Mieszkanie bezczynszowe – czy to się opłaca?

nieruchomości koszty

Zespół Nieruchomosci-online.pl

Mieszkania bezczynszowe kuszą kupujących, którzy chcą zminimalizować miesięczne koszty utrzymania mieszkania. Czy jednak brak czynszu to faktycznie wyłącznie oszczędności i korzyści?

Na pierwszy rzut oka wydaje się, że brak czynszu to kilkaset złotych oszczędzonych miesięcznie i przede wszystkim swoboda podejmowania decyzji i brak narzucania ich przez spółdzielnię. Mieszkania bezczynszowe to lokale zlokalizowane w budynkach nie posiadających administracji. Obecnie oferty mieszkań bezczynszowych znaleźć można zarówno na rynku wtórnym i pierwotnym, jednak dominuje tu rynek wtórny. Mieszkania takie najczęściej znajdują się w kamienicach, a na rynku pierwotnym w niewielkich, kameralnych inwestycjach.

Tymczasem okazuje się, że brak czynszu nie jest równoznaczny z całkowitym brakiem opłat. Mieszkanie nadal bowiem wymaga ogrzewania, woda musi być do niego doprowadzana, a ścieki odprowadzane. Pozostaje również kwestia utrzymania części wspólnych, co w tym wypadku należy do ogółu właścicieli mieszkań w danym budynku. Wspólnie muszą ustalić, czy i jaką firmę będą wynajmować do sprzątania klatki schodowej i utrzymania przestrzeni na zewnątrz, a także jaka firma będzie odbierała śmieci, oraz w czy i w jakiej wysokości miesięcznie będą opłacać fundusz remontowy.

Budynek mieszkalny co jakiś czas potrzebuje gruntownego remontu, konieczne jest również dokonywanie w nim bieżących napraw. W przypadku braku spółdzielni, która w mieszkaniach czynszowym zajęłaby się takimi kwestiami, mieszkańcy bloków bezczynszowych muszą to zorganizować i opłacić we własnym zakresie. Pocieszające może być to, że z uwagi na to, że mieszkania takie zlokalizowane są w małych budynkach, często każde z nich ma niezależne wejście, a nawet kawałek ogródka. Wówczas ilość części wspólnych jest minimalna, albo nawet nie ma ich wcale, w związku z tym lokatorzy nie ponoszą kosztów ich utrzymania.

Jeśli jednak części wspólne występują, wtedy właściciele poszczególnych lokali muszą ustalić, w jaki sposób będą się nimi zajmować, i czy będą to robić samodzielnie, czy np. wynajmą do tego firmę i poniosą koszty. Dobrze, jeśli wszyscy są w tym wyborze zgodni, w innym wypadku może dojść do nieprzyjemnych sytuacji i niesnasek między sąsiadami. Odśnieżenie chodnika zimą czy przystrzyżenie żywopłotu może czasem urosnąć do rangi poważnego problemu.

Wpływ właścicieli na wybór pewnych rozwiązań może być również sporym atutem. Mogą oni bowiem wynająć dowolną firmę, w tym również tę najtańszą, ograniczając tym samym miesięczne wydatki. Po zsumowaniu kilku usług może się okazać, że wyjście to będzie rzeczywiście tańsze, niż w przypadku opłacania czynszu do spółdzielni, gdzie takiego wyboru jesteśmy pozbawieni, wszystkie opłaty są z góry narzucone, a ich uiszczanie może być skutecznie przez spółdzielnię egzekwowane nawet na drodze sądowej.

Sytuacja nie będzie wyglądała tak optymistycznie gdy przyjdzie czas na poważne remonty. Wówczas taki wydatek, nawet rozłożony na wszystkich właścicieli mieszkań, może być w budżecie każdego z nich mocno odczuwalny. W przypadku mieszkań bezczynszowych koszty wszystkich napraw i remontów ponoszą ich właściciele. Jeśli awaria dotyczy wyłącznie mieszkania, za remont płaci jego właściciel. Jeśli natomiast obejmuje części wspólne budynku, a koszty dzielone są po równo na wszystkich. W przypadku mieszkań czynszowych koszt taki pokrywany jest ze środków wpłacanych regularnie przez właścicieli mieszkań, którymi dysponuje spółdzielnia. Taki fundusz remontowy doliczany co miesiąc w wysokości kilkudziesięciu złotych nie jest tak odczuwalny dla portfela, jak jednorazowa zapłata za cały remont. Warto więc rozważyć kwestię zbierania miesięcznych opłat zapobiegawczo na taki właśnie cel. Dodatkowo może pojawić się problem, gdy jeden z mieszkańców nie będzie mógł pokryć remontu lub stwierdzi, że nie jest on potrzebny. W przypadku spółdzielni kwestie takie są omawiane na zebraniach, a nad pomysłami przeprowadza się głosowanie. Środkami finansowymi i tak dysponuje spółdzielnia, w związku z tym żaden z jej członków nie uniknie współfinansowania remontu. W przypadku mieszkań bezczynszowych rozwiązanie takie nie funkcjonuje, ponieważ pieniądze z reguły nie są nigdzie gromadzone, a za wydatki płaci się na bieżąco.

Bardzo istotne jest więc, aby w budynku takim mieszkały osoby, które potrafią sie ze sobą dogadać. Nie można jednak tego przewidzieć w momencie kupowania mieszkania. Można spróbować przeprowadzić wywiad sąsiedzki i w ten sposób uzyskać jakieś informacje.

Wszystkie przytoczone informacje nie mają na celu zniechęcenia nabywców do zakupu mieszkań bezczynszowych, ale jedynie omówienie, jak kwestia ta rzeczywiście wygląda. Przy sąsiedzkiej współpracy i dobrej organizacji na mieszkaniach bezczynszowych można naprawdę sporo zaoszczędzić w porównaniu do mieszkań zrzeszonych w spółdzielniach. Należy jednak pamiętać, że mieszkanie bezczynszowe, nie oznacza, że jest ono bezkosztowe.

Niniejsze opracowanie ma jedynie charakter informacyjny. Jego treść nie stanowi porady prawnej, podatkowej, finansowej czy z zakresu obrotu nieruchomościami. W celu uzyskania profesjonalnego wsparcia, skonsultuj się ze specjalistą: https://www.nieruchomosci-online.pl/agenci.html

Dodaj komentarz

Komentarze:

Zespół Nieruchomosci-online.pl

Zespół Nieruchomosci-online.pl - Nieruchomosci-online.pl to portal z największą liczbą ogłoszeń nieruchomości w Polsce. Udostępnia poszukującym ponad 350 tys. ofert od biur nieruchomości, deweloperów i osób prywatnych. Co miesiąc odwiedzany jest przez 3 miliony użytkowników, co daje mu drugą pozycję pod względem popularności.

Zobacz także

Zamknij

Używamy i uzyskujemy dostęp do cookies i podobnych technologii w celach statystycznych i realizacji usług. Możesz określić w przeglądarce warunki przechowywania i dostępu do cookies. Więcej...

Zamknij