Nieruchomosci-online.pl - Tu zaczyna się dom tu zaczyna się dom

Sprawdź, czy oszczędzisz, wykańczając dom metodą gospodarczą

Anna Serafin
Komentarze

Wydawałoby się, że gdy dom już stoi, to teraz będzie już z górki. Jednak jego wykończenie do takiego stanu, aby móc się wprowadzić, pochłania sporo pieniędzy. Sprawdzamy, ile wynosi koszt budowy domu pod klucz, ile można zaoszczędzić, wykańczając go samodzielnie oraz od czego zależy ostateczna wysokość poniesionych wydatków.

 

Z tego artykułu dowiesz się:

 

Od czego zależy koszt budowy domu pod klucz?

Koszt budowy domu pod klucz zależy od:

 • powierzchni (im większa, tym trzeba zapłacić więcej),
 • zakresu prac (im są bardziej czasochłonne i skomplikowane, tym cena robocizny będzie wyższa),
 • jakości zastosowanych materiałów oraz dodatkowych ulepszeń (np. systemy inteligentnego zarządzania domem, fotowoltaika, pompa ciepła),
 • stopnia skomplikowania projektu,
 • wybranej metody budowy i wykończenia (gospodarcza jest tańsza, zlecona droższa),
 • doświadczenia ekipy budowlanej (te z większą renomą i dłuższym stażem na rynku często liczą sobie więcej),
 • rynku, na którym dom budujemy (w większych miastach ogólne koszty budowy domu do stanu pod klucz będą wyższe),
 • tego, czy zdecydujemy się na skorzystanie z usług architekta wnętrz, co generuje dodatkowe wydatki.

Zakres prac od stanu deweloperskiego do standardu pod klucz

Ani stan deweloperski, ani standard wykończenia pod klucz nie są nigdzie jednoznacznie zdefiniowane. Jednak najczęściej stan deweloperski polega na tym, że dom oczywiście stoi, jest pokryty dachem, wyposażony w okna, drzwi i instalacje, a wykończenie obejmuje: wykonanie tynków wewnątrz i na zewnątrz, przygotowanie ścian do malowania i zamontowanie grzejników,

Z kolei wykończenie pod klucz oznacza, że można się już do domu wprowadzić, czyli po osiągnięciu stanu deweloperskiego trzeba jeszcze:

 • położyć podłogi,
 • pomalować ściany,
 • zamontować drzwi wewnętrzne,
 • zamontować armaturę w łazience i toalecie,
 • postawić szafy wnękowe,
 • zamontować meble kuchenne i niezbędne sprzęty.

Wykończenie samodzielne czy za pomocą firmy – jak różnią się koszty?

Całkowity koszt budowy domu pod klucz w dużej mierze zależy od wybranej metody. Gospodarcza oznacza wykończenie we własnym zakresie, czyli kupno i transport materiałów, zatrudnianie dedykowanych ekip i/lub wykonanie części prac samodzielnie. Z kolei metoda zlecona polega na tym, że podpisujemy umowę z firmą, która jest odpowiedzialna za całość wykończenia. Ona zatrudnia podwykonawców, pilnuje jakości i terminów oraz zamawia i dostarcza materiały budowlane. My, jako właściciele nieruchomości, przychodzimy na gotowe. Dane kontaktowe takich firm znajdziesz w naszym katalogu: FIRMY BUDOWLANE.

W związku z tym, że ceny materiałów budowlanych w ostatnim czasie rosną w zastraszającym tempie, trudno trafnie oszacować, jaki jest koszt budowy domu pod klucz.

Biuro projektowe wybieramprojekt.pl porównało, ile wyniosą łączne wydatki dla trzech projektów domów własnym sumptem i metodą zleconą.

Dom Metoda gospodarcza Metoda zlecona
o powierzchni 130 mkw, z poddaszem użytkowym i prostą bryłą 289 000 zł 367 000 zł
o powierzchni 165 mkw, z poddaszem użytkowym i skomplikowaną bryłą 350 000 zł 457 000 zł
o powierzchni 140 mkw, piętrowy, z dachem wielospadowym 335 000 zł 398 000 zł

(dane z drugiej połowy 2021)

Osoby, które dopiero planują budowę domu, do tych wyliczeń powinny doliczyć sobie 10 – 20-procentową górkę, bo mniej więcej w takim tempie mogą wzrosnąć ceny do momentu, gdy ruszą z pracami.

Metoda gospodarcza – czy faktycznie tańsza?

Jak widać, w każdym powyższym przypadku metoda gospodarcza będzie tańsza i to nawet o około 20 – 30 proc. Pamiętajmy, że jednym ze składników ceny za budowę domu pod klucz, jest wynagrodzenie firmy. Nie tylko musimy zapłacić za materiały budowlane i za fachowców, ale płacimy również za całe zarządzanie pracami na budowie, wynajem sprzętów czy transport komponentów.

W skład całkowitego kosztu budowy domu pod klucz wchodzą: materiały (60 proc.), robocizna (20 proc.) oraz transport, dokumentacja, opłaty przyłączeniowe i wynajem sprzętu (20 proc.). Szczególnie na drugi i trzeci składnik wydamy mniej pieniędzy, gdy zdecydujemy się na budowę we własnym zakresie i stąd pochodzą oszczędności.

Jak zaoszczędzić na wykończeniu domu?

Pierwszym sposobem na to, aby zaoszczędzić na wykończeniu domu, jest wykonanie prostszych prac samemu. Bez problemu z pomocą rodziny czy przyjaciół damy radę położyć panele, pomalować ściany czy zamontować armaturę w łazience.

Wszystkie domy muszą spełniać teraz podwyższone normy dotyczące termoizolacyjności, a to wymaga zastosowania nowoczesnych materiałów i technologii. Warto jednak wiedzieć, że np. na instalację fotowoltaiki albo pompy ciepła możemy uzyskać dotację z programu „Czyste powietrze”, w wysokości nawet do 37 tys. zł. Warto się zorientować, czy w naszej sytuacji jesteśmy uprawnieni do uzyskania dofinansowania.

Aby zaoszczędzić, można także zrezygnować z naturalnych materiałów. Drewno czy marmur wyglądają zjawiskowo, ale są naprawdę kosztowne i trudne w utrzymaniu. Z powodzeniem marmurowy blat w kuchni czy drewnianą podłogę można zastąpić wierną imitacją, która będzie o wiele tańsza.

Przepych, blask i bogate zdobienia to również wyższe koszty wykończenia. Szukającym oszczędności dobrze sprawdzi się styl minimalistyczny, który zakłada stosowane kolory, dużo przestrzeni i dobrej jakości, ale podstawowe w kontekście projektowania materiały.

Z kolei gdy lubimy meble z duszą, można postawić na kupno artykułów z drugiej ręki. Najczęściej są to niepowtarzalne modele, które niskim kosztem można odnowić. Takich zakupowych okazji najlepiej szukać na portalach sprzedażowych albo na grupach tematycznych na Facebooku.

Trzeba jednak pamiętać, aby w szukaniu oszczędności zachować zdrowy balans. Na to, co ma nam służyć na lata, warto wydać więcej – podłoga, glazura, meble i sprzęt do kuchni czy łazienki. Nie opłaca się również oszczędzać na ekipie, bo praca niesolidnych fachowców sprawi, że za kilka lat będziemy musieli przeprowadzać gruntowny remont.

Więcej o wykończaniu wnętrz samodzielnie lub z pomocą projektanta przeczytasz TUTAJ.

Jeżeli nie chcesz zajmować się budową i szukasz gotowego domu, sprawdź oferty dostępne w naszym portalu:

 


Niniejsze opracowanie ma jedynie charakter informacyjny. Jego treść nie stanowi porady prawnej, podatkowej, finansowej czy z zakresu obrotu nieruchomościami. W celu uzyskania profesjonalnego wsparcia, skonsultuj się ze specjalistą: https://www.nieruchomosci-online.pl/agenci.html

Anna Serafin

Anna Serafin - Absolwentka Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu na kierunku finanse i rachunkowość. Specjalizuje się w finansach osobistych, finansach firmowych oraz w nieruchomościach. Jej misją jest przekładanie specjalistycznego języka z aktów prawnych i dokumentów bankowych oraz tych związanych z nieruchomościami na słowa zrozumiałe dla każdego.

Zobacz także

Używamy i uzyskujemy dostęp do cookies i podobnych technologii w celach statystycznych i realizacji usług. Możesz określić w przeglądarce warunki przechowywania i dostępu do cookies. Więcej...

Zamknij