Sytuacja na rynku nieruchomości oczami pośredników

Alicja Palińska

fot.: viktor talashuk/unsplash.com

Co czeka branżę nieruchomości? Jak obecnie funkcjonują biura nieruchomości oraz czy rynek odczuł już wpływ pandemii? Zapytaliśmy o to właścicieli biur nieruchomości oraz pośredników w obrocie nieruchomościami.

W badaniu ankietowym, które przeprowadziliśmy w dniach od 6 do 8 kwietnia 2020 r., udział wzięło 550 właścicieli biur oraz pośredników w obrocie nieruchomościami.

 

Tryb pracy zdalnej

Zdecydowana większość biur nieruchomości deklaruje, że funkcjonuje mimo utrudnień związanych z wybuchem pandemii. 73 proc. badanych przestawiło się na tryb pracy zdalnej. Jednak niemal 25 proc. pośredników obecnie nie pracuje, wyczekując końca pandemii oraz zniesienia obowiązujących zakazów. Niepewna sytuacja ma również wpływ na zmniejszenie zainteresowania zakupem nowej nieruchomości, co odbija się na liczbie obsługiwanych klientów. Natomiast tylko 2,8 proc. ankietowanych zamknęło, bądź zawiesiło działalność.

 

Zainteresowanie rynkiem nieruchomości nie słabnie

Praca zdalna jest odpowiedzią na wciąż duże zainteresowanie nieruchomościami, co widoczne jest po analizie danych z portalu. Choć klienci poszukujący nie są tak skorzy do transakcji kupna-sprzedaży jak przed wybuchem pandemii, to wciąż monitorują rynek, przeglądają oferty oraz kontaktują się z ogłoszeniodawcami.

Jak widać na poniższym wykresie przedstawiającym wejścia unikalnych użytkowników w ujęciu dziennym, ruch na portalu rośnie z tygodnia na tydzień od momentu, kiedy osiągnął najniższą wartość w dniu ogłoszenia pandemii. W czasie świąt wielkanocnych liczba przeglądających ogłoszenia była porównywalna do tej sprzed pandemii.

Ruch na portalu Nieruchomosci-online.pl od 01.03.2020 do 14.04.2020 mierzony liczbą Unikalnych Użytkowników odwiedzających portal w ujęciu dziennym. Źródło: dane z Google Analytics, Nieruchomosci-online.pl

Ruch na portalu Nieruchomosci-online.pl od 01.03.2020 do 14.04.2020 mierzony liczbą Unikalnych Użytkowników odwiedzających portal w ujęciu dziennym. Źródło: dane z Google Analytics, Nieruchomosci-online.pl

 

Ceny obecnie pozostają stabilne

W pytaniu dotyczącym obecnie obowiązujących cen – w trzecim tygodniu trwania pandemii – niemal 3/4 badanych (74,6 proc.) odpowiedziało, że pozostają one bez zmian, spadek zauważa natomiast 22 proc. ankietowanych. Jednak to może być dopiero początek większych tąpnięć, co zresztą przewidują sami pośrednicy.

 

Pośrednicy prognozują spadek cen nieruchomości

Według ankietowanych najbardziej narażonym na turbulencje na rynku będzie sektor lokali i budynków użytkowych oraz mieszkań. Spadek cen w tych obszarach w efekcie pandemii prognozuje odpowiednio 79 proc. i 69 proc. podmiotów, które wzięły udział w badaniu.

Z drugiej strony najbardziej stabilnie w kolejnym kwartale sytuacja ma przedstawiać się na rynku działek i gruntów – choć tutaj odpowiedzi również były podzielone. 38 proc. ankietowanych prognozuje spadek cen, natomiast prawie połowa (48 proc.) twierdzi, że pozostaną one bez zmian, 13 proc. prognozuje wzrost cen w tym segmencie.

W odniesieniu do domów – 58 proc. procent badanych spodziewa się spadku cen, natomiast 34 proc. ustabilizowania ich na obecnych poziomach.

Negatywne nastroje dotyczące przyszłej sytuacji – najlepiej w segmencie działek i gruntów

Zdecydowana większość ankietowanych spodziewa się pogorszenia sytuacji w drugim kwartale 2020 roku. Wyjątkiem, podobnie jak w przypadku zmiany cen, jest segment działek i gruntów, gdzie większość badanych prognozuje stabilną sytuację w kolejnych miesiącach (43 proc.).

Najbardziej narażonymi na wpływ pandemii segmentami rynku nieruchomości będą zdaniem ankietowanych: nieruchomości inwestycyjne na najem krótkoterminowy, lokale biurowe i lokale komercyjne. Dla nieruchomości mieszkaniowych na sprzedaż oraz na wynajem pośrednicy nie przewidują aż tak negatywnego scenariusza.

 

Zwiększone zainteresowanie po świętach wielkanocnych

Zewsząd dobiegające informacje o spadających cenach i atrakcyjności nieruchomości jako formy alokacji kapitału wpływają na pobudzenie rynku. Poziom zainteresowania mierzony liczbą kontaktów (telefony i zapytania) również wzrósł po wielkanocnej przerwie.

Łączna liczba kontaktów z portalu od 1 kwietnia do 14 kwietnia 2020 r.

 

Łączna liczba kontaktów z ogłoszeniodawcami z portalu Nieruchomosci-online.pl w ujęciu dziennym mierzona liczbą wysłanych zapytań, odsłoniętych numerów telefonów oraz wybranych połączeń w wersji mobilnej i z aplikacji.

Niestety nie można liczyć na równomierny rozkład liczby inicjowanych kontaktów. Każdy rodzaj nieruchomości w innym stopniu odczuwa wpływ pandemii. Możemy powiedzieć, że najmniejszy spadek zainteresowania był odczuwany na ofertach domów oraz działek (obniżenie zapytań o 20 proc. w stosunku do początku roku). Największy spadek zanotowały lokale komercyjne i budynki użytkowe (39 proc.). Zainteresowanie mieszkaniami obniżyło się o 26 proc., z czego dotyczyło to głównie ofert sprzedaży. Najem zanotował 8 proc. spadek.

 

Miejmy nadzieję, że najgorsze scenariusze dotyczące kryzysu na rynku nieruchomości nie ziszczą się, a osoby, które oczekują spadku cen przystąpią do transakcji po zakończeniu kwarantanny.

 

Dodaj komentarz

Komentarze:

Alicja Palińska

Alicja Palińska - Project manager w zespole Nieruchomosci-online.pl. Odpowiada za planowanie, analizę i realizację projektów związanych z podnoszeniem funkcjonalności serwisu, tworzenie nowych produktów oraz strategię komunikacji i promocji. Członek zespołu redakcyjnego e-magazynu "ESTATE".

Magazyn ESTATE

Skupiamy uwagę na nieruchomościach

Bezpłatny e-magazyn w 100% dla pośredników

Wiedza i inspiracje do wykorzystania od ręki dostarczane przez doświadczonych uczestników rynku nieruchomości z zakresu marketingu nieruchomości, sprzedaży i negocjacji, prawa i finansów oraz rozwoju osobistego.

Pobierz za darmo najnowszy numer

Dowiedz się więcej o magazynie ESTATE

Zobacz także

Dołącz do dyskusji na grupie
Nieruchomosci-online.pl
na Facebooku

Korzystaj z porad dotyczących marketingu nieruchomości
Bądź na bieżąco!

Zamknij

Używamy i uzyskujemy dostęp do cookies i podobnych technologii w celach statystycznych i realizacji usług. Możesz określić w przeglądarce warunki przechowywania i dostępu do cookies. Więcej...

Zamknij