Nieruchomosci-online.pl - Tu zaczyna się dom tu zaczyna się dom

Rodzina na Swoim

Zespół Nieruchomosci-online.pl
Komentarze

Program Rodzina na Swoim był rządowym programem dopłat skierowanym do małżeństw i osób samotnie wychowujących dzieci. Kredyty w ramach programu były uruchamiane w latach 2007-2013.

Na czym polegał program Rodzina na Swoim?

Program polegał na dopłatach do miesięcznych rat kredytu. Kredyt w ramach programu można było przeznaczyć na zakup mieszkania bądź domu jednorodzinnego, a także zakup spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego. Inne możliwości to pokrycie kosztów budowy lokalu bądź domu, wkład budowlany do spółdzielni mieszkaniowej, koszty przebudowy, nadbudowy bądź rozbudowy budynku mieszkalnego, a także koszty adaptacji budynku bądź lokalu na cele mieszkalne.

Warunki uczestnictwa w programie

Początkowo kredyt można było otrzymać pod następującymi warunkami:

  • kredytobiorcy byli małżonkami lub osobami samotnie wychowującymi dzieci;
  • kredytobiorcy nie mogli być stronami innej umowy kredytu preferencyjnego;
  • kredytobiorcy nie mogli mieć prawa własności lub współwłasności do nieruchomości mieszkalnej;
  • w przypadku wynajmowania lokalu kredytobiorcy musieli odstąpić od umowy najmu;
  • jeśli byli członkami spółdzielni mieszkaniowej, musieli wypowiedzieć członkostwo.

Nowelizacja ustawy wprowadzona 31 sierpnia 2011 r. wprowadziła zmiany. O kredyt mogli występować także single. Wprowadzono ograniczenie wiekowe do 35 lat, z pewnymi wyjątkami – nie dotyczyło to osób samotnie wychowujących dziecko, a w przypadku małżonków, warunek dotyczył osoby młodszej. Znacznie obniżono limit kosztu wybudowania lub nabycia nieruchomości.

Od czego zależała wysokość dopłaty?

Dopłaty do miesięcznych rat stanowiły 50% kwoty odsetek. Wysokość dopłat była zróżnicowana – zależała m.in. od kwoty kredytu, czasu kredytowania i powierzchni nabywanej nieruchomości. W przypadku lokali mieszkalnych nie przekraczających 50 mkw. i domów nie przekraczających 70 mkw. jako podstawę przyjmowano całość zadłużenia pozostającego do spłaty, natomiast w przypadku większego metrażu była to już część tej kwoty. Dopłaty przyznawano na 8 lat od chwili uruchomienia kredytu. Oznacza to, że dopłaty dla niektórych kredytów już się zakończyły, a dla kolejnych nastąpi to w ciągu najbliższych kilku lat.

Zespół Nieruchomosci-online.pl

Zespół Nieruchomosci-online.pl - Nieruchomosci-online.pl to portal ogłoszeniowy z największą liczbą ofert nieruchomości z całej Polski – w największych miastach i w mniejszych gminach. To tu szybko i wygodnie znajdziesz mieszkanie, dom lub działkę, które będą dopasowane do Twoich potrzeb i możliwości finansowych, przy całkowitym braku reklam. Tu zyskasz pełny obraz rynku, a w podjęciu trafnej decyzji pomogą Ci najdokładniej zaprezentowane nieruchomości i kompleksowa baza wiedzy. Portal plasuje się na najwyższych pozycjach w wyszukiwarce Google. Dzięki temu odwiedza go ok. 3 mln poszukujących miesięcznie.