Nieruchomosci-online.pl - Tu zaczyna się dom tu zaczyna się dom

Ułatwiamy wynajem mieszkań dla obywateli Ukrainy

Zespół Nieruchomosci-online.pl
Komentarze

fot.: Kostiantyn Stupak z Pexels

Zwiększamy dostępność usług dla obywateli Ukrainy i wspieramy pośredników swoimi zasięgami i zapleczem technologicznym. Cel mamy wspólny: pomoc w znalezieniu uchodźcom przejściowego lub docelowego domu w Polsce.

W związku z sytuacją na Ukrainie opracowaliśmy rozwiązania, które umożliwiają szybkie dotarcie do odpowiedniego pośrednika, szerszy dostęp do bazy lokali na wynajem oraz bezpieczne zawieranie umów najmu.

Wyszukiwarka pośredników pomocnych obywatelom Ukrainy

Obywatele Ukrainy mogą korzystać z wyszukiwarki, która ułatwia znalezienie profesjonalnej pomocy w najmie. W każdym regionie znajdą agentów, którzy pomogą im się odnaleźć na polskim rynku nieruchomości. Wchodząc na stronę mogą skorzystać z pomocy agentów mówiących w językach: ukraińskim, angielskim i rosyjskim. Znajdą tam również przetłumaczony na język ukraiński poradnik, z którego dowiedzą się m.in. jak szukać mieszkania na wynajem, jaka jest rola pośrednika, o co zapytać właściciela mieszkania, jak wyglądają kwestie formalne oraz możliwe ryzyka. Znajdą tam także dwujęzyczne wzory umów najmu, z których zapisami mogą się zawczasu zapoznać.

Baza agentów gotowych obsługiwać obywateli Ukrainy

Jak pojawić się w wyszukiwarce agentów?

Do wyszukiwarki agentów trafiają wszyscy pośrednicy, którzy posługują się językiem angielskim, ukraińskim lub rosyjskim i zadeklarują chęć pojawienia się na tej stronie. Informację o językach i deklarację można dodać edytując prezentację w swoim Koncie Agenta. Pojawienie się w wyszukiwarce będzie jasnym sygnałem dla poszukujących, że agent pomoże im sprawnie znaleźć nieruchomość i załatwić formalności bez bariery językowej.

Dodawanie języków w Koncie Agenta (instrukcja)

Baza mieszkań

Wspólnie z pośrednikami zrzeszonymi w inicjatywie „Pośrednicy dla Ukrainy”, Fundacją Nienieodpowiedzialni, Fundacją Humanosh im. Sławy i Izka Wołosiańskich, a także Grupą ANG, zbieramy kwatery dla uchodźców i koordynujemy ich udostępnianie. Obecnie, na 8 marca 2022 r., w bazie jest 387 mieszkań, pokoi oraz domów, dostępnych na krótszy lub dłuższy okres. Pośrednicy i osoby prywatne, zgłaszając mieszkanie z danej lokalizacji, deklarują, czy może być ono udostępnione np. całkowicie bezpłatnie, za pokrycie kosztu mediów, czy za pełny czynsz. Nikt nie ocenia tych deklaracji. Akcja jest bardzo elastyczna, ponieważ każdy pomaga tak, jak może. Zgłosić można wszystko, a w obliczu ogromnego zapotrzebowania na pewno każda oferta się przyda.

Nieruchomości do bazy można zgłaszać pod adresem:
Zgłoś tymczasowe lokum

Z bazy lokalowej mogą następnie korzystać inni pośrednicy oraz zaangażowane fundacje. Jeśli więc agent chce pomóc rodzinie z Ukrainy, ale aktualnie nie posiada w swoich własnych zasobach lokalu w danym mieście, może poszukać go właśnie w centralnej bazie. Pomoc pośredników nie ogranicza się jednak wyłącznie do oferowania miejsc kwaterunku. Niektórzy proponują np. bezpłatne wsparcie przy pośrednictwie wynajmu mieszkania i pomagają w załatwieniu wszelkich formalności.

Wzory umów najmu w języku ukraińskim i rosyjskim

Wzmożony popyt na lokale mieszkalne na potrzeby krótkotrwałego pobytu wkrótce przejdzie metamorfozę. Z sygnałów otrzymywanych od pośredników wiemy, że zgłaszający się do nich aktualnie obywatele Ukrainy często wyraźnie zaznaczają, że interesuje ich najem z opcją przedłużenia. Są także osoby gotowe od razu zadeklarować się na rok, bo już dziś wiedzą, że planują tu zostać. Znaczna część tych osób ma budżet – może zapłacić za wynajem stawkę normalną lub zmniejszoną – i nastawiona jest na podjęcie pracy w Polsce. Na sytuację warto już teraz patrzeć przez ten pryzmat, przygotowując się w zakresie wiedzy i narzędzi, by obsłużyć to zapotrzebowanie i zabezpieczyć właściwe interesy wszystkich stron transakcji.

Dwujęzyczne wzory umów najmu
Umowy najmu na czas nieokreślony, na czas określony, najmu okazjonalnego oraz na potrzeby krótkotrwałego pobytu, a także protokół zdawczo-odbiorczy.
Pobierz dokumenty

Ramowe zasady najmu cudzoziemcom
Na jakie kwestie zwrócić szczególną uwagę i co powinna zawierać umowa najmu.
Czytaj artykuł

Kluczowe problemy prawne najmu
Zapis webinaru „Najem dla obywateli Ukrainy” mec. Piotra Dobrowolskiego z dn. 27.02.2022
Obejrzyj nagranie

Kwestie podatkowe najmu i użyczenia
Zapis webinaru Grzegorza Grabowskiego (Wynajmistrz) z dn. 02.03.2022
Obejrzyj nagranie

Jak jeszcze możesz pomóc obywatelom Ukrainy

Poradnik dla osób goszczących uchodźców
Kwestie przygotowania nieruchomości do udostępnienia, współdzielenia mieszkania, specjalnych potrzeb, jakie mogą mieć osoby uciekające przed wojną.
Przejdź do poradnika

Poradnik dla wynajmujących
Bezpieczeństwo najmu w obecnej sytuacji budzi wątpliwości. Staramy się rozwiać choć niektóre z nich.
Przejdź do poradnika

Poradnik dla najemców w języku ukraińskim
Przybliżamy podstawowe zagadnienia (tj. tyoy umów, kaucja i inne zabezpieczenia).
Przejdź do poradnika

Zespół Nieruchomosci-online.pl

Zespół Nieruchomosci-online.pl - Nieruchomosci-online.pl to portal z największą liczbą ogłoszeń nieruchomości w Polsce. Udostępnia poszukującym około 300 tys. ofert od biur nieruchomości, deweloperów i osób prywatnych. Odwiedzany jest przez ponad 4 mln użytkowników miesięcznie.

Magazyn ESTATE

Skupiamy uwagę na nieruchomościach

Bezpłatny e-magazyn w 100% dla pośredników

Wiedza i inspiracje do wykorzystania od ręki dostarczane przez doświadczonych uczestników rynku nieruchomości z zakresu marketingu nieruchomości, sprzedaży i negocjacji, prawa i finansów oraz rozwoju osobistego.

Pobierz za darmo najnowszy numer

Dowiedz się więcej o magazynie ESTATE

Zobacz także

Używamy i uzyskujemy dostęp do cookies i podobnych technologii w celach statystycznych i realizacji usług. Możesz określić w przeglądarce warunki przechowywania i dostępu do cookies. Więcej...

Zamknij