Środki na fotowoltaikę. 6 sposobów na dofinansowanie źródła darmowej energii

panele fotowoltaiczne

Karol Całus

fot.: Science in HD/unsplash.com

W ostatnich latach instalacje fotowoltaiczne biją absolutne rekordy popularności. Po instytucjach państwowych (szpitalach, urzędach itp.), zalety fotowoltaiki zaczęły doceniać małe, średnie i duże przedsiębiorstwa, spółdzielnie mieszkaniowe, a krok za nimi – także użytkownicy prywatni.

Dla jednych, w dobie rosnących cen energii elektrycznej, fotowoltaika stała się sposobem na istotne ograniczenie kosztów. Dla innych z kolei – doskonałym pomysłem na przeciwdziałanie zanieczyszczeniu powietrza, zminimalizowanie eksploatacji naszej planety, a co za tym idzie – ochronę środowiska.

 

Z tego artykułu dowiesz się:

  • W jaki sposób możesz pozyskać tanie lub zupełnie darmowe finansowanie na zakup i montaż instalacji fotowoltaicznej dla Twojego domu.

  • Z jakiego wsparcia dla rozwiązań fotowoltaicznych mogą skorzystać spółdzielnie mieszkaniowe i firmy.

 

Jak każde takiego typu przedsięwzięcie, inwestycja w odnawialne źródła energii wymagana poniesienia pewnych nakładów finansowych. Ich wysokość zależy m.in. od przeznaczenia (użytek firmowy bądź prywatny), rozmiaru (zapotrzebowanie na energię), jak i położenia samej instalacji (warunki techniczne, dostęp do światła). Można je pokryć z własnych pieniędzy, trzeba jednak pamiętać, że na rynku istnieje wiele sposobów pozwalających na zdobycie sprawdzonego, stabilnego, a przede wszystkim bezpiecznego finansowania zakupu systemów fotowoltaicznych.

Fotowoltaika dla osób prywatnych – z jakiego wsparcia możesz skorzystać?

Jeśli Twoim celem jest pozyskanie systemu, który zasili w energię elektryczną Twój dom lub mieszkanie – do wyboru masz aż 2 rozwiązania. Pierwszym z nich jest otrzymanie wsparcia od rządowych programów, drugim – uzyskanie atrakcyjnego kredytu.

1. Dofinansowanie, dzięki któremu zminimalizujesz ponoszone koszty

W tym obszarze czekają na Ciebie aż 3 dedykowane wojewódzkie programy wsparcia: „Mój Prąd”, „Energia Plus” i „Czyste Powietrze”. Każdy z nich oferuje nieco inne warunki związane zarówno z możliwością skorzystania (wsparcie przy budowie czy rozbudowie instalacji), jak i poziomem dofinansowania (od kilku do nawet kilku tysięcy złotych).

2. Kredyt gotówkowy, w ramach którego pozyskasz tanie finansowanie swojej fotowoltaiki

Jeśli w Twoim regionie nie ma dostępnych dofinansowań, nie spełniasz warunków do ich otrzymania lub po prostu potrzebujesz większego zastrzyku gotówki – pamiętaj, że możesz skorzystać z dedykowanych rozwiązań.
Liczne banki mają w swoich ofertach specjalne ekokredyty – udzielane z myślą o inwestycjach w odnawialne źródła energii.

Tego typu kredytowanie fotowoltaiki charakteryzuje się:

  • Wysokim poziomem finansowania – możesz pokryć nawet 100% kosztów inwestycji.
  • Długim terminem – możesz spłacać nawet przez 10 lat.
  • Dopasowanym systemem rozliczeń – możesz uzyskać karencję w spłatach.
  • Wygodnym wnioskowaniem – wszystkie formalności możesz załatwić przez internet.

Fotowoltaika dla firm – jaka pomoc czeka na Twoje przedsiębiorstwo?

Jeśli celem instalacji fotowoltaicznej ma być generowanie darmowego prądu na potrzeby Twojej firmy – do wyboru masz aż 4 sposoby na pozyskanie odpowiednich środków finansowych.

1. Dotacja z UE, której Twoja firma nie będzie musiała zwracać

Pierwszym i zarazem najbardziej opłacalnym finansowaniem jest naturalnie to, którego nie trzeba spłacać. Taka forma pomocy może wynieść od 100 do nawet 800 tys. złotych, które z powodzeniem przeznaczysz na poprawienie efektywności energetycznej Twojego przedsiębiorstwa. Minimalny wkład własny, wymagany do jej uzyskania w przypadku mikro- i małych firm wynosi 35%, a średnich 45%. Żeby nie było tak kolorowo – unijne dotacje na fotowoltaikę są ograniczone terytorialnie (nie każde województwo może z nich skorzystać). Ponadto, decyzja o ich przyznaniu wymaga także spełnienia innych wymagań.

Jednak poza samymi dofinansowaniami instalacji fotowoltaicznych, na rynku dostępnych jest również kilka, bardzo atrakcyjnych produktów finansowych – stworzonych właśnie z myślą o inwestycjach w odnawialne źródła energii.

2. Pożyczka z UE, którą otrzymasz na bardzo korzystnych warunkach

W tym obszarze ponownie na pierwszym miejscu wyłania się propozycja Unii Europejskiej, w ramach której możesz otrzymać nawet 15 mln złotych nisko oprocentowanej pożyczki z terminem spłaty do 15 lat. Wysokość oprocentowania zależy od dodatkowych warunków. W przypadku spełnienia dwóch – w ramach pomocy publicznej może wynieść zaledwie 0,25%. W przypadku jednego – tylko 0,5%. Standardowe oprocentowanie, bez uwzględniania pomocy, zaczyna się z kolei od 1,95% w skali roku.

3. Leasing, którym zoptymalizujesz swoje koszty i oszczędzisz sporo czasu na formalnościach

Popularność fotowoltaiki i zapotrzebowanie na nią dostrzegły także firmy leasingowe. Obecnie, praktycznie każda z nich posiada w swojej ofercie produkty finansowe uwzględniające finansowanie źródeł zielonej energii. Wiele instytucji (zarówno banków, jak i firm leasingowych), daje możliwość skorzystania z preferencyjnego leasingu z wysoką kwotą (do 250 tys. zł netto), długim terminem spłaty (nawet 72 miesiące) i niskim wkładem własnym (od 20%).

4. Kredyt inwestycyjny, który pomoże Ci w rozwoju firmy

Fotowoltaika może przyjąć postać pełnoprawnej inwestycji, na którą z powodzeniem otrzymasz przygotowany na ten cel kredyt inwestycyjny. Znajdziesz go w większości polskich banków. Jednak poza tym musisz wiedzieć, że niektóre z nich oferują dedykowane fotowoltaiczne kredyty inwestycyjne. W przypadku tego rodzaju finansowania zyskasz: wysoka kwotę (kilkanaście mln zł), rozłożoną nawet na 15 lat, możliwość 2- lub 3-letniej karencji, dodatkowo ciesząc się możliwością uzyskania środków w walutach PLN czy EUR.

Ubezpieczenie fotowoltaiki, które zabezpieczy Twoją instalację

Panele fotowoltaiczne stanowią inwestycję długoterminową. Są praktycznie bezobsługowe, a ich awarie zdarzają się niezwykle rzadko. To oznacza, że angażując środki raz, płynące z nich korzyści czerpiesz przez bardzo długi czas.

Jedynym czynnikiem, który może wpłynąć na przerwanie ich działania są uszkodzenia powstałe w wyniku warunków atmosferycznych, działania zwierząt czy też czynnika ludzkiego. Dlatego, poza wyborem sposobu finansowania fotowoltaiki, musisz również zadbać o odpowiednie ubezpieczenie całej instalacji. Dzięki niemu zyskasz pewność, że jest ona dobrze chroniona, a w razie ewentualnych uszkodzeń czy awarii – wypłacone z ubezpieczenia środki, z powodzeniem pokryją wszystkie Twoje straty.

Fotowoltaika dla spółdzielni mieszkaniowych – jakie finansowanie będzie dla nich najlepsze?

Instalacje fotowoltaiczne są inwestycjami, na które coraz częściej decydują się także duże i małe spółdzielnie mieszkaniowe. Za takim rozwiązaniem przemawia infrastruktura (dostęp do dużych powierzchni terenów, jak i budynków będących idealnymi lokalizacjami do umieszczenia paneli fotowoltaicznych). Nie bez znaczenia są też kwestie finansowe. Inwestycja w fotowoltaikę pozwala na znaczne ograniczenie kosztów związanych ze zużyciem energii elektrycznej. A te w przypadku nawet mniejszych spółdzielni, potrafią sięgać dziesiątek tysięcy złotych (rocznie!).

Finansowanie fotowoltaiki na potrzeby spółdzielni mieszkaniowej

Podobnie jak w przypadku finansowania dla firm – spółdzielnie mieszkaniowe mogą skorzystać z szerokiego wachlarza możliwości wsparcia tego rodzaju inwestycji. Z jednej strony mogą postawić na pomoc Unii Europejskiej (w formie bezzwrotnej dotacji lub nisko oprocentowanej pożyczki), jak i bardziej tradycyjne produkty finansowe (leasing bądź kredyt inwestycyjny).

 

***

 

Dodaj komentarz

Komentarze:

Karol Całus

Karol Całus - Ekspert finansowy Grupy ANG, którego klientami są przedsiębiorcy. Wcześniej pomagał rozwijać ich firmy, a dzisiaj pomaga je utrzymać, często stając się ich ostatnią deską ratunku. W Trójmieście działa jako Zaufany Ekspert. *** Grupa ANG powstała po to, by służyć ludziom. Pomagać im zrozumieć zawiłości zawarte w umowach z instytucjami finansowymi, pomagać dobrać usługi, których klienci naprawdę potrzebują i na które ich stać. W tym trudnym czasie kontynuuje swoją misję przez dzielenie się wiedzą dotyczącą świata finansów w czasie epidemii.

Zobacz także

Znajdź % dla siebie

Zamknij

Używamy i uzyskujemy dostęp do cookies i podobnych technologii w celach statystycznych i realizacji usług. Możesz określić w przeglądarce warunki przechowywania i dostępu do cookies. Więcej...

Zamknij