Nieruchomosci-online.pl - Tu zaczyna się dom tu zaczyna się dom

Mastermind. Biznesowa grupa wsparcia

Artykuł pochodzi z magazynu ESTATE

Czytaj cały numer!

            Pobierz numer 01/2024
Anna Urbańska
Komentarze

fot.: Product School / pexels.com

Mastermind to koncepcja grupy, która zyskała popularność dzięki Napoleonowi Hillowi. W swojej książce Myśl i bogać się autor podsumował tajemnice sukcesu wielu znanych osób, takich jak Henry Ford, Theodore Roosevelt czy Thomas Edison. Bazując na ich historiach, Hill wskazał, że aby osiągnąć sukces i rozwinąć biznes, warto korzystać nie tylko z własnego umysłu, ale i z doświadczenia i wsparcia innych. Choć książka powstała w 1937 roku, forma współpracy nazwanej przez autora „trustem mózgów” jest dziś niezwykle skutecznym narzędziem rozwoju osobistego i zawodowego.

Czym jest grupa mastermind

Grupa mastermind składa się z osób, które regularnie spotykają się, aby wzajemnie udzielać sobie wsparcia, dzielić się wiedzą, doświadczeniem oraz pomysłami. Każdy z uczestników korzysta z mądrości pozostałych, aby osiągnąć swój osobisty lub zawodowy cel. Członkowie dyskutują zatem o swoich planach i problemach, doradzają sobie oraz motywują się do działania.

Możemy wyróżnić bezpłatne grupy mastermind, której uczestnicy sami się zrzeszają, by współpracować w ten sposób, oraz płatne grupy prowadzone przez coacha, mentora lub trenera. Niezależnie od wybranej formy w każdym mastermindzie najważniejsza jest praca skoncentrowana na osiąganiu konkretnych rezultatów. Dzięki tego typu spotkaniom zyskujemy możliwość spojrzenia na nasze problemy z zupełnie innej strony. Konfrontacja własnych pomysłów na stawianie czoła wyzwaniom z doświadczeniami pozostałych uczestników pozwala na zmianę sposobu działania i poznanie takich rozwiązań, na jakie sami byśmy nie wpadli.

Pomysłów na organizację mastermindów jest wiele. Ważne jednak, aby jak najlepiej spełniał on potrzeby swoich członków. W tym celu przed rozpoczęciem spotkań należy zastanowić się nad następującymi aspektami.

Określenie celu

Każda grupa mastermind powinna mieć swój główny cel. Może to być rozwój biznesu, rozwój osobisty, realizacja planów finansowych, zdrowotnych itp. Warto się upewnić, że cel jest jasny i zrozumiały dla wszystkich potencjalnych członków oraz że są oni gotowi podjąć wysiłek i zaangażować się w pracę nad wybranym obszarem.

Dobór członków

Wszystkie osoby w danej grupie mastermind powinny podzielać podobne cele, ale mieć różne umiejętności i doświadczenia. Różnorodność perspektyw jest kluczowa. Dodatkowo należy przyjrzeć się poziomowi rozwoju wszystkich potencjalnych członków i dążyć do tego, aby panowały między nimi relacje partnerskie, a nie rodzaju mentor-mentee. Warto tutaj wspomnieć, że fundamentem współpracy jest atmosfera pełnego zaufania między uczestnikami.

Różnorodność perspektyw w grupie mastermind jest kluczowa.

Aby każdy miał możliwość wypowiedzi i przedyskutowania swoich planów i wyzwań, grupa nie powinna być ani zbyt mała, ani zbyt duża. Optymalna liczba członków to od 4 do 8 osób.

Ustalenie zasad i struktury spotkań

Na wstępie należy ustalić, kiedy i w jakiej formie grupa będzie się spotykać. Obecnie najczęściej wykorzystuje się rożnego rodzaju kanały komunikacji online. Dodatkowo trzeba określić, jak często będą się odbywać spotkania (np. raz w tygodniu, raz na dwa tygodnie) oraz ile będą trwały (zazwyczaj są to maksymalnie 2 godziny). Regularność jest kluczowa, ponieważ cel mastermindu to wzajemne dopingowanie się w osiąganiu konkretnych rezultatów. Dobrym pomysłem może być również ustalenie terminowości cyklu pracy lub istnienia samej grupy – określenie czasu na realizację wyznaczonych planów dodatkowo mobilizuje członków do działania. Omówić warto również zasady dotyczące poufności i zaangażowania.

Agenda spotkań

Każde spotkanie powinno przebiegać według ustalonej agendy. Sesja może mieć na przykład charakter otwartej dyskusji. Wszyscy członkowie dostają wówczas określony czas na przedstawienie swoich osiągnięć i wyzwań czy poproszenie o wsparcie. Ustalony schemat spotkania sprzyja konstruktywności, nie pozwala na sytuację, w której potrzeby jednego z uczestników zostałyby pominięte, oraz zapobiega zwykłej stracie czasu. W mastermindzie nie chodzi bowiem o luźną dyskusję, ale o produktywną burzę mózgów i szukanie konkretnych rozwiązań i wskazówek. Do spotkań można wprowadzić również prezentacje na określone tematy, a także prelekcje zewnętrznych gości.

W mastermindzie nie chodzi o luźną dyskusję, ale o produktywną burzę mózgów.

Moderacja i liderstwo

Mastermind może być prowadzony przez mentora lub coacha. Czasem jego rola ogranicza się do pilnowania porządku spotkań, monitorowania postępów i motywowania uczestników. W innych przypadkach dodatkowo wspiera on członków grupy swoim doświadczeniem, prowadząc niejako program warsztatowy.
Jeżeli mastermind nie jest prowadzony przez zewnętrznego specjalistę, uczestniczące w nim osoby wybierają ze swojego grona lidera i to on odpowiada za organizację spotkań i pilnowanie przestrzegania agendy. Do jego zadań należy także dbanie o pozytywną i konstruktywną atmosferę. Zazwyczaj obowiązki prowadzącego rotacyjnie przechodzą na kolejne osoby podczas następnych sesji.

fot. Mikael Blomkvist / pexels.com

Wzajemne wsparcie i odpowiedzialność

Każdy z członków grupy ma w mastermindzie podwójną rolę. Z jednej strony uczy się od pozostałych uczestników i korzysta z ich wskazówek oraz wsparcia, z drugiej – sam uczy innych, dzieląc się własnym doświadczeniem, zasobami czy kontaktami. Ważne, by angażować się w obie role. Siła mastermindu leży bowiem w zróżnicowanych umiejętnościach i praktykach jego członków. Dzięki dzieleniu się nimi każda osoba zyskuje dostęp do wiedzy zdobytej na przestrzeni lat przez pozostałych oraz do wniosków z popełnionych przez nich błędów.

Siła mastermindu leży w zróżnicowanych umiejętnościach i doświadczeniach jego członków.

Warto pamiętać, że duże znaczenie ma wzajemne rozliczanie się z postępów i zobowiązań. Sprzyja to wywiązywaniu się z wyznaczonych sobie zadań, ale i stawianiu ambitniejszych celów i przekraczaniu własnych oczekiwań.

Ewaluacja i dostosowywanie

Skuteczność i dynamika mastermindu powinny być regularnie oceniane. Warto zachować otwartość na zmiany, które mogą poprawić funkcjonowanie grupy.
Należy pamiętać, że kluczem do sukcesu tego rodzaju spotkań jest zaangażowanie, otwartość na dzielenie się i gotowość do wzajemnej pomocy. Każda grupa mastermind stwarza unikalne środowisko, w którym wszyscy członkowie mogą się rozwijać i osiągać swoje cele.

Co można zyskać

Wiedza zdobywana w mastermindzie ma przede wszystkim charakter praktyczny. Możemy poprawić nie tylko umiejętność krytycznego myślenia, ale i zdolność do podejmowania decyzji. Wymiana doświadczeń między uczestnikami jest kluczową wartością tego rodzaju grup. Pozwala bowiem na znaczne przyspieszenie rozwoju oraz uniknięcie błędów popełnionych i przeanalizowanych już przez innych. Ich opinie i wskazówki pozwalają nam spojrzeć na własne wyzwania z nowej perspektywy, dzięki czemu obraz całej sytuacji staje się pełniejszy. Co więcej, zyskujemy poczucie, że z tymi wyzwaniami nie jesteśmy sami. Wzajemne wsparcie i więzi budowane podczas dzielenia się osobistymi problemami niejednokrotnie skutkują nawiązaniem głębokich przyjaźni. Uczestnicząc w mastermindzie, możemy zyskać sieć zaufanych kontaktów – a poczucie pewności w kwestii polegania na innych jest bezcenne nie tylko w życiu prywatnym, ale i na stopie biznesowej.

Uczestnictwo w mastermindzie pozwala nam więcej dowiedzieć się o samych sobie. Dzięki pracy w niewielkiej grupie w bezpiecznych i komfortowych warunkach możemy zyskać świadomość własnych zalet, a to ważny krok ku zwiększeniu poczucia własnej wartości i pewności siebie. Wspólna praca to również lekcja pokory i nauka przyjmowania (i udzielania) szczerej informacji zwrotnej – nie zawsze pozytywnej, za to konstruktywnej i ukierunkowanej na wzrost. Mastermind to zdecydowanie dobra metoda dla każdego, kto stawia na rozwój – zarówno osobisty, jak i biznesowy.

Anna Urbańska

Anna Urbańska - Master Trener Structogramu, metodologii, która wykorzystując wiedzę o badaniach genetycznych mózgu, pozwala skuteczniej sprzedawać, zarządzać i radzić sobie w relacjach ze sobą i z innymi. Zarządza Centrum Edukacyjno-Consultingowym CONCRET, jest wiceprezesem zarządu i partnerem Instytutu Colina Rose – jednej z najprężniej rozwijających się szkół językowych. Jest jedną z nielicznych świecie neurocoachów i autorką wielu książek m.n. : “Otrzep kolana i biegnij”, “Mózg Fabryka Sukcesu”, “Teraz Autentyczność”, “Jak w 30 dni zwiększyć swoją efektywność”, “Jak zbudować swój wizerunek w 30 dni”, „DNA Biznesu”. Więcej na: www.annaurbanska.pl

Magazyn ESTATE

Skupiamy uwagę na nieruchomościach

Bezpłatny e-magazyn w 100% dla pośredników

Wiedza i inspiracje do wykorzystania od ręki dostarczane przez doświadczonych uczestników rynku nieruchomości z zakresu marketingu nieruchomości, sprzedaży i negocjacji, prawa i finansów oraz rozwoju osobistego.

Pobierz za darmo najnowszy numer

Dowiedz się więcej o magazynie ESTATE

Zobacz także