Nieruchomosci-online.pl - Tu zaczyna się dom tu zaczyna się dom

Standard pod klucz

Zespół Nieruchomosci-online.pl
Komentarze

Podobnie jak w przypadku stanu deweloperskiego, standard pod klucz nie ma precyzyjnej definicji. Dlatego warto zawsze sprawdzić konkretną ofertę, by się zorientować, jakie prace wykończeniowe kryją się pod tym określeniem.

Co to jest standard pod klucz?

Przyjmuje się, że jest to takie wykończenie mieszkania lub domu, żeby można było w nim mieszkać od razu po wprowadzeniu się – wystarczy tylko wstawić meble. Poza tym, co jest oferowane w standardzie deweloperskim, mamy tu już zwykle drzwi i parapety wewnętrzne, wykończone ściany (otynkowane i pomalowane, a w kuchni i łazience wyłożone płytkami), wykończone podłogi (z panelami, parkietem lub terakotą), osprzęt elektryczny (gniazdka, włączniki), biały montaż (wanna bądź prysznic, umywalka, miska ustępowa).

Firmy oferujące wykończenie pod klucz nieraz współpracują z konkretnymi producentami i hurtowniami, więc katalog dostępnych elementów wykończenia bywa ograniczony do określonych produktów. Zwykle też mamy do wyboru kilka pakietów wykończeniowych w różnych standardach i cenach, od najtańszych dla osób kupujących pierwsze mieszkanie lub inwestujących w lokal na wynajem, aż po luksusowe dla najbardziej wymagających klientów. Zdarzają się też oferty kompletnego wyposażenia mieszkań, wraz z zabudową kuchenną i sprzętem AGD, a nawet tekstyliami i zastawą stołową. Jednak dotyczą one raczej tylko luksusowych apartamentów i na polskim rynku są na razie rzadkością.

Choć standard deweloperski nadal dominuje w Polsce, standard pod klucz stopniowo zdobywa popularność. Wprawdzie podwyższa on cenę nieruchomości o kilkaset złotych za metr kwadratowy, ale nie trzeba już samodzielnie wyszukiwać wykonawców i materiałów ani długo czekać na możliwość wprowadzenia się do lokalu.

Zespół Nieruchomosci-online.pl

Zespół Nieruchomosci-online.pl - Nieruchomosci-online.pl to portal z największą liczbą ogłoszeń nieruchomości w Polsce. Udostępnia poszukującym około 300 tys. ofert od biur nieruchomości, deweloperów i osób prywatnych. Odwiedzany jest przez ponad 4 mln użytkowników miesięcznie.

Używamy i uzyskujemy dostęp do cookies i podobnych technologii w celach statystycznych i realizacji usług. Możesz określić w przeglądarce warunki przechowywania i dostępu do cookies. Więcej...

Zamknij