Nieruchomosci-online.pl - Tu zaczyna się dom tu zaczyna się dom

Tymczasowy obiekt budowlany

Zespół Nieruchomosci-online.pl
Komentarze

Tymczasowy obiekt budowlany to obiekt, który można postawiać na terenie budowy w czasie prowadzenia prac budowlanych. Takie obiekty są niezbędne jako zaplecze techniczne i służą do przechowywania narzędzi czy spożywania posiłków przez ekipę budowlaną. Tymczasowy obiekt budowlany może wymagać pozwolenia na budowę – wszystko zależy od jego rodzaju.

Co to jest tymczasowy obiekt budowlany?

Zgodnie z definicją zawartą w ustawie Prawo budowlane mianem tymczasowego obiektu budowlanego określa się obiekt budowlany, który przez pewien czas będzie użytkowany, tak aby nie nadużyć jego trwałości technicznej. Obiekty mogą być przenoszone w inne miejsca oraz nie są trwale połączone z gruntem, czyli także kioski uliczne, pawilony sprzedaży ulicznej i wystawowe, przykrycia namiotowe, barakowozy, obiekty kontenerowe.

Najczęściej jednak tymczasowy obiekt budowlany stawia się w miejscu budowy, by pełnił funkcje techniczne. W tym celu najlepiej sprawdzają się drewniane baraki lub przyczepy kempingowe. Większość wiąże się z koniecznością wzniesienia nowego budynku. Nawet jeśli to tylko prosta konstrukcja, wymaga zgłoszenia danych robót budowlanych, a niekiedy też uzyskania pozwolenia na budowę. Wyjątkiem od tego są obiekty małej architektury, kultu religijnego oraz służące do utrzymania codziennego porządku, np. altana ogrodowa. Bez pozwolenia na budowę można także postawić obiekty przeznaczone do czasowego użytkowania w trakcie prowadzenia robót budowlanych, położone na terenie budowy, a także  barakowozy używane przy wykonywaniu robót budowlanych, badaniach geologicznych i pomiarach geodezyjnych.

Wszystkie pozostałe budowle wymagają zgłoszenia lub uzyskania pozwolenia na budowę. Rodzaj formalności, które należy dopełnić, bezpośrednio związany jest z okresem korzystania z danego obiektu, jego lokalizacji i funkcji. W przypadku, gdy działka budowlana nie posiada planu zagospodarowania przestrzennego, nie będzie potrzeby uzyskania warunków zabudowy, jeżeli zmiany na tym terenie nie będą trwać dłużej niż jeden rok.

Zespół Nieruchomosci-online.pl

Zespół Nieruchomosci-online.pl - Nieruchomosci-online.pl to portal z największą liczbą ogłoszeń nieruchomości w Polsce. Udostępnia poszukującym około 300 tys. ofert od biur nieruchomości, deweloperów i osób prywatnych. Odwiedzany jest przez ponad 4 mln użytkowników miesięcznie.

Używamy i uzyskujemy dostęp do cookies i podobnych technologii w celach statystycznych i realizacji usług. Możesz określić w przeglądarce warunki przechowywania i dostępu do cookies. Więcej...

Zamknij