Nieruchomosci-online.pl - Tu zaczyna się dom tu zaczyna się dom

Agencja nieruchomości

Zespół Nieruchomosci-online.pl
Komentarze

Agencja nieruchomości to firma zajmująca się kojarzeniem stron zainteresowanych sprzedażą, kupnem, wynajmem, a czasem również zarządzaniem nieruchomościami. Zrzesza agentów (pośredników) nieruchomości.

Czym zajmuje się agencja nieruchomości?

Do agencji nieruchomości może zgłosić się osoba, która chce sprzedać, kupić lub wynająć nieruchomość. Po podpisaniu umowy agent przygotowuje ofertę sprzedaży, zawierającą szczegółowy opis nieruchomości wraz ze zdjęciami, i umieszcza ją w internecie w najpopularniejszych serwisach ogłoszeniowych, albo szuka konkretnych nieruchomości spełniających wymagania klienta wśród ofert, do których ma dostęp. Niektóre agencje oferują także znalezienie najemcy oraz sporządzenie i podpisanie z nim umowy najmu.

Kim jest agent nieruchomości?

Do niedawna agent nieruchomości był definiowany jako pośrednik w obrocie nieruchomościami, będący osobą fizyczną, posiadającą licencję zawodową nadaną w trybie ustawy o gospodarce nieruchomościami. Definicja ta wynikała z ustawy o gospodarce nieruchomościami. Od 2013 r., kiedy w życie weszła ustawa deregulacyjna, wykonywanie tego zawodu nie wymaga posiadania licencji, a tym samym zdania egzaminu zawodowego. Niezbędne jest jednak wykupienie ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej (OC).

W ustawie o gospodarce nieruchomościami zawarty jest kodeks etyczny określający zachowania, które należą do obowiązków pośrednika, a wśród nich:

  • stosowanie przepisów prawa;
  • stosowanie standardów zawodowych;
  • kierowanie się zasadami etyki zawodowej;
  • wykonywanie wszystkich czynności za szczególną starannością;
  • kierowanie się zasadą ochrony interesów osób, na rzecz których wykonywane są czynności;
  • posiadanie ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej;
  • stałe doskonalenie swoich kwalifikacji zawodowych.

Wraz z deregulacją zawodu pośrednika w obrocie nieruchomościami powołana została Krajowa Izba Gospodarki Nieruchomościami. Jest to największa organizacja samorządu gospodarczego, w której skupieni są przedsiębiorcy związani z zarządzaniem nieruchomościami i pośrednictwem w obrocie nieruchomościami.

 

 

Zespół Nieruchomosci-online.pl

Zespół Nieruchomosci-online.pl - Nieruchomosci-online.pl to portal z największą liczbą ogłoszeń nieruchomości w Polsce. Udostępnia poszukującym około 300 tys. ofert od biur nieruchomości, deweloperów i osób prywatnych. Odwiedzany jest przez ponad 4 mln użytkowników miesięcznie.

Używamy i uzyskujemy dostęp do cookies i podobnych technologii w celach statystycznych i realizacji usług. Możesz określić w przeglądarce warunki przechowywania i dostępu do cookies. Więcej...

Zamknij