Nieruchomosci-online.pl - Tu zaczyna się dom tu zaczyna się dom

  • Blog
  • Kupno
  • Rynek nieruchomości: podsumowanie 2019 i prognoza 2020

Rynek nieruchomości: podsumowanie 2019 i prognoza 2020

Marta Kubacka
Komentarze

fot.: deopositphotos

„Czerwony jak cegła” – tak można opisać rynek nieruchomości w 2019 roku, gdzie ceny wzrosły o około 10%!  W ciągu 4 lat to już łącznie 30%! Eksperci prognozują, że w tym roku sytuacja będzie wyglądała podobnie.

Mieszkania drożeją, budowa domu jest o wiele bardziej kosztowna i trudno o działkę w dobrej lokalizacji. Mimo tak trudnej sytuacji ludzie nadal chcą kupować nieruchomości. "Bańka" jeszcze nie pękła!

Wzrost cen na ryku nieruchomości rozpoczął się w 2016 roku. Pierwsze wzrosty były najbardziej odczuwalne na rynku wtórnym, w niedługim czasie również na rynku pierwotnym. Od tego momentu nieprzerwanie obserwujemy dynamiczny wzrost cen.

Dlaczego jest tak drogo?

Rok 2019 na rynku mieszkaniowym ponownie kończy się wzrostem, zarówno w kwestii cen nieruchomości, jak i w zakresie liczby lokali oddanych do użytku. - Jeżeli chodzi o tę drugą kwestię, w tym roku na rynek trafiło 164 tys. nowych mieszkań, a więc o 11 proc. więcej niż przed rokiem1 – czytamy na stronie Strefa Biznesu.

Popyt przewyższa podaż nieruchomości. Wszystko za sprawą łatwo dostępnych kredytów hipotecznych, braku konkurencyjności innych form inwestowania kapitału oraz dobrej sytuacji na rynku pracy.  Na ceny nieruchomości na rynku pierwotnym, mają wpływ przede wszystkim wyższe koszty materiałów budowlanych oraz problem z dostępnością działek.  Wysokie ceny na rynku nieruchomości pierwotnych powodują,  że w efekcie wzrastają również ceny nieruchomości na rynku wtórnym.

Ceny nieruchomości na najbardziej atrakcyjnych rynkach mieszkaniowych w kraju w ciągu ostatnich 12 miesięcy wzrosły średnio o około 10 proc. - Zakładamy dalszy, stabilny wzrost cen, choć jego tempo być może będzie nieco wolniejsze niż w roku ubiegłym2 – prognozuje Monika Perekitko, członek zarządu Matexi Polska, w wypowiedzi dla alebank.pl.

Według Głównego Urzędu Statystycznego, w trzecim kwartale 2019 r. ceny mieszkań wzrosły o 23,6 proc. w stosunku do danych z roku 2015. Co ciekawe, od 2015 roku na rynku pierwotnym ceny wzrosły o ponad 17%, a na rynku wtórnym prawie o 30%!

Warszawa króluje

W ubiegłym roku średnie ceny mieszkań kształtowały się na wyższym poziomie niż w roku poprzednim. Najdroższą jak dotąd Warszawę zaczynają doganiać Gdańsk i Kraków.

- W Warszawie za metr kw. mieszkania trzeba zapłacić średnio 9,6 tys. zł, w Krakowie – 8,2 tys. zł, a w Gdańsku około 8,3 tys. zł. W Gdańsku odnotowany został w tym roku największy skok cenowy. Szacuje się, że ceny w tym mieście wzrosły aż o 1,2 tys. zł/mkw3 – tłumaczy Sebastian Barandziak, prezes zarządu Dekpol Deweloper.  Spore różnice w porównaniu do poprzedniego roku widać w stolicy, gdzie cena 1 mkw. wzrosła o niespełna 1000 zł. We Wrocławiu cena wzrosła o ponad 900 zł, a w Krakowie o około 889 zł. Najbardziej stabilny okazał się poznański rynek mieszkaniowy.

Najem nadal opłacalny

Na rynku najmu również można zauważyć dynamiczne wzrosty czynszu najmu. Jak wynika z badań Expander i Rentier.io4, najem zdrożał aż o 6% w skali rok do roku. Coraz trudniej o znalezienie odpowiedniego mieszkania, tak aby wypracować stopę zwrotu przynajmniej na poziomie 8%. Według Expandera, największe podwyżki odnotowano w Katowicach i Lublinie, a najmniejsze w Łodzi. Wciąż opłaca się kupować mieszkania z myślą o najmie.

Mieszkaniowe długi

O zainteresowaniu nieruchomościami świadczy także liczba udzielonych kredytów hipotecznych, o której można dowiedzieć się z  publikacji BIK. - Wynika z niej, że wciąż przybywa chętnych na mieszkaniowe długi. Liczba składanych wniosków kredytowych była bowiem w grudniu 2019 r. o prawie 20 proc. wyższa niż rok wcześniej5 – wyjaśnia ekspert Bartosz Turek z HRE Investments, na stronie Puls Biznesu.

Płaca minimalna może namieszać

Wzrost płacy minimalnej i lepsza sytuacja ekonomiczna Polaków powoduje, że nabywcy są zainteresowani  nieruchomościami o podwyższonym standardzie. W ubiegłym roku deweloperzy kierowali swoje oferty w stronę zaspokojenia tego rodzaju potrzeb. W tym roku ma być podobnie. Kiedy bańka pęknie?

Eksperci twierdzą, że nie będzie efektu nagłego i nieprzewidywalnego spadku cen. Być może w ciągu najbliższych dwóch – trzech lat ceny nieruchomości ulegną nieznacznej obniżce, ale w stabilnym tempie. Paradoksalnie powodem spadku cen nieruchomości może być mniejszy popyt za sprawą… wzrostu płacy minimalnej. Dlaczego? Zamiast polepszenia się sytuacji ekonomicznej, nowa płaca minimalna może spowodować kolejne wzrosty cen na rynku konsumpcyjnym, większe bezrobocie i trudności w funkcjonowaniu przedsiębiorców. Czy te prognozy okażą się słuszne?

Co jest trendy?

Oferta nieruchomości na rynku pierwotnym jest i będzie coraz bardziej luksusowa. Obecnie na rynku nieruchomości mamy do czynienia z modą na bycie „eko” i „smart”. Co to dokładnie oznacza?

Na rynku pierwotnym można zauważyć zainteresowanie deweloperów wykorzystywaniem przestrzeni użytkowej w jak najbardziej naturalny sposób. Wewnątrz nieruchomości stosowane są coraz to nowsze rozwiązania typu „smart home”. Rośnie zainteresowanie wykorzystaniem innowacyjnych technologicznie rozwiązań w nie tylko w domach, ale także w biurach, hotelach i innych publicznych przestrzeniach. Najbardziej popularne jest zastosowanie nowych rozwiązań w sferze oświetlenia, ogrzewania i bezpieczeństwa.

Nowym kierunkiem są domy pasywne, o mniejszym poziomie zużycia energii. W związku z planowanymi w 2021 roku zmianami w prawie budowlanym domy energooszczędne będą standardem – to również podniesie koszty budowy.

Z roku na rok wzrasta zainteresowanie dość nowymi formami wykorzystania nieruchomości, takimi jak aparthotele czy co-living.

Źródła:

  1. https://strefabiznesu.pl/chcesz-kupic-sprzedac-mieszkanie-2020-co-bedzie-z-cenami-mieszkan-i-domow-w-2020-roku-14012020-r/ar/c3-14675241
  2. https://alebank.pl/ceny-mieszkan-w-2019-r-poszybowaly-w-gore-wzrosty-utrzymaja-sie-w-przyszlym-roku/
  3. https://forsal.pl/nieruchomosci/mieszkania/artykuly/1447748,ceny-mieszkan-przez-rok-wzrosly-o-9-proc-szybciej-rosly-na-rynku-wtornym.html
  4. https://www.expander.pl/raport-expandera-i-rentier-io-najem-mieszkan-grudzien-2019/
  5. https://www.pb.pl/ceny-mieszkan-beda-hamowac-979715
Marta Kubacka

Marta Kubacka - Przedsiębiorca - właściciel firmy Pracownia Smart. Ukończyła studia dzienne - kierunek ekonomia o specjalności gospodarka nieruchomościami (ZUT w Szczecinie) oraz studia podyplomowe na kierunku dziennikarstwo (UAM w Poznaniu). Od dziesięciu lat redaguje artykuły eksperckie z zakresu branży nieruchomości. Jej pasją jest podążanie za nowymi trendami oraz zmieniającymi się przepisami prawa. To kobieta silna, zdeterminowana, która potrafi pokonać wszystkie przeciwności losu i z uporem dążyć do osiągania wyznaczonych celów.

Zobacz także

Używamy i uzyskujemy dostęp do cookies i podobnych technologii w celach statystycznych i realizacji usług. Możesz określić w przeglądarce warunki przechowywania i dostępu do cookies. Więcej...

Zamknij