl/agenci.html

Anna Serafin

Anna Serafin - Absolwentka Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu na kierunku finanse i rachunkowość. Specjalizuje się w finansach osobistych, finansach firmowych oraz w nieruchomościach. Jej misją jest przekładanie specjalistycznego języka z aktów prawnych i dokumentów bankowych oraz tych związanych z nieruchomościami na słowa zrozumiałe dla każdego.

Zobacz także