Nieruchomosci-online.pl - Tu zaczyna się dom tu zaczyna się dom

  • Blog
  • Kupno
  • Zmiana rekomendacji KNF - będzie łatwiej o kredyt

Zmiana rekomendacji KNF - będzie łatwiej o kredyt

Michalina Janyszek
Komentarze

Dostępność kredytów rośnie. Urząd Komisji Nadzoru Finansowego złagodził warunki oceny zdolności kredytowej. Najważniejsza informacja to możliwość zmiany minimalnej stopy procentowej, jaka jest przyjmowana przy ocenie zdolności pożyczkowej. Od lutego 2022 w procesie jej określania banki doliczały do aktualnych wartości stóp oraz marży dodatkowe 5 punktów procentowych. Teraz ten bufor może być obniżony do 2,5 p.p. dla kredytów z tymczasowo stałą stopą procentową. W przypadku zobowiązań ze zmiennym oprocentowaniem zabezpieczenie będzie odpowiednio wyższe.

Skąd te zmiany?

Według oceny KNF, w obecnej sytuacji na znaczeniu straciły przesłanki, które stały za buforem podwyższonym do 5 p.p. Aktualnie prawdopodobieństwo znacznego wzrostu stóp procentowych jest dużo niższe niż przed rokiem. Wzrost gospodarczy w Polsce i na sąsiednich rynkach jest ograniczony. Słaba koniunktura wpływa na obniżenie poziomu inflacji. W sytuacji, gdy stopy procentowe są stabilne, wysoki bufor przestaje być potrzebny.

W oficjalnym oświadczeniu czytamy, że ryzyko wzrostu kosztów obsługi kredytów jest dziś odpowiednio niższe, co dodatkowo ułatwia decyzję o obniżeniu bufora. KNF zwraca też uwagę, że wysoki poziom inflacji i osłabienie gospodarcze mogą mieć wpływ na kondycję gospodarstw domowych. W praktyce poziom dochodów może spadać. W świetle tych faktów zaleca się rozwagę przy budowaniu nowej oferty kredytów mieszkaniowych, które z natury są zobowiązaniem długoterminowym.

Indywidualna ocena kredytobiorcy

Obowiązująca obecnie Rekomendacja S ustala minimalną zmianę stopy procentowej, jaka ma być przyjmowana przy ocenie zdolności na poziomie 2,5 p.p. Dotyczy to wniosków o kredyty ze zmiennym i okresowo stałym oprocentowaniem. Najniższy bufor może być stosowany dla zobowiązań o tymczasowo stałym oprocentowaniu. W każdym innym przypadku ocenę ryzyka trzeba przeprowadzić indywidualnie, a bufor może być odpowiednio wyższy.

Złagodzenia rekomendacji KNF wyczekiwała m. in. branża deweloperska. Ostatnie miesiące i początek 2023 roku minęły pod znakiem załamania akcji kredytów mieszkaniowych. Według informacji BIK popyt na pożyczki mieszkaniowe spadł w styczniu 2023 o ponad 56% w skali rok do roku. O ponad połowę spadła też w tym okresie liczba nowych wniosków o kredyty. Wyjątkowo niekorzystny wpływ hamowania akcji kredytowej jest widoczny w niemal wszystkich odczytach z rynku nieruchomości. Przykładem mogą być pesymistyczne nastroje pośredników (indeks INPON). Jako jedną z głównych przyczyn obecnej sytuacji na rynku mieszkaniowym wskazują oni niską zdolność kredytową, więc jej zwiększenie będzie bardzo silnym, pozytywnym impulsem. Nowe zarządzenia mogą znacząco ułatwić dostęp do pożyczek hipotecznych i tym samym otworzyć wielu Polakom drogę do własnego lokum.


Niniejsze opracowanie ma jedynie charakter informacyjny. Jego treść nie stanowi porady prawnej, podatkowej, finansowej czy z zakresu obrotu nieruchomościami. W celu uzyskania profesjonalnego wsparcia, skonsultuj się ze specjalistą: https://www.nieruchomosci-online.pl/agenci.html

Michalina Janyszek

Michalina Janyszek - Specjalistka od nieruchomości z mocno humanistycznym zacięciem. Jako polonistka z wykształcenia, a z powołania poetka oraz tłumaczka, doskonale operuje słowem, co wykorzystuje do popularyzowania branżowej wiedzy.

Zobacz także

Używamy i uzyskujemy dostęp do cookies i podobnych technologii w celach statystycznych i realizacji usług. Możesz określić w przeglądarce warunki przechowywania i dostępu do cookies. Więcej...

Zamknij