Nieruchomosci-online.pl - Tu zaczyna się dom tu zaczyna się dom

  • Blog
  • Kupno
  • O co spytać pośrednika? Zakup mieszkania z rynku wtórnego

O co spytać pośrednika? Zakup mieszkania z rynku wtórnego

Marta Sośnicka-Paszkowska
Komentarze

Kiedy decyzja o zakupie własnego mieszkania z drugiej ręki już zapadnie, zaczynają się wielkie poszukiwania. Trafiasz na wiele nieruchomości, które przyciągają Twoją uwagę, sprawiając wrażenie, że spełniają wszystkie Twoje oczekiwania. Czy wiesz jednak, co powinieneś zrobić, zanim kupisz nieruchomość?

Zalety i wady rynku wtórnego

Na rynku wtórnym znajdziesz wiele perełek wśród nieruchomości mających zalety, których brak tym z rynku deweloperskiego. W starszym budownictwie można znaleźć mieszkania o funkcjonalnym rozkładzie, z dużą i jasną kuchnią, oddzielnym WC, z balkonem i przynależną piwnicą. Jeśli masz szczęście i dobrze trafisz, to nieruchomość nie będzie wymagała remontu i będziesz mógł się od razu wprowadzić.

Osiedla budowane w latach 80. czy 90. są dobrze skomunikowane z resztą miasta, tereny wokół są zagospodarowane i nie brak tam sklepów, szkół, przedszkoli czy zieleni. Problemem mogą okazać się miejsca parkingowe, gdyż 20 czy 30 lat temu nikt nie przewidział, że każdy będzie miał własny samochód albo nawet i dwa.

Niestety, możesz się też niejednokrotnie rozczarować, gdy w internecie zobaczysz piękne zdjęcia wnętrz, a podczas oglądania części wspólne w budynku okażą się zaniedbane, a lista wad w mieszkaniu nie będzie miała końca. Niezamykające się drzwi wejściowe, brudna klatka schodowa, zacieki na ścianach, instalacje do całkowitej wymiany, widok na betonowy parking – to tylko kilka z rzeczy, które mogą zniechęcić do zakupu.

Bądź dobrze przygotowany

Oczywiście, że nikt nie chce przepłacić za mieszkanie, zakopać się w stercie dokumentów, mieć nieciekawych sąsiadów, ponosić niepotrzebnych dodatkowych kosztów czy też jeździć po osiedlu, szukając miejsca do zaparkowania. Aby uniknąć tych i innych kłopotów, trzeba się odpowiednio przygotować. Musisz wiedzieć, jakie zadać pytania, co przeanalizować, jakie dokumenty będą Ci niezbędne i poznać wszelkie koszty związane nie tylko z samym zakupem mieszkania, ale i jego przyszłym użytkowaniem.

Odpowiednio wcześniej zacznij robić rozeznanie na rynku nieruchomości. Poznaj ceny w interesującej Cię okolicy, zapoznaj się z ofertami, zastanów się, co Cię interesuje. Kiedy już będziesz wiedział, czego chcesz, łatwiej będzie zagłębić się w poszukiwania. A gdy już przyjdzie do oglądania wybranych nieruchomości, zabierz ze sobą listę, która pomoże Ci pamiętać o wszystkim, o co powinieneś zapytać.

Specjalnie na tę okazję przygotowaliśmy listę pytań, co sprawdzić, o co zapytać sprzedającego nieruchomość.

 

Marta Sośnicka-Paszkowska

Marta Sośnicka-Paszkowska - Specjalista ds. marketingu w zespole Nieruchomosci-online.pl. Członek zespołu redakcyjnego e-magazynu „ESTATE” i e-magzynu „INMAG”.

Zobacz także

Używamy i uzyskujemy dostęp do cookies i podobnych technologii w celach statystycznych i realizacji usług. Możesz określić w przeglądarce warunki przechowywania i dostępu do cookies. Więcej...

Zamknij