Przebieg i przyszłość programu Mieszkanie dla Młodych

Zespół Nieruchomosci-online.pl

Program Mieszkanie dla Młodych to rządowy program powołany do życia ustawą z dnia 27 września 2013 roku – o pomocy państwa polskiego w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi. Został on następcą wcześniejszego programu Rodzina na Swoim. Pomoc finansowa ze strony państwa polega na jednorazowym dofinansowaniu do wkładu własnego udzielanego w momencie wypłaty kredytu hipotecznego. Dzięki temu osoby młode w naszym kraju mogą łatwiej nabyć swoje pierwsze M.

W 2014 roku, czyli w pierwszych dwunastu miesiącach istnienia MdM, z programu skorzystały głównie osoby samotne (52% wszystkich umów). W drugiej kolejności były to bezdzietne małżeństwa (24% wszystkich kredytobiorców MdM). Małżeństwa z dwójką dzieci stanowiły zaledwie 3,2% beneficjentów Mieszkania dla Młodych, a osoby samotnie wychowujące potomstwo – 3,3%. Jedynie 36 małżeństw posiadających troje dzieci skorzystało z MdM.

Po zapoznaniu się z tymi statystykami uznano, iż następca Rodziny na Swoim nie działa tak, jak powinien. Dlatego też od września 2015 r. nastąpiła zmiana, która miała na celu wsparcie rodzin wielodzietnych oraz uelastycznienie warunków zakupu mieszkania.

Wówczas to programem objęto również nieruchomości z rynku wtórnego oraz zwiększono dofinansowanie z 15% aż do 20% dla rodzin z dwójką dzieci, a także do 30% dla rodzin posiadających troje i większą liczbą dzieci. Ci ostatni beneficjenci zostali zwolnieni z ograniczeń wieku (do 35. r.ż.) i z warunku nieposiadania własnego M w momencie ubiegania się o dopłatę.

Bezdzietne osoby samotne lub małżeństwa uzyskają 10% dofinansowania do wkładu własnego, a rodziny z jednym dzieckiem – 15%. Do programu MdM od tego momentu mogły również przyłączyć się osoby niezwiązane węzłem małżeństwem.

Kto może zostać beneficjentem programu MdM?

Osoba, która nie ukończyła 35 r.ż. (w przypadku małżeństw warunek ten dotyczy młodszego z nich), nigdy nie posiadała i nadal nie posiada własnego mieszkania.

Dofinansowanie na zakup pierwszego mieszkania na własność przeznaczone jest wyłącznie dla kredytów w złotówkach. Kredyt kupowany jest na okres przynajmniej 15 lat, a jego wysokość wynosi min. 50% wartości lokalu. Po 5 latach beneficjent MdM może sprzedać mieszkanie bądź spłacić wcześniej kredyt.

Rząd obwarował swoje dofinansowanie dwoma limitami: limitem ceny 1 m² powierzchni użytkowej mieszkania oraz limitem powierzchni nieruchomości (maksymalnie do 85 mkw. dla mieszkań i 110 mkw dla domów w przypadku rodzin wielodzietnych).

Warto również pamiętać o tym, że kredyt w ramach MdM można zaciągnąć także z rodzicami lub bliższą rodziną. Wówczas można wspomóc zdolność kredytową np. pełnoletniego dziecka, a tym samym ułatwić mu start w dorosłe życie, nabywając mu mieszkanie na preferencyjnych warunkach.

Program Mieszkanie dla Młodych kończy się za dwa lata. Do dyspozycji kredytobiorców została jeszcze połowa z puli przeznaczonej na przyszły rok oraz niemal pełna kwota budżetu na 2018 rok. Wnioski można składać już w styczniu 2017 r.

Po wygaszeniu programu MdM, czyli w 2019 r, rząd będzie chciał ulokować pieniądze Banku Gospodarstwa Krajowego, który zarządza dopłatami, w sektor budownictwa na wynajem oraz budowę systemu kas oszczędnościowo-budowlanych. Proponowany sposób długoterminowego oszczędzania na cele mieszkaniowe ma być ciekawą alternatywą dla zwyczajnych lokat bankowych. Kolejną koncepcją rządu na upowszechnienie wynajmu jest „Mieszkanie +”, czyli wprowadzenie tanich mieszkań na wynajem. Takie lokale miałyby być budowane na gruntach Skarbu Państwa, stąd wynikałaby ich niska cena. W tej opcji istniałaby możliwość nie tylko taniego wynajmu takiego mieszkania, ale i późniejsze „dojście do własności”.

W ciągu dwóch lat działania programu Mieszkanie dla Młodych ten rodzaj rządowego dofinansowywania był ważnym czynnikiem kształtującym popyt na rynku pierwotnym nieruchomości, a firmy deweloperskie we wszystkich dużych miastach Polski dopasowali nową ofertę do jego wymogów. Ciężko stwierdzić czy zakończenie programu odbije się negatywnie na branży deweloperskiej. Będzie to zależało od tego czy tendencje rynkowe oraz warunki gospodarcze będą szły w dobrym kierunku.

Popyt na rynku pierwotnym wykazywał najwyższy poziom do połowy 2015 r., kiedy to programem MdM objęto również rynek wtórny (tańszy).

Dopłaty rządowe dla gospodarstw domowych w ramach Mieszkanie dla Młodych wyniosły w 2014 r.: 339 mln zł, w 2015 r – 715 mln zł, zaś w 2016 r – 762 mln zł. Przeciętna powierzchnia nabywanych nieruchomości wynosiła 53,17 mkw. Największym zainteresowaniem cieszyły się mieszkania dwupokojowe (32%) oraz trzypokojowe (22%).

Dodaj komentarz

Komentarze:

Zespół Nieruchomosci-online.pl

Zespół Nieruchomosci-online.pl - portal umożliwia dodanie oraz promocję ogłoszeń biurom nieruchomości, deweloperom oraz osobom prywatnym. Znajduje się w ścisłej czołówce polskich serwisów ogłoszeń z rynku nieruchomości, oferując poszukującym pół miliona aktualnych ofert z rynku pierwotnego i wtórnego.

Zobacz także

Używamy i uzyskujemy dostęp do cookies i podobnych technologii w celach statystycznych i realizacji usług. Możesz określić w przeglądarce warunki przechowywania i dostępu do cookies. Więcej...

Zamknij