Nieruchomosci-online.pl - Tu zaczyna się dom tu zaczyna się dom

  • Blog
  • Sprzedaż
  • Jak pomoże Ci pośrednik w obrocie nieruchomościami?

Jak pomoże Ci pośrednik w obrocie nieruchomościami?

Magdalena Krukowska
Komentarze

fot.: depositphotos.com

Dlaczego warto skorzystać z usług pośrednika? Sprawdzony pośrednik może Ci ułatwić znalezienie idealnej nieruchomości i dopełnienie formalności związanych z jej kupnem bądź najmem. Pomoże w bezpiecznym sfinalizowaniu korzystnej transakcji, gdy sam planujesz sprzedać swój dom lub mieszkanie.


 

Z tego artykułu dowiesz się:

 

Współpraca z pośrednikiem to przede wszystkim oszczędność Twojego czasu i bezpieczeństwo. Profesjonalny agent wyręczy Cię w wielu czynnościach, którymi sam nie możesz lub nie chcesz się zajmować. Wspomoże Cię też swoim doświadczeniem i znajomością rynku, dzięki którym wie, na co zwrócić uwagę i jak znaleźć wyjście z trudnych sytuacji.  Ma on też kontakt ze specjalistami (notariuszem, doradcą kredytowym, ekspertami budowlanymi itp.), przez co może szybciej i sprawniej załatwić różne formalności.

Warto wiedzieć, że działania pośrednika nieruchomości w ramach wykonywanych zawodowo czynności objęte są obowiązkowym ubezpieczeniem OC.

Chcesz kupić mieszkanie lub dom?

Pośrednik może Ci pomóc na każdym etapie poszukiwania i kupna nieruchomości. Zacznijmy od wyszukiwania i przeglądania ogłoszeń. Pośrednik korzysta z obszernej bazy ofert, z których nie wszystkie są ogólnodostępne. Dokonuje ich wstępnej selekcji pod kątem Twoich oczekiwań i eliminuje te, które są tylko stratą Twojego czasu. Może przy tym zauważyć coś, czego Ty nie widzisz, np. atrakcyjną, a mało wyeksponowaną ofertę, a z drugiej strony zwróci Twoją uwagę na istotny problem, który mógłbyś przeoczyć lub zbagatelizować.

Pośrednik pomoże Ci także w zweryfikowaniu stanu prawnego interesującej Cię nieruchomości. Obejmuje to przede wszystkim sprawdzenie księgi wieczystej – kwestii związanych z własnością oraz ewentualnych praw osób trzecich i hipotek. Dzięki temu dowiesz się, czy dany dom lub mieszkanie rzeczywiście należy do osoby, która twierdzi, że jest właścicielem, i czy nie występują problemy utrudniające lub wręcz uniemożliwiające sprzedaż nieruchomości bądź późniejsze z niej korzystanie.

Kolejną kwestią, którą należy sprawdzić, jest stan techniczny. Pośrednicy nieraz współpracują ze specjalistami z branży budowlanej i remontowej. Agent nieruchomości może Cię skontaktować z fachowcem, który będzie wiedział, na co zwrócić uwagę podczas oglądania domu lub mieszkania, gdyż orientuje się w różnych wadach i usterkach, które mogą być uciążliwe, a nawet stwarzać zagrożenie.

Pośrednik może także wesprzeć Cię podczas negocjowania ceny. Ponieważ ma dobre rozeznanie na rynku, wie, jaką cenę można uznać za zawyżoną i jakiego upustu oczekiwać. Ma też doświadczenie w rozmowach ze sprzedającymi, więc podpowie Ci, na co zwrócić uwagę i jakich argumentów użyć.

Agent nieruchomości może również pomóc w znalezieniu korzystnej oferty kredytowej i skompletowaniu potrzebnej dokumentacji. Pośrednicy orientują się w ofercie banków, a czasem także współpracują z doradcami kredytowymi. Do kredytu będzie potrzebny także operat szacunkowy. Agent nieruchomości może Cię skontaktować z rzeczoznawcą majątkowym, który taki dokument sporządzi.

Aby uniknąć kwestii spornych, warto przy odbiorze mieszkania sporządzić protokół zdawczo-odbiorczy. Pośrednik może uczestniczyć w odbiorze i udzielić wskazówek, co w takim protokole powinno być zawarte.

Chcesz sprzedać nieruchomość?

Agent nieruchomości wprowadzi Cię w charakterystykę procesu sprzedaży i związane z nim formalności. Wyjaśni, na co powinieneś się nastawić i co przygotować, by Wasza współpraca była jak najbardziej efektywna. Podpowie też, jakie dokumenty będą potrzebne i skąd je wziąć.

Pośrednik pomoże Ci także w określeniu adekwatnej ceny. Jest zorientowany w specyfice lokalnego rynku i ma dostęp nie tylko do cen ofertowych, lecz także do cen transakcyjnych (tych, za które nieruchomości faktycznie zostały sprzedane). Poza tym potrafi spojrzeć na nieruchomość bardziej obiektywnie niż Ty, gdyż nie kieruje się sentymentami. Dzięki temu wie, za jaką kwotę Twoja nieruchomość ma szansę się sprzedać i jaki margines cenowy można przyjąć do negocjacji.

Pośrednik pomoże Ci odpowiednio zaprezentować mieszkanie lub dom. Podpowie, jak zredagować ogłoszenie, które podkreśli mocne strony Twojej nieruchomości. Umieści ofertę na portalach z ogłoszeniami i w mediach społecznościowych. Dołączy do niej materiały wizualne – zdjęcia, wideo czy wirtualny spacer. Wiele biur nieruchomości współpracuje z fotografami i operatorami kamer, więc możliwe jest zorganizowanie profesjonalnej sesji zdjęciowej lub wideo.

Niektórzy pośrednicy mają w ofercie home staging, czyli takie zaaranżowanie mieszkania, by wywierało jak najlepsze wrażenie na oglądających. Usługa taka obejmuje m.in. zmianę ustawienia mebli, dobór oświetlenia i elementów dekoracyjnych, a czasem także drobne remonty i naprawy.

Pośrednik weźmie na siebie kontakty z potencjalnymi nabywcami. Będzie odpisywał na maile, odbierał telefony i udzielał szczegółowych informacji na temat nieruchomości. Skontaktuje z Tobą tylko te osoby, które rzeczywiście są zainteresowane, więc oszczędzi Twój czas. Pośrednik będzie także zapraszał zainteresowane osoby na prezentacje i oprowadzał po mieszkaniu.

Gdy już zgłosi się do Ciebie nabywca i ustalicie szczegóły sprzedaży, pośrednik skontaktuje Was z notariuszem. Umówi spotkanie w terminie pasującym obu stronom; może także w nim uczestniczyć.

Masz nieruchomość na wynajem?

Jeśli masz mieszkanie na wynajem, pośrednik pomoże Ci je przygotować i dostosować wyposażenie. Może przy tym zastosować techniki home stagingu, które sprawią, że mieszkanie będzie bardziej atrakcyjne dla potencjalnych najemców. Zajmie się również jego odpowiednim zaprezentowaniem i wypromowaniem w portalach ogłoszeniowych. Będzie także rozmawiał z zainteresowanymi osobami i odpisywał na ich wiadomości.

Agent nieruchomości podpowie Ci, jaki rodzaj najmu byłby optymalny w konkretnym przypadku. Pomoże też sformułować i dostosować umowę najmu w taki sposób, by jak najlepiej zabezpieczyć interesy obu stron.

Szukasz mieszkania do wynajęcia?

Pośrednik ułatwi Ci poszukiwania i przedstawi atrakcyjne oferty dopasowane do Twoich oczekiwań. Będą one pochodziły od osób zweryfikowanych pod kątem rzetelności i prawa do nieruchomości, które zamierzają wynająć. Jest to ważne, gdyż na rynku najmu zdarzają się oszustwa, np. oferty najmu mieszkań, które nie istnieją.

Pośrednik sprawdzi umowę najmu, którą masz podpisać, oraz wesprze Cię w negocjowaniu jej zapisów. Pomoże także sporządzić protokół zdawczo-odbiorczy, aby nie było wątpliwości, w jakim stanie było mieszkanie w dniu odbioru i abyś później nie musiał płacić za coś, czego nie zniszczyłeś.

 


Niniejsze opracowanie ma jedynie charakter informacyjny. Jego treść nie stanowi porady prawnej, podatkowej, finansowej czy z zakresu obrotu nieruchomościami. W celu uzyskania profesjonalnego wsparcia, skonsultuj się ze specjalistą: https://www.nieruchomosci-online.pl/agenci.html

Jak ppmoże Ci pośrednik w obrocie nieruchomościami

Magdalena Krukowska

Magdalena Krukowska - Od 2016 r. związana z portalem Nieruchomosci-online.pl. Należy do zespołu redakcyjnego bloga Nieruchomosci-online.pl, gdzie współtworzy strategię contentową, odpowiada za dobór treści, zajmuje się tworzeniem i optymalizacją publikacji, a także kontaktami z autorami i ekspertami ds. nieruchomości. W przeszłości prowadziła szkolenia z j. angielskiego.

Zobacz także

Używamy i uzyskujemy dostęp do cookies i podobnych technologii w celach statystycznych i realizacji usług. Możesz określić w przeglądarce warunki przechowywania i dostępu do cookies. Więcej...

Zamknij