Raport cen ofertowych mieszkań na rynku wtórnym – I kwartał 2018 r.

Alicja Palińska

Prezentujemy ceny ofertowe sprzedaży mieszkań na rynku wtórnym w I kwartale 2018 r., biorąc pod uwagę wielkość mieszkania oraz jego stan na podstawie danych z portalu Nieruchomosci-online.pl.

Analiza cen ofertowych mieszkań (zł/mkw.) a liczba pokoi – I kwartał 2018 r.

Z reguły im mniejsze mieszkanie, tym droższe w cenie za metr kwadratowy, lecz na dysproporcję w cenie ma wpływ także lokalizacja. Przedstawiamy, w jakich miastach stawka za metr kwadratowy dużych nieruchomości jest wyraźnie niższa niż w przypadku mieszkań mniejszych.

 

Cena w tabeli to średnia cena w złotych za metr kwadratowy w zestawieniu z różnicą ceny z IV kwartału 2017. Źródło: Nieruchomosci-online.pl

 

Dysproporcje cenowe

W I kwartale 2018 r. największe różnice w cenach za metr kwadratowy mieszkań 4-pokojowych w porównaniu do kawalerek występowały w Gdańsku, Gdyni i Krakowie (ok. 3 tys. zł za metrkwadratowy). We Wrocławiu i Warszawie różnica między M1 a M4 wynosiła ok. 2,7 tys. zł za metr kwadratowy. W innych miastach różnice w cenach były mniejsze. W Łodzi, Gorzowie Wielkopolskim, Zielonej Górze i Opolu nie zanotowano istotnych różnic w stawkach za metr kwadratowy w zależności od liczby pokoi w mieszkaniu.

Zmiana cen

W porównaniu z IV kwartałem 2017 r. w większości analizowanych miast rynek mieszkaniowy zanotował wzrosty cen za mkw. bez względu na liczbę pokoi w mieszkaniu.

 

Analiza cen ofertowych mieszkań (zł/mkw.) a stan mieszkania – I kwartał 2018 r.

Stan mieszkań w największych miastach Polski w zdecydowanej większości określany jest jako dobry, bardzo dobry lub wysoki. Dotyczy to 75,2 proc. mieszkań na sprzedaż na rynku wtórnym. W porównaniu do poprzedniego kwartału struktura udziału mieszkań w podanym standardzie wzrosła o 1 p.p. w skali całego kraju. 19,1 proc. mieszkań wymaga remontu lub odświeżenia. Natomiast 5,6 proc. mieszkań na rynku wtórnym, wciąż w stanie deweloperskim, wymaga inwestycji wykończenia wnętrz.

Cena w tabeli to średnia cena w złotych za metr kwadratowy. Źródło: Nieruchomosci-online.pl.

Cena za metr kwadratowy w mieszkaniach do remontu w porównaniu do tych w lepszym stanie różni się w zależności od miasta. To samo dotyczy struktury rynku nieruchomości w zależności od stanu mieszkania na sprzedaż.

Największy udział mieszkań do remontu w ofercie sprzedażowej znajduje się w Częstochowie (25 proc.) i Łodzi (22 proc.).  Natomiast najniższy udział tych mieszkań w stosunku do całościowego rynku ofertowego w tych miastach, wynoszący ok. 5 proc., spotkamy w Toruniu i Opolu.

Sporo mieszkań wymagających odświeżenia znajdziemy w Częstochowie, Bielsku-Białej (24 proc.), Olsztynie (22 proc.) oraz Opolu (17 proc.).

Stanem dobrym określana jest prawie połowa mieszkań w Bielsku-Białej (40 proc.), Białymstoku (38,6 proc.) i Opolu (36 proc.).

Największą liczbą mieszkań w bardzo dobrym stanie charakteryzuje się rynek nieruchomości w Katowicach (55,8 proc.), Kielcach (50,7 proc.), Bydgoszczy (49,7 proc.) i Krakowie (44 proc.).

Mieszkania o wysokim standardzie stanowią największy udział w Gorzowie Wielkopolskim (42,6 proc.), Szczecinie (42,8 proc.) oraz Wrocławiu, Gdańsku, Toruniu i Lublinie (ok. 30 proc.). Natomiast w Bielsku-Białej, Opolu i Bydgoszczy brak jest nieruchomości o tym standardzie wykończenia.

Mieszkania z rynku wtórnego, wymagające inwestycji wykończenia wnętrza, najliczniej występowały w Bielsku-Białej (15 proc.) i Krakowie (11 proc.).

 

Dodaj komentarz

Komentarze:

Alicja Palińska

Alicja Palińska - Project manager w zespole Nieruchomosci-online.pl. Odpowiada za planowanie, analizę i realizację projektów związanych z podnoszeniem funkcjonalności serwisu, tworzenie nowych produktów oraz strategię komunikacji i promocji. Członek zespołu redakcyjnego e-magazynu "ESTATE".

Magazyn ESTATE

Skupiamy uwagę na nieruchomościach

Bezpłatny e-magazyn w 100% dla pośredników

Wiedza i inspiracje do wykorzystania od ręki dostarczane przez doświadczonych uczestników rynku nieruchomości z zakresu marketingu nieruchomości, sprzedaży i negocjacji, prawa i finansów oraz rozwoju osobistego.

Pobierz za darmo najnowszy numer

Dowiedz się więcej o magazynie ESTATE

Zobacz także

Dołącz do dyskusji na grupie
Nieruchomosci-online.pl
na Facebooku

Korzystaj z porad dotyczących marketingu nieruchomości
Bądź na bieżąco!

Zamknij

Używamy i uzyskujemy dostęp do cookies i podobnych technologii w celach statystycznych i realizacji usług. Możesz określić w przeglądarce warunki przechowywania i dostępu do cookies. Więcej...

Zamknij