Nieruchomosci-online.pl - Tu zaczyna się dom tu zaczyna się dom

Nawyki ludzi sukcesu

Artykuł pochodzi z magazynu ESTATE

Czytaj cały numer!

Pobierz numer 04/2018
Dorota Filipiuk
Komentarze

fot.: Lucas Allmann, Pexels

Obserwując ludzi, można zauważyć, że niektórzy z nich z dużo większą łatwością niż inni osiągają sukcesy. I nie chodzi tylko o wypchany portfel czy dobry samochód. Osoby te zachowują się, myślą i realizują swoje zamierzenia jakby w zupełnie inny sposób.

Dlaczego tak jest, że niektórzy spełniają swoje marzenia, a inni nie? Dlaczego jedni potrafią każdy pomysł zamienić na dochodowy biznes a inni, mimo ogromnej pracowitości, już niekoniecznie? Czym różnią się osoby, które osiągają sukcesy od tych, które cały czas tylko o nich marzą?

1. Ludzie sukcesu biorą odpowiedzialność za siebie

Jeśli zależy Ci na tym, aby lepiej zarabiać, spełniać się w życiu, mieć cudowny związek i zdrowsze ciało, a cały czas porównujesz się do innych, to jak najszybciej zmień ten nawyk.

Ludzie sukcesu obserwują lepszych od siebie i szukają odpowiedzi na pytanie: Jak mogę powtórzyć ten sukces? Nie użalają się nad sobą i nie szukają wymówek – nie mam takich dobrych genów, nie pochodzę z dużego miasta, rodzice mnie nie wspierali, nie dostałem dużego spadku itd. Takie myślenie to czysta strata czasu! Co Ci to da poza tym, że blokuje Cię w działaniu i stajesz się coraz bardziej zgnuśniały?

Poczytaj biografie ludzi sukcesu – często myślimy, że oni od zawsze ,,tak mieli”, jak się jednak szybko okazuje, wiele z tych osób pochodzi z bardzo biednych domów, jest sierotami lub dziećmi alkoholików. To też często osoby, które poradziły sobie z ciężką chorobą, wielokrotnym bankructwem czy innymi trudnościami.

To co jednak odróżnia je od przeciętnego Kowalskiego, to fakt, że nie szukają wymówek. Nie mnożą powodów, aby siedzieć w miejscu. Działają, bez względu na to, w jakich warunkach się znajdą.

Ty też koncentruj się na tym, co masz, na tym, jak możesz to wykorzystać, a każdą trudność staraj się zamienić w cenne doświadczenie i wyciągnąć z niego wnioski na przyszłość.

Ćwiczenie 1

Weź kartkę papieru i coś do pisania, a następnie wypisz, jakie masz zasoby:

  • Materialne (zasoby fizyczne, narzędzia, pieniądze, materiały)
  • Intelektualne (wiedza, umiejętności, doświadczenia)
  • Osobowościowe (cechy charakteru, temperament)
  • Społeczne (znajomi, przyjaciele, specjaliści, grupy)

Czy korzystasz z tego, co masz? Wykorzystujesz te zasoby w swojej pracy? Jeśli nie, to zastanów się, jak możesz zacząć z nich korzystać. A jeśli tak – doskonal je!

 

Ćwiczenie 2 

Weź kartkę i coś do pisania, a następnie podziel stronę na pół. Po jednej stronie wypisz, jakie trudności, porażki pojawiły się w Twoim życiu, np. jestem dzieckiem alkoholików, przeszedłem ciężką chorobę, miałem wypadek samochodowy.

Po drugiej stronie zapisz, czego Cię to nauczyło, jak możesz zamienić te doświadczenia na coś dobrego, np. nie poddaję się łatwo i bardzo ciężko mnie złamać, jestem bardzo wyrozumiały i empatyczny wobec innych, bardziej doceniam każdą chwilę w moim życiu.

 

2. Ludzie sukcesu koncentrują się na tym co najważniejsze

Mimo że ludzkość cały czas idzie do przodu, to jednak wciąż nie potrafimy pomnożyć naszego czasu. Mamy dokładnie 24 godziny na dobę i to, jak je wykorzystamy, wpłynie na to, jak będzie wyglądało nasze życie.

fot. rawpixel.com, Pexels

Mimo że większość z nas wydaje się być bardzo zajęta, to jednak musisz przyznać, że nie wszystkie czynności, jakie wykonujesz, są dla Ciebie jednakowo ważne. Część z nich to zajęcia, dzięki którym wzrastasz, dobrze zarabiasz, utrzymujesz dobre relacje z ludźmi czy świetną kondycję. Część z nich to czynności, które zapychają Twój czas, odbierają Ci energię, powodują, że jesteś zajęty, ale nie produktywny.

Ludzie sukcesu do perfekcji opanowali rozróżnianie tych czynności i zajmowanie się tym co naprawdę ważne jako pierwszym (Ile razy najpierw zacząłeś sprzątać mieszkanie, zamiast zająć się budowaniem bazy swoich klientów?).

Jeśli chcesz osiągnąć sukces, wyrób sobie nawyk robienia tego, co daje Ci największe efekty.

Jeśli chcesz osiągnąć w życiu sukces, koniecznie wyrób sobie nawyk robienia tego, co daje Ci największe efekty. Wydaje się to być bardzo prostą, wręcz intuicyjną zasadą, jednak mało kto z niej świadomie korzysta. Jak możesz wdrożyć ją w życie? Wykonaj poniższe ćwiczenie.

Ćwiczenie 3 

Wypisz sobie na kartce wszystkie obowiązki, jakie masz do wykonania (możesz podzielić je na kategorie, np. spotkania z klientami, papierologia, obowiązki domowe, dzieci, czas wolny itd.), a następnie zastanów się i zaznacz, jakie z tych działań dają Ci największe efekty – możesz nadawać im odpowiednią rangę. To właśnie na tych czynnościach powinieneś się skupić! To właśnie od nich zaczynaj swój dzień, te staraj się udoskonalać i poświęcać na nie większość czasu. Szukaj mentora, który pomoże Ci wejść na wyższy poziom kompetencji i nie zapełniaj czasu sprawami, które nie dają Ci efektów – albo z nich zupełnie zrezygnuj, albo zminimalizuj i wykonuj jako ostatnie, albo deleguj.

 

3. Ludzie sukcesu inwestują przede wszystkim w… siebie

Jeśli chcesz coś robić lepiej niż obecnie, to w jaki sposób możesz tego dokonać? Jak możesz lepiej sprzedawać, lepiej się odżywiać, lepiej zarządzać sobą w czasie i inwestować swoje pieniądze? Drogi są dwie: albo zatrudniasz najlepszych specjalistów, którzy zrobią to za lub dla Ciebie, albo zdobywasz wiedzę i doskonalisz swoje umiejętności.

fot. Piotr Szałański

Edukacja nieformalna jest przepustką do lepszego życia. Posługiwanie się starymi metodami, w czasach kiedy liczba wymagań cały czas rośnie, wiedza niesamowicie szybko się mnoży, a czasu mamy dokładnie tyle samo, jest bardzo nieefektywne. To tak jakbyś nadal chciał korzystać z lampy naftowej, bo nie masz czasu kupić żarówki ledowej!

Jeśli chcesz coś robić lepiej, masz dwie drogi: albo zatrudnisz specjalistów, albo udoskonalisz swoje umiejętności.

Jeśli prowadzisz swój biznes i nie uczysz się nowych metod marketingu, nie licz, że będziesz zarabiał więcej. Jeśli chcesz być ekspertem w swojej dziedzinie, koniecznie wyrób sobie nawyk codziennego, nawet 10-minutowego doskonalenia w tym temacie.

Ćwiczenie 4 

Wypisz sobie na kartce 8–10 najważniejszych obszarów w swoim życiu, np. zdrowie, rodzina, praca, czas wolny, finanse, rozwój osobisty, znajomi, związek.

Następnie, za pomocą 10-stopniowej skali, oceń, na ile jesteś usatysfakcjonowany z danego obszaru, gdzie 1 oznacza zupełny brak satysfakcji, a 10 – pełne zadowolenie. Pamiętaj, że to ćwiczenie jest czysto subiektywne i może zmieniać się w czasie. Czasami jest tak, że zajęcie się tylko jednym obszarem podniesie zadowolenie z kilku innych. Zastanów się, co możesz zrobić od dzisiaj, aby satysfakcja z Twojego życia była na jak najwyższym poziomie.

 

Jeszcze nigdy w historii wszechświata nie mieliśmy tak łatwego dostępu do wiedzy. Możemy za nieprawdopodobnie niskie pieniądze ułatwiać sobie życie, ucząc się najlepszych nawyków i strategii ludzi, którzy osiągnęli w życiu sukcesy. Dlaczego miałbyś z tego nie skorzystać?

Bardzo zachęcam Cię do tego, abyś utrzymywał w życiu balans między każdą najważniejszą jego sferą. Dbaj nie tylko o finanse, ale też o relacje z przyjaciółmi, rodziną, o swój czas wolny, pasje, zdrowie i swój własny rozwój. Pamiętaj, że możesz cały czas podnosić satysfakcję ze swojego życia, pracując nad swoimi nawykami – również tymi myślowymi. Zmiana przekonań na te sprzyjające, wypracowanie efektywnych nawyków zarządzania sobą w czasie, szybkiej nauki i dbania o swoje zdrowie, a także rozwijanie najważniejszych kompetencji XXI wieku, dadzą Ci ogromną przewagę, a także będą kluczem do samorealizacji i poczucia szczęścia. Życzę Ci wszystkiego najefektywniejszego!

Zmiana nawyków zarządzania sobą w czasie da Ci ogromną przewagę i będzie kluczem do poczucia szczęścia.

 

 

 

Dorota Filipiuk

Dorota Filipiuk - Psycholog, trener efektywności osobistej, właścicielka 2 firm online, które założyła w trakcie podróży dookoła świata. Prowadzi swój kanał ,,Dorota Filipiuk” w serwisie YouTube, podcast ,,Efektywność osobista. Dorota Filipiuk”, a także stronę internetową, na której znajdziesz bezpłatne materiały, testy, blog, a także kursy e-learningowe na temat efektywności osobistej. Założycielka Akademii Efektywności – programu wdrażania małymi krokami najlepszych nawyków ludzi sukcesu.

Magazyn ESTATE

Skupiamy uwagę na nieruchomościach

Bezpłatny e-magazyn w 100% dla pośredników

Wiedza i inspiracje do wykorzystania od ręki dostarczane przez doświadczonych uczestników rynku nieruchomości z zakresu marketingu nieruchomości, sprzedaży i negocjacji, prawa i finansów oraz rozwoju osobistego.

Pobierz za darmo najnowszy numer

Dowiedz się więcej o magazynie ESTATE

Zobacz także

Anna Urbańska

Mindfulness w biznesie

04.01.2024

Dominika Studniak

Procedury zamiast zwyczajów

20.12.2023

Używamy i uzyskujemy dostęp do cookies i podobnych technologii w celach statystycznych i realizacji usług. Możesz określić w przeglądarce warunki przechowywania i dostępu do cookies. Więcej...

Zamknij