Wynajem mieszkania osobom ze zwierzętami

Zespół Nieruchomosci-online.pl

Część osób wynajmujących mieszkania godzi się, by lokator miał zwierzęta. Inni mają przed tym znaczne opory i chętniej wynajmują lokal osobie, która nie posiada pupili. Wszystko zależy od tego, jaki lokal jest do wynajęcia, jak również, o jakich zwierzętach mowa.

Wiele osób poszukuje mieszkania, w którym chciałyby zamieszkać ze swoim pupilem. Prawie połowa Polaków ma w domu jakieś zwierzę. Gdzieś musi mieszkać 8 mln psów i 6 mln kotów. Część z nich razem ze swoimi opiekunami szuka mieszkania do wynajęcia. Wynajem mieszkania lokatorowi posiadającemu zwierzę ma zarówno minusy, jak i plusy.

Obawy właścicieli mieszkań

Ogólna zasada jest taka, że im wyższy standard lokalu, tym rzadziej wynajmujący zgadzają się na dodatkowych lokatorów. Często szkody wyrządzone przez kota czy psa nie mają znaczenia, jeśli mieszkanie ma niski standard. Większy problem pojawia się, gdy mieszkanie jest świeżo wyremontowane lub całkiem nowe i wykończone na najwyższym poziomie. Właściciele takich mieszkań niechętnie oddają swoje nieruchomości w ręce posiadaczy zwierząt.

Przyczyny niechęci wynajmowania mieszkań osobom mającym zwierzęta są różne. Zaczynając od obaw o zanieczyszczenie lub zniszczenie przez zwierzaka lokalu albo wyposażenia, przez hałas i związane z tym problemy z sąsiadami, kończąc na alergii właściciela mieszkania, który tylko okresowo wynajmuje lokal z powodu wyjazdu. Największe problemy ze znalezieniem lokalu mają osoby posiadające duże psy i szczeniaki oraz koty.

Naturalne jest, że zamieszkanie pupila w mieszkaniu może narazić je na szkody. Zagrożenia, jakich obawiają się właściciele, to w szczególności pogryzione meble i kable, porysowane podłogi. Problemem dla właścicieli często jest też pozostający po zwierzęciu zapach. Mimo że najemca dba o swojego zwierzaka, zdarza się, że osoby obce tak czy inaczej wyczuwają jego obecność.

Niestety zapewnienia lokatorów, że zwierzę jest grzeczne i posłuszne, często nie mają znaczenia dla właścicieli nieruchomości. Bywa, że są oni z góry nastawieni na nie i nawet nie podejmują rozmów z osobami, które przyznają się do posiadania czworonogów.

Jak się zabezpieczyć

Jeżeli właściciel wynajmuje mieszkanie osobom bez zwierząt i absolutnie nie zgadza się na to, by w lokalu pojawił się jakiś zwierzak, powinien podpisać stosowną umowę z wyraźnie zaznaczonym sprzeciwem wobec posiadania czworonogów. Najemca powinien zostać o tym poinformowany przed podpisaniem umowy. Zapisując w umowie najmu zastrzeżenie ograniczające prawa najemcy do trzymania zwierzęcia, nie można zapominać o sankcji za jego nieprzestrzeganie. Sam zapis zabraniający może okazać się trudny do wyegzekwowania.

Jeśli wynajmujący godzi się na wynajęcie mieszkania ze zwierzakiem, powinien zadbać o własne interesy i kontrolować stan lokalu. Można na przykład pobrać od najemcy wyższą kaucję. Rozsądny i uczciwy najemca zrozumie to, gdyż uwzględnia dodatkowego członka rodziny we wszystkich potencjalnych wydatkach i zdaje sobie sprawę z tego, że mogą powstać niezaplanowane koszty związane ze szkodami, jakie jego podopieczny może wyrządzić.

Kaucja może być nie tylko zabezpieczeniem dla właściciela przy zniszczeniach. Dzięki niej można także odświeżyć mieszkanie do ponownego wynajęcia. Po zakończonej umowie najmu trzeba zadbać o to, aby ewentualny zapach czy stan lokalu nie odstraszył kolejnych najemców, którzy nie mają i nie chcą mieć czworonogów. Właściciel lokalu, który godzi się na zamieszkanie w nim pupila, może od wynajmującego zażądać wykupienia polisy OC, która zabezpieczy interesy obu stron.

W umowie najmu warto zaznaczyć, jakie zwierzę może zamieszkać w lokalu (np. pies, kot, chomik). Przed przekazaniem lokalu wynajmującemu należy sporządzić protokół wraz z opisem i zdjęciami stanu wyposażenia i wszystkich ścian. Dzięki temu przy końcowym rozliczeniu nie będzie wątpliwości czy najemca powinien ponieść odpowiedzialność za jakieś szkody.

Zanim wynajmujący otrzyma klucze do mieszkania, warto spotkać się nie tylko z potencjalnym najemcą, ale także z jego zwierzęciem. Można wówczas ocenić, jak zwierzę zachowuje się przy swoim właścicielu i czy jest posłuszne. Można także poprosić o pokazanie dokumentów zwierzaka, takich jak aktualne szczepienia czy książeczka zdrowia, aby mieć pewność, że w przypadku np. ugryzienia sąsiada nie będzie problemu. Dla spokoju ducha można także poprosić o referencję od poprzedniego wynajmującego danej osobie lokal.

Plusy zgody na zwierzaka

Należy pamiętać, że im więcej będziemy stawiać warunków co do wynajmu lokalu, tym mniej będzie na niego chętnych. Z drugiej strony jeśli wiele osób odrzuca lokatorów ze zwierzętami na starcie, ci, którzy godzą się na taki wynajem, mogą stawiać ostrzejsze warunki, a nawet podnosić cenę. Dodatkowy plus to szybkie wynajęcie mieszkania, bo chętnych może być dużo.

Dodatkowo przychylność ze strony wynajmującego często może zagwarantować wynajem na długi okres czasu oraz dbałość o wynajęty lokal. Tak się składa, że najemcy, którzy podpiszą już umowę najmu z wynajmującym akceptującym zwierzęta, będą robić wszystko co w ich mocy, aby utrzymać mieszkanie w jak najlepszym stanie. Właściciele mogą tez wziąć pod uwagę fakt, że czasami lepiej wynająć mieszkanie najemcy z pupilem niż hałaśliwym i uciążliwym studentom, którzy czasami potrafią zrobić więcej szkód w mieszkaniu, niż nie jeden pies czy kot.

Najemcy, którzy mają problem ze znalezieniem mieszkania, często wychodzą naprzeciw wynajmującym i sami ogłaszają się, że szukają takiego lokum. Dzięki temu nie muszą wykonywać dziesiątek telefonów i spotykać się na każdym kroku z przykrą odmową. Właściciele lokalu, w którym może zamieszkać pies czy kot, sami proponują najemcy swój lokal. Dzięki temu wynajmujący może przebierać w dostępnych ofertach i znaleźć tę najbardziej dla siebie atrakcyjną.

Dodaj komentarz

Komentarze:

Zespół Nieruchomosci-online.pl

Zespół Nieruchomosci-online.pl - Nieruchomosci-online.pl to portal z największą liczbą ogłoszeń nieruchomości w Polsce. Udostępnia poszukującym ponad 350 tys. ofert od biur nieruchomości, deweloperów i osób prywatnych. Co miesiąc odwiedzany jest przez 3 miliony użytkowników, co daje mu drugą pozycję pod względem popularności.

Zobacz także

Zamknij

Używamy i uzyskujemy dostęp do cookies i podobnych technologii w celach statystycznych i realizacji usług. Możesz określić w przeglądarce warunki przechowywania i dostępu do cookies. Więcej...

Zamknij