Nieruchomosci-online.pl - Tu zaczyna się dom tu zaczyna się dom

  • Blog
  • Kupno
  • Kto skorzystał na Bezpiecznym Kredycie 2%? Program popularny wśród młodych ludzi z dużych miast

Kto skorzystał na Bezpiecznym Kredycie 2%? Program popularny wśród młodych ludzi z dużych miast

Michalina Janyszek
Komentarze

Zainteresowanie kredytobiorców programem Bezpieczny Kredyt 2% przerosło oczekiwania jego twórców. Analitycy banku PKO BP przygotowali charakterystykę osób wnioskujących o kredyt hipoteczny z dopłatami państwa. Materiału do raportu nie brakuje. W ciągu pierwszych 4 miesięcy od uruchomienia BK 2% PKO BP przyjął 38 tysięcy wniosków o tego rodzaju kredyt.

Program Bezpieczny Kredyt 2% zainteresował głównie samotnych mężczyzn z dużych miast oraz młode rodziny. Grupy te dzięki dopłatom zyskały lepszą dostępność do nieruchomości, nawet mimo niższych dochodów. Ich aktywność widoczna była szczególnie na rynku pierwotnym.

Zebrane informacje pokazują, że pożyczka na preferencyjnych zasadach jest najbardziej popularna wśród samotnych mężczyzn z dużych miast. Beneficjentami programu chcą zostać również młode rodziny, próbujące dojść w ten sposób do własności swojego pierwszego domu. Co jeszcze wiemy o osobach, które wnioskowały do tej pory o BK 2%?

Program dla młodych

Ograniczenia wieku beneficjentów BK 2% i przeznaczenie tego rodzaju pożyczki na pierwsze mieszkanie sprawiły, że preferencyjnym kredytem zainteresowały się osoby młode. Według danych zebranych przez PKO BP średni wiek ubiegających się o udział w programie to nieco ponad 30 lat. Jest to o 8 lat mniej niż wynosi średnia dla innych produktów kredytowych. Wyraźna większość, bo aż 84% wnioskodawców to osoby między 20 a 34 rokiem życia. Przy tym 45% całej grupy to potencjalni beneficjenci BK 2% w wieku od 25 do 29 lat.

BK 2% okazał się wyjątkowo popularny wśród singli. Złożyli oni trzy razy więcej wniosków o preferencyjny kredyt w porównaniu z innymi pożyczkami mieszkaniowymi. Warto zauważyć, że w grupie osób samotnych bardziej aktywni są mężczyźni i to oni dużo częściej decydują się złożyć wniosek o kredyt z dofinansowaniem. W tym przypadku stanowili oni 60% wszystkich wnioskodawców prowadzących jednoosobowe gospodarstwo domowe.

Odwrotny trend można zauważyć wśród małżeństw. Wnioskują one o BK 2% rzadziej niż o inne kredyty. Może to wynikać z tego, że spory odsetek par z dziećmi posiada już swoje mieszkanie i nie może przez to skorzystać z rządowego wsparcia.

BK 2% popularny w dużych miastach

Z informacji zebranych przez analityków PKO BP wynika, że od rozpoczęcia programu o kredyt z dopłatą najczęściej wnioskują osoby samotne, żyjące w dużych miastach. Grupa ta stanowi aż 74% wszystkich potencjalnych beneficjentów BK 2%. Udział tego typu osób wśród zainteresowanych rządowym programem maleje wraz z wielkością analizowanych miejscowości. To ciekawe, ponieważ zainteresowanie singli innymi produktami kredytowymi jest mniejsze. Stanowią oni zwykle 40% wnioskujących i wartość ta jest niezależna od miejsca zamieszkania. Tymczasem dane dotyczące BK 2% pokazują, że w 6 największych miastach naszego kraju single ubiegali się o kredyt z dopłatą dwa razy częściej niż o inne kredyty.

Single i rodziny wnioskują też o kredyt na inne rodzaje nieruchomości . Wśród par z dziećmi dużo bardziej popularne są domy, natomiast osoby samotne częściej wybierają mieszkanie. To zróżnicowanie wynika przede wszystkim z faktu, że potencjalni beneficjenci BK 2% chcą przy jego wsparciu zaspokoić własne potrzeby mieszkaniowe. Ze względu na metraż dom jednorodzinny wydaje się dużo lepszym rozwiązaniem dla dużych rodzin. Doskonale widać to w statystykach. Im więcej osób na utrzymaniu (w tym również seniorów), tym mniejsze zainteresowanie wnioskodawców mieszkaniem w bloku.

Co ciekawe BK 2% skierował uwagę młodych inwestorów na rynek pierwotny. W raporcie czytamy:

“W porównaniu z okresem sprzed programu BK 2% udział rynku pierwotnego zwiększył się. Jednakże dotyczy to zarówno BK 2%, jak też innych kredytów mieszkaniowych. Wzrost wagi rynku pierwotnego jest widoczny zwłaszcza w dużych (200-400 tys.) i małych miastach (20-100 tys.). “

W nowe mieszkania przy wsparciu BK 2% częściej niż wcześniej inwestują single. Na trend ten reagują deweloperzy, dostosowując swoją ofertę do zwiększonego popytu. Przez to na rynku można trafić na oferty mieszkań z odległymi terminami oddania do użytku, ale w atrakcyjnej cenie.

BK 2% a niższe dochody

Dopłaty do rat kredytowych dostępne w programie podniosły zdolność kredytową wielu młodych ludzi. Nic więc dziwnego, że stał się atrakcyjny i popularny wśród osób z niższymi dochodami w porównaniu do wnioskujących o inne kredyty. Mimo to o BK 2% najczęściej starają się osoby o ponadprzeciętnych zarobkach. Aż ⅔ potencjalnych beneficjentów osiąga dochód między 4 a 8 tysięcy netto miesięcznie. W przypadku innych produktów kredytowych takich osób jest ⅓ lub mniej w grupie wszystkich wnioskujących.

Dzięki BK 2% dostępność nieruchomości mieszkalnych dla osób z mniejszymi dochodami zwiększyła się zarówno w niewielkich miejscowościach, jak i w aglomeracjach. W sześciu największych miastach dostępność ze względu na dochód najbardziej wzrosła w stolicy, a najmniej wyraźnie było to widać w Łodzi. Zjawisko to dobrze obrazuje cena mieszkania wyrażona jako wielokrotność dochodu wnioskodawcy. Dzięki dopłatom kredytobiorcy BK 2% mogą sobie pozwolić na droższe mieszkania w stosunku do swoich zarobków.

Czytamy o tym w analizie PKO BP:

“Wzrost relacji cena/dochód w ramach wniosków BK 2% w porównaniu z innymi kredytami dotyczy zwłaszcza inwestycji w średnich i dużych miastach (100-400 tys.), czyli szczególnie tutaj program zachęcił do wnioskowania o kredyt ludzi z relatywnie (w ramach danej grupy miast) niższymi dochodami.”

Podsumowując, program BK 2% okazał się cennym wsparciem dla młodych osób, którym dochody nie pozwalały do tej pory mieszkać samodzielnie. Wśród potencjalnych beneficjentów aż 62% osób mieszkała do tej pory z rodzicami. Prócz tego odsetek wnioskodawców korzystających wcześniej z najmu w przypadku BK 2% jest prawie trzykrotnie wyższy.

Źródło danych i grafik: PKO BP "Puls Nieruchomości: Kto skorzystał na Bezpiecznym Kredycie 2%?"


Niniejsze opracowanie ma jedynie charakter informacyjny. Jego treść nie stanowi porady prawnej, podatkowej, finansowej czy z zakresu obrotu nieruchomościami. W celu uzyskania profesjonalnego wsparcia, skonsultuj się ze specjalistą: https://www.nieruchomosci-online.pl/agenci.html

Michalina Janyszek

Michalina Janyszek - Specjalistka od nieruchomości z mocno humanistycznym zacięciem. Jako polonistka z wykształcenia, a z powołania poetka oraz tłumaczka, doskonale operuje słowem, co wykorzystuje do popularyzowania branżowej wiedzy.

Zobacz także