Raport cen ofertowych na rynku wtórnym – IV kwartał 2017 r.

Alicja Palińska

Prezentujemy ceny ofertowe sprzedaży mieszkań na rynku wtórnym w IV kwartale 2017 r., biorąc pod uwagę wielkość mieszkania oraz jego stan na podstawie danych z portalu Nieruchomosci-online.pl.

Analiza cen ofertowych mieszkań (zł/mkw.) a liczba pokoi – IV kwartał 2017 r.

Z reguły im mniejsze mieszkanie, tym droższe w cenie za metr kwadratowy, lecz na dysproporcję w cenie ma wpływ także lokalizacja. Przedstawiamy, w jakich miastach stawka za metr kwadratowy dużych nieruchomości jest wyraźnie niższa niż w przypadku mieszkań mniejszych.

 

*Cena w tabeli to średnia cena w złotych za metr kwadratowy w zestawieniu z różnicą ceny z IV kwartału 2017. Źródło: Nieruchomosci-online.pl

Dysproporcje cenowe

W IV kwartale 2017 r. największe różnice w cenach za metr kwadratowy mieszkań 4-pokojowych w porównaniu do kawalerek występowały w Gdańsku (3,7 tys. za metr kwadratowy) i Krakowie (3,5 tys. za metr kwadratowy). W Gdyni i Sopocie różnica między M1 a M4 wynosiła ok. 3 tys. zł za metr kwadratowy, natomiast we Wrocławiu i Warszawie ok. 2 tys. zł za metr kwadratowy. W innych miastach różnice w cenach były mniejsze. W Łodzi, Gorzowie Wielkopolskim i Koszalinie nie zanotowano istotnych różnic w stawkach za metr kwadratowy w zależności od liczby pokoi w mieszkaniu.

Zmiana cen

W porównaniu z III kwartałem 2017 r. w większości analizowanych miast rynek mieszkaniowy zanotował wzrosty cen za metr kwadratowy bez względu na liczbę pokoi w mieszkaniu.

Analiza cen ofertowych mieszkań (zł/mkw.) a stan mieszkania – IV kwartał 2017 r.

Stan mieszkań w największych miastach Polski w zdecydowanej większości określany jest jako dobry, bardzo dobry lub wysoki. Dotyczy to 74 proc. mieszkań na sprzedaż na rynku wtórnym. W porównaniu do poprzedniego kwartału struktura udziału mieszkań w podanym standardzie wzrosła o 1 p.p. w skali całego kraju. 19,8 proc. mieszkań wymaga remontu lub odświeżenia. Natomiast 6,2 proc. mieszkań na rynku wtórnym, wciąż w stanie deweloperskim, wymaga inwestycji wykończenia wnętrz.

Cena za metr kwadratowy w mieszkaniach do remontu w porównaniu do tych w lepszym stanie różni się w zależności od miasta. To samo dotyczy struktury rynku nieruchomości w zależności od stanu mieszkania na sprzedaż.

*Cena w tabeli to średnia cena w złotych za metr kwadratowy. Źródło: Nieruchomosci-online.pl

 

W powyższej tabeli znajduje się porównanie określające ceny ofertowe w zależności od podanego przez sprzedającego stanu mieszkania na podstawie danych zaprezentowanych w serwisie Nieruchomosci- online.pl w IV kwartale 2017 r.

Największy udział mieszkań do remontu w ofercie sprzedażowej znajduje się w Kielcach i Olsztynie (ok. 20 proc.). Natomiast najniższy udział tych mieszkań w stosunku do całościowego rynku ofertowego w tych miastach, wynoszący ok. 5–7 proc., spotkamy w Gorzowie Wielkopolskim, Zielonej Górze i Krakowie. W porównaniu z poprzednim kwartałem o ok. 10 p.p. zmalał udział mieszkań do remontu w strukturze rynku łódzkiego (z 27 proc. na 17 proc.).

Sporo mieszkań wymagających odświeżenia znajdziemy w Opolu (24 proc.), Bielsku-Białej i Częstochowie (22 proc.).

fot. Stephen Di Donato / Unsplash.com

Stanem dobrym określana jest prawie połowa mieszkań w Bielsku-Białej (44 proc), Białymstoku (41 proc.) i Częstochowie (38 proc.). Największą liczbą mieszkań w bardzo dobrym stanie charakteryzuje się rynek nieruchomości w Katowicach (48 proc.), Sopocie (45 proc.) oraz Gdyni, Gdańsku, Krakowie i Bydgoszczy (40 proc.).

Mieszkania o wysokim standardzie stanowią największy udział w Gorzowie Wielkopolskim (50 proc.), Szczecinie (47 proc.) oraz Gdańsku i Warszawie (30 proc.). Natomiast w Bielsku-Białej, Opolu i Koszalinie brak jest nieruchomości o tym standardzie wykończenia.

Mieszkania z rynku wtórnego, wymagające inwestycji wykończenia wnętrza, najliczniej występowały w Rzeszowie (15 proc.) oraz Bielsku-Białej, Krakowie i Olsztynie (ok. 10 proc.).

 

Dodaj komentarz

Komentarze:

Alicja Palińska

Alicja Palińska - Project manager w zespole Nieruchomosci-online.pl. Odpowiada za planowanie, analizę i realizację projektów związanych z podnoszeniem funkcjonalności serwisu, tworzenie nowych produktów oraz strategię komunikacji i promocji. Członek zespołu redakcyjnego e-magazynu "ESTATE".

Magazyn ESTATE

Skupiamy uwagę na nieruchomościach

Bezpłatny e-magazyn w 100% dla pośredników

Wiedza i inspiracje do wykorzystania od ręki dostarczane przez doświadczonych uczestników rynku nieruchomości z zakresu marketingu nieruchomości, sprzedaży i negocjacji, prawa i finansów oraz rozwoju osobistego.

Pobierz za darmo najnowszy numer

Dowiedz się więcej o magazynie ESTATE

Zobacz także

Dołącz do dyskusji na grupie
Nieruchomosci-online.pl
na Facebooku

Korzystaj z porad dotyczących marketingu nieruchomości
Bądź na bieżąco!

Zamknij

Używamy i uzyskujemy dostęp do cookies i podobnych technologii w celach statystycznych i realizacji usług. Możesz określić w przeglądarce warunki przechowywania i dostępu do cookies. Więcej...

Zamknij