Raport cen ofertowych mieszkań na rynku wtórnym – III kwartał 2017 r.

Alicja Palińska

Prezentujemy ceny ofertowe sprzedaży mieszkań na rynku wtórnym w III kwartale 2017 r., biorąc pod uwagę wielkość mieszkania oraz jego stan na podstawie danych z portalu Nieruchomosci-online.pl.

Analiza cen ofertowych mieszkań (zł/mkw.) a liczba pokoi – III kwartał 2017 r.

Z reguły im mniejsze mieszkanie, tym droższe w cenie za metr kwadratowy, lecz na dysproporcję w cenie ma wpływ jeszcze lokalizacja. Przedstawiamy, w jakich miastach stawka za metr kwadratowy dużych nieruchomości jest wyraźnie niższa niż w przypadku mieszkań mniejszych, w tym kawalerek.

Dysproporcje cenowe

W III kwartale 2017 r. największe różnice w cenach za metr kwadratowy mieszkań 4-pokojowych w porównaniu do kawalerek występowały w Gdańsku (3 tys. zł/mkw.) i Warszawie (2,5 tys. zł/mkw.). W Krakowie, Wrocławiu, Rzeszowie i Poznaniu różnica między M1 a M4 wynosiła ok. 2 tys. zł/mkw.). W innych miastach różnice w cenach były mniejsze. W Łodzi, Zielonej Górze, Gorzowie Wielkopolskim i Koszalinie nie zanotowano istotnych różnic w stawkach za metr kwadratowy w zależności od liczby pokoi w mieszkaniu.

Zmiana cen

W porównaniu z II kwartałem 2017 r. znaczne spadki cen odnotował rynek mieszkaniowy w całym Trójmieście (Gdańsk, Gdynia i Sopot) bez względu na liczbę pokoi w mieszkaniu. Wyższe ceny niż w II kwartale br. osiągnęły ceny za metr kwadratowy w Katowicach. W pozostałych miastach ceny utrzymały się na podobnym poziomie jak przed trzema miesiącami.

Analiza cen ofertowych mieszkań (zł/mkw.) a stan mieszkania – III kwartał 2017 r.

Stan mieszkania jest jednym z kryteriów wyboru, na jakie zwracają uwagę poszukujący. Nie zawsze jednak zainteresowaniem cieszą się tylko odnowione wnętrza. Również nieruchomości wymagające remontu stanowią cel dla osób mniej zamożnych ze względu na niższą cenę, lecz również dla inwestorów, co chcą kupić tanie mieszkanie, wyremontować je oraz odsprzedać z zyskiem (tzw. house flipping).

Stan mieszkań w największych miastach Polski w zdecydowanej większości określany jest jako dobry, bardzo dobry lub wysoki. Dotyczy to 73 proc. mieszkań na sprzedaż na rynku wtórnym. Pozostałe 21 proc. mieszkań wymaga remontu lub odświeżenia. Natomiast 6 proc. mieszkań na rynku wtórnym, wciąż w stanie deweloperskim, wymaga inwestycji wykończenia wnętrz. W porównaniu do poprzedniego kwartału raczej w niewielkim stopniu zmieniła się struktura całego krajowego rynku nieruchomości w zależności od stanu mieszkań na sprzedaż.

Cena za metr kwadratowy w mieszkaniach do remontu w porównaniu do tych w lepszym stanie różni się w zależności od miasta. To samo dotyczy struktury rynku nieruchomości w zależności od stanu mieszkania na sprzedaż. W poniższej tabeli znajduje się porównanie określające ceny ofertowe w zależności od podanego przez sprzedającego stanu mieszkania na podstawie danych zaprezentowanych w serwisie Nieruchomosci-online.pl w III kwartale 2017 r.

Najmniejsze różnice między średnimi cenami za metr kwadratowy w mieszkaniach do remontu a tymi w stanie dobrym, bardzo dobrym i o wysokim standardzie, wynoszące kilkaset złotych, występują w Opolu, Olsztynie i Lublinie. Największe różnice między tymi cenami występują w Sopocie, Poznaniu, Bielsku-Białej i Gdańsku, gdzie dochodzą do kwoty rzędu 2 tys. zł/mkw.

Największy udział mieszkań do remontu w ofercie sprzedażowej znajduje się w Łodzi (27 proc.), Kielcach (ok. 23 proc.) i Olsztynie (ok. 20 proc.). Natomiast najniższy udział tych mieszkań w stosunku do całościowego rynku ofertowego w tych miastach, wynoszący ok. 4–6 proc., spotkamy w Bielsku-Białej, Koszalinie i Krakowie.

Sporo mieszkań wymagających odświeżenia znajdziemy w Bielsku-Białej (23 proc.) oraz w Opolu, Lublinie, Łodzi i Kielcach (ok. 20 proc.).

Stanem dobrym określana jest prawie połowa mieszkań w Bielsku-Białej, Białymstoku, Olsztynie, Opolu i Zielonej Górze.

Największą liczbą mieszkań w bardzo dobrym stanie charakteryzuje się rynek nieruchomości w Katowicach (65 proc.) oraz Gdyni (50 proc.).

Mieszkania o wysokim standardzie stanowią największy udział w Gdańsku (44 proc.), Szczecinie (39 proc.) i Gorzowie Wielkopolskim (35 proc.). Natomiast w Bielsku-Białej, Opolu i Koszalinie brak jest nieruchomości o tym standardzie wykończenia.

Mieszkania z rynku wtórnego wymagające inwestycji wykończenia wnętrza najliczniej występowały w Rzeszowie (21 proc.), Krakowie (12 proc.) i Poznaniu (ok. 10 proc.).

Dodaj komentarz

Komentarze:

Alicja Palińska

Alicja Palińska - Project manager w zespole Nieruchomosci-online.pl. Odpowiada za planowanie, analizę i realizację projektów związanych z podnoszeniem funkcjonalności serwisu, tworzenie nowych produktów oraz strategię komunikacji i promocji. Członek zespołu redakcyjnego e-magazynu "ESTATE".

Magazyn ESTATE

Skupiamy uwagę na nieruchomościach

Bezpłatny e-magazyn w 100% dla pośredników

Wiedza i inspiracje do wykorzystania od ręki dostarczane przez doświadczonych uczestników rynku nieruchomości z zakresu marketingu nieruchomości, sprzedaży i negocjacji, prawa i finansów oraz rozwoju osobistego.

Pobierz za darmo najnowszy numer

Dowiedz się więcej o magazynie ESTATE

Zobacz także

Dołącz do dyskusji na grupie
Nieruchomosci-online.pl
na Facebooku

Korzystaj z porad dotyczących marketingu nieruchomości
Bądź na bieżąco!

Zamknij

Używamy i uzyskujemy dostęp do cookies i podobnych technologii w celach statystycznych i realizacji usług. Możesz określić w przeglądarce warunki przechowywania i dostępu do cookies. Więcej...

Zamknij