Dom z drugiej ręki. Czy warto kupić? Jak wybrać?

Magdalena Krukowska

Na rynku wtórnym jest sporo domów, których ceny nieraz wydają się bardziej przystępne niż w przypadku zakupu nowego budynku albo wybudowania go we własnym zakresie. Należy jednak wziąć pod uwagę, że takie domy zwykle wymagają dodatkowych prac, a co za tym idzie, poniesienia dodatkowych kosztów, które mogą nie być oczywiste na pierwszy rzut oka.

Dlatego trzeba rozważyć, jakie domy w ogóle bierzemy pod uwagę, uwzględniając możliwości finansowe i czasowe. Oczywiście wiele też zależy od konkretnego przypadku. Należy więc każdy interesujący nas dom dokładnie sprawdzić, by uniknąć problemów albo chociaż je zminimalizować. Warto, a nawet trzeba skorzystać z pomocy fachowca znającego się na budownictwie. Przy tym zawsze jest pewne ryzyko, że mimo starannych oględzin nie unikniemy niespodzianek. Niektóre problemy techniczne mogą wyjść na jaw dopiero na etapie remontu czy przebudowy.

1. Ocena możliwości

Na początek dobrze jest się zastanowić nad kilkoma podstawowymi kwestiami dotyczącymi wkładu finansowego i czasowego, na jaki możemy sobie pozwolić.

  1. Czy zależy nam na czasie? Czy chcemy się względnie szybko wprowadzić, czy też jesteśmy gotowi czekać kilka lub kilkanaście miesięcy, aż wszystkie niezbędne prace zostaną zakończone?
  2. Czy przynajmniej niektóre prace potrafimy wykonać sami albo z pomocą znajomych bądź rodziny? Może to znacznie obniżyć koszty.
  3. Ile jesteśmy gotowi zainwestować w remont? Czy w grę wchodzi tylko odświeżenie bądź niewielka modernizacja, czy też liczymy się z koniecznością przerabiania niemal wszystkiego, włącznie ze zrywaniem podłóg i wymianą dachu? W przypadku niektórych starych domów, zwłaszcza przedwojennych i zaniedbanych, koszt remontu może wynieść nawet drugie tyle co koszt ich zakupu.

2. Kilka ogólnych wskazówek

Gdy chcemy kupić dom, niezależnie od jego wieku i stanu technicznego, przy jego ocenie i wyborze warto zwrócić uwagę na poniższe zagadnienia.

  1. Lokalizacja – co jest dla nas bardziej istotne, cisza i spokój czy brak kłopotu z dojazdami? Czy jesteśmy mobilni, czy potrzebujemy mieć wszystko, co najważniejsze (sklepy, punkty usługowe itp.) w zasięgu ręki? Czy zaciszna okolica, która teraz nam się podoba, za kilka lat będzie równie zaciszna, czy są tam planowane jakieś większe inwestycje? Czy nie ma uciążliwego sąsiedztwa? Informacje o tym, co może powstać w pobliżu działki, można znaleźć w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. Jeśli działka nie jest objęta takim planem, sprawdźmy studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego oraz decyzję o warunkach zabudowy.
  2. Metraż – czy potrzebujemy dużo przestrzeni, czy wystarczy nam niewielki dom? Co z kosztami utrzymania? Czy planujemy powiększenie rodziny? Czy dom nie okaże się za duży w stosunku do potrzeb, gdy dzieci się wyprowadzą?
  3. Stan prawny i obciążenia – czy osoba, która sprzedaje dom, faktycznie jest jego właścicielem? Czy osoby trzecie nie mają praw do nieruchomości? Czy nie jest ona obciążona finansowo, np. hipoteką przymusową? Informacje takie można znaleźć w księdze wieczystej. Księgę w wersji elektronicznej można przejrzeć za darmo w internecie na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości – trzeba tylko znać jej numer.
  4. Dokumenty i formalności – czy działka ma wszystkie niezbędne przyłącza? Czy właściciel zawarł umowy z dostawcami mediów? Czy właściciel dysponuje dokumentacją z budowy (w przypadku starych domów może ona być niedostępna)? Czy ma aktualne protokoły przeglądów instalacji?

3. Jaki dom?

Poniżej przedstawiamy krótki przegląd domów spotykanych na rynku wtórnym w Polsce, wraz z ich zaletami i wadami.

Domy nowsze, w niezłym stanie

Jest to opcja droższa, ale najdogodniejsza dla osób, którym zależy na szybkim wprowadzeniu się. Zdarzają się domy kilku- lub kilkunastoletnie, w których można zamieszkać praktycznie od razu i ewentualnie później dostosowywać wystrój do własnych upodobań. Jeśli jednak dom jest wystawiany na sprzedaż po zaledwie kilku latach użytkowania, można się zastanawiać, dlaczego właściciel chce się go już pozbyć. Warto sprawdzić, czy nie wynika to z wad samej nieruchomości, które mogłyby się okazać uciążliwe także dla jej nabywcy.

Domy z PRL-u

Najczęściej mamy tu do czynienia z tzw. kostką polską. Domy takie charakteryzują się prostą, zwartą bryłą, typowym rozkładem pomieszczeń oraz niezbyt dużym metrażem. Z ich jakością i solidnością bywa różnie. Główny zarzut wobec PRL-owskich bloków z wielkiej płyty – że budowano je szybko i byle jak – można też w znacznym stopniu odnieść do kostki polskiej. Problemem była też niska dostępność materiałów budowlanych oraz nieprzestrzeganie standardów technicznych.

Z drugiej strony warto mieć na uwadze, że w późniejszych czasach wiele tych domów przebudowano, zmodernizowano i nadano im ciekawszy wygląd. Mogą one być atrakcyjne dla osób, które poszukują domu typowego, niezbyt dużego i w niewygórowanej cenie.

Domy przedwojenne

Tu zdarzają się nieraz prawdziwe okazje cenowe. Można też trafić na nieruchomości dla koneserów, w jakiś sposób nietypowe, unikatowe, czy też szczególnie atrakcyjnie położone. Kiedyś budowano też z większym rozmachem, dlatego stare domy mają często większe ogrody, większe metraże i wyższe pomieszczenia niż nieruchomości powojenne.

Z drugiej strony ocena stanu technicznego takich domów wymaga najwięcej specjalistycznej wiedzy. Łatwo wpaść w pułapkę i narazić się na dodatkowe, nieprzewidziane koszty bądź wręcz na zagrożenie. Dlatego na oględziny starego domu warto się udać w towarzystwie fachowca.

O ile dom nie był względnie niedawno remontowany, jest to też opcja dla cierpliwych. Może się bowiem okazać, że praktycznie wszystko wymaga wymiany bądź naprawy, zanim budynek będzie gotowy do zamieszkania. Trzeba też brać pod uwagę ewentualność, że remont okaże się nieopłacalny. W niektórych przypadkach, jeśli sama działka jest atrakcyjna, korzystniej wychodzi wyburzenie domu i postawienie nowego.

Niniejsze opracowanie ma jedynie charakter informacyjny. Jego treść nie stanowi porady prawnej, podatkowej, finansowej czy z zakresu obrotu nieruchomościami. W celu uzyskania profesjonalnego wsparcia, skonsultuj się ze specjalistą: https://www.nieruchomosci-online.pl/agenci.html

Dodaj komentarz

Komentarze:

Magdalena Krukowska

Magdalena Krukowska - Od 2016 r. związana z firmą NNV zarządzającą portalem Nieruchomosci-online.pl. Należy do zespołu redakcyjnego bloga Nieruchomosci-online.pl, gdzie współtworzy strategię contentową, odpowiada za dobór treści, zajmuje się tworzeniem i optymalizacją publikacji, a także kontaktami z autorami i ekspertami ds. nieruchomości. W przeszłości prowadziła szkolenia z j. angielskiego.

Zobacz także

Znajdź % dla siebie

Zamknij

Używamy i uzyskujemy dostęp do cookies i podobnych technologii w celach statystycznych i realizacji usług. Możesz określić w przeglądarce warunki przechowywania i dostępu do cookies. Więcej...

Zamknij