Nieruchomosci-online.pl - Tu zaczyna się dom tu zaczyna się dom

Piwnica

Zespół Nieruchomosci-online.pl
Komentarze

Polska nazwa piwnicy pochodzi od piwa. W dawnych czasach piwo było przechowywane właśnie w pomieszczeniach pod ziemią ze względu na stale panującą tam dość niską temperaturę.

Co to jest piwnica?

Piwnica to podziemna lub najniższa nadziemna kondygnacja budynku, w której poziom podłogi z co najmniej jednej strony budynku znajduje się poniżej poziomu terenu. Przeznaczenie tej kondygnacji może być różne. Zależy ono od rodzaju budynku i technologii, w jakiej został zbudowany, a także od warunków otoczenia obiektu.

W piwnicy można przechowywać artykuły spożywcze – nie tylko wspomniane już piwo, lecz także np. wino, przetwory czy warzywa korzeniowe. Nieraz piwnice służą do przechowywania materiałów opałowych (węgiel, drewno) i aktualnie nieużywanych przedmiotów, albo jako kotłownie.

W krajach o wilgotnym klimacie, gdzie zagrożenie powodziowe jest duże, piwnice w domach jednorodzinnych występują dość rzadko. Podobnie jest na terenach, gdzie występują trzęsienia ziemi i tam, gdzie podłoże jest twarde i zwięzłe.

Kondygnacja znajdująca się pod parterem, a przystosowana do celów mieszkalnych nosi miano sutereny. Niegdyś w suterenach kamienic znajdowały się najtańsze mieszkania o najniższym standardzie i warsztaty rzemieślnicze.

 

Zespół Nieruchomosci-online.pl

Zespół Nieruchomosci-online.pl - Nieruchomosci-online.pl to portal z największą liczbą ogłoszeń nieruchomości w Polsce. Udostępnia poszukującym około 300 tys. ofert od biur nieruchomości, deweloperów i osób prywatnych. Odwiedzany jest przez ponad 4 mln użytkowników miesięcznie.

Używamy i uzyskujemy dostęp do cookies i podobnych technologii w celach statystycznych i realizacji usług. Możesz określić w przeglądarce warunki przechowywania i dostępu do cookies. Więcej...

Zamknij