Nieruchomosci-online.pl - Tu zaczyna się dom tu zaczyna się dom

Geodezja/Pomiary geodezyjne

Zespół Nieruchomosci-online.pl
Komentarze

Zgodnie z ustawą prawo geodezyjne i kartograficzne (tekst jedn. Dz.U. z 2010 r. Nr 193, poz. 1287 ze zm.), prace geodezyjne oznaczają projektowanie i wykonywanie pomiarów geodezyjnych, wykonywanie zdjęć lotniczych, dokonywanie obliczeń, sporządzanie i przetwarzanie dokumentacji geodezyjnej, zakładanie i aktualizację baz danych, pomiary i opracowania fotogrametryczne, grawimetryczne, magnetyczne i astronomiczne związane z realizacją zadań w dziedzinie geodezji i kartografii oraz krajowego systemu informacji o terenie.

Co to jest geodezja?

Jest to nauka, której zadaniem jest określanie kształtu i wymiarów Ziemi oraz wyznaczanie położenia punktów względem układu odniesienia. W tym celu przeprowadza się pomiary geodezyjne. Geodezja zaliczana jest do nauk o Ziemi jako część geografii.

Geodezja wyższa zajmuje się pomiarami na wielkich obszarach, uwzględniającymi kulistość ziemi. Geodezja niższa (szczegółowa) skupia się na pomiarach na małych powierzchniach, o promieniu nie większym niż 15,6 km.

Pomiary geodezyjne

W przypadku budowy domu lub chęci podziału nieruchomości geodeta wykonuje pomiary sytuacyjno- wysokościowe, które pozwalają ustalić stan faktyczny danej działki lub budynku. Na ich podstawie wykonuje się szkice terenu. Pomiary sytuacyjno-wysokościowe nazywane są tachimetrią. Mają one za zadanie wyznaczyć położenie punktów szczegółowych na płaszczyźnie oraz wysokość mierzonych obiektów. Geodeta wykonuje je metodą biegunową. Do pomiarów wykorzystuje się urządzenie zwane tachimetrem.

Mapy sytuacyjno-wysokościowe powstające w wyniku pomiarów geodezyjnych przedstawiają zmiany sytuacyjne oraz wysokościowe, które zaszły na danym obszarze. Dzięki nim określa się, w jaki sposób dany projekt inwestycyjny ma zostać zrealizowany.

Pomiary wysokościowe, inaczej nazywane pionowymi, wyznaczają wysokość punktów w odniesieniu do założonego punktu odniesienia. Umożliwiają przedstawienie form ukształtowania terenu. Inaczej nazywane są niwelacją i mogą być geometryczne, trygonometryczne, hydrostatyczne, barometryczne lub satelitarne.

 

Zespół Nieruchomosci-online.pl

Zespół Nieruchomosci-online.pl - Nieruchomosci-online.pl to portal z największą liczbą ogłoszeń nieruchomości w Polsce. Udostępnia poszukującym około 300 tys. ofert od biur nieruchomości, deweloperów i osób prywatnych. Odwiedzany jest przez ponad 4 mln użytkowników miesięcznie.

Używamy i uzyskujemy dostęp do cookies i podobnych technologii w celach statystycznych i realizacji usług. Możesz określić w przeglądarce warunki przechowywania i dostępu do cookies. Więcej...

Zamknij