Nieruchomosci-online.pl - Tu zaczyna się dom tu zaczyna się dom

Opłaty eksploatacyjne

Zespół Nieruchomosci-online.pl
Komentarze

W umowach najmu (zarówno lokali mieszkalnych, jak i użytkowych) oraz w drukach wyszczególniających, co składa się na opłaty za mieszkanie (np. czynsz do spółdzielni) można się spotkać z pojęciem opłat eksploatacyjnych. Poniżej wyjaśniamy, co kryje się pod tym pojęciem.

Czym są opłaty eksploatacyjne?

Opłaty eksploatacyjne są to wszystkie koszty związane z utrzymaniem nieruchomości oraz jej obsługą. Można je podzielić na dwie grupy. Pierwsza z nich to koszty związane bezpośrednio z korzystaniem z lokalu. Druga grupa to opłaty pośrednie, związane z budynkiem, w którym lokal jest usytuowany.

Koszty związane bezpośrednio z lokalem to te, które wynikają z posiadania mediów takich jak woda, prąd, gaz, telefon, internet, telewizja, itp. Są one miarodajne, najczęściej są na nie podpisane odrębne umowy lub zainstalowane liczniki. Można je rozliczać bezpośrednio z dostawcą lub na podstawie refaktur wystawionych przez wynajmującego na podstawie faktur dostawców mediów bez dodatkowej marży czy kosztów.

Koszty pośrednie nie są związane bezpośrednio z samym lokalem. Dotyczą one zarządzania nieruchomością, bezpośrednio działki, budynku lub tzw. nieruchomości wspólnej.

Na pierwszą grupę kosztów pośrednich składają się koszty administrowania i utrzymania pracowników, np. spółdzielni, takie jak płace, fundusze socjalne, utrzymanie pomieszczeń biurowych. Kolejne elementy składowe to koszty związane ze sprzątaniem klatek schodowych, opłaty pocztowe czy telefoniczne, wynagrodzenia Rady Nadzorczej, samorządu mieszkańców, a także koszty zarządzania nieruchomością i koszty związane z prowadzeniem rachunku bankowego.

Na koszty związane z nieruchomością wspólną składają się koszty konserwacji, napraw, przeglądów technicznych, konserwacja terenów zielonych i odśnieżanie oraz koszty materiałów, takich jak paliwo, sól, środki czystości, koszty energii elektrycznej w częściach wspólnych. Wpływ na wysokość opłat eksploatacyjnych mają także koszty związane z ubezpieczeniem budynków, podatek od nieruchomości, odpis na fundusz remontowy oraz koszty związane z działalnością kulturalno-oświatową.

Zespół Nieruchomosci-online.pl

Zespół Nieruchomosci-online.pl - Nieruchomosci-online.pl to portal z największą liczbą ogłoszeń nieruchomości w Polsce. Udostępnia poszukującym około 300 tys. ofert od biur nieruchomości, deweloperów i osób prywatnych. Odwiedzany jest przez ponad 4 mln użytkowników miesięcznie.

Używamy i uzyskujemy dostęp do cookies i podobnych technologii w celach statystycznych i realizacji usług. Możesz określić w przeglądarce warunki przechowywania i dostępu do cookies. Więcej...

Zamknij