Jak wybrać lokalizację przyjazną rodzinie?

Zespół Nieruchomosci-online.pl

fot.: Jessica Rockowitz/unsplash

Co powinniśmy wziąć pod uwagę, gdy wybieramy lokalizację mieszkania? Pewne czynniki, takie jak dobra komunikacja i rozwinięta infrastruktura, są istotne dla każdego. Jednak niektóre kryteria zależą od sytuacji życiowej. Co innego będzie ważne dla studentów czy pracujących singli, a co innego – dla rodzin z dziećmi. I właśnie na potrzebach tej ostatniej grupy skupia się niniejszy artykuł.

Grunt to bezpieczeństwo

Bezpieczna i spokojna okolica, po której łatwo się poruszać, jest istotna dla wszystkich poszukujących mieszkania. Jednak w przypadku dzieci szczególnie ważne jest, by mogły one bez przeszkód bawić się na podwórku czy wracać ze szkoły.

Na co zwrócić uwagę? Obejrzyjmy otoczenie interesującego nas budynku. Wstępne oględziny można przeprowadzić na Google Street View, ale nie obejdzie się bez osobistej wizyty. Warto wybrać się tam zwłaszcza po zmroku. Wtedy widać, czy ulice i budynki są dobrze oświetlone i czy nie czekałaby nas, a zwłaszcza naszych dzieci, perspektywa wieczornych powrotów do domu przez ciemne zaułki i podejrzanie wyglądające miejsca.

Jednak przyda się także wizyta za dnia, najlepiej po południu, po typowych godzinach nauki w szkole, gdyż wówczas łatwiej ocenić, czy okolica jest przyjazna dla rodzin. Zorientujmy się, czy w pobliżu są parki i place zabaw, czy są one chętnie odwiedzane przez mieszkańców. Przyjrzyjmy się, czy dużo dzieci bawi się na podwórkach i czy na ulicach widać rodziców z wózkami. Wspomniana pora dnia jest zalecana także z tego względu, że są to godziny szczytu. Przy okazji przekonamy się, ile trwa wtedy dojazd i czy występują utrudnienia.

Uwaga na bariery

Przyjrzyjmy się uważnie wszelkim barierom architektonicznym. Są one kłopotliwe nie tylko dla osób niepełnosprawnych, lecz także dla seniorów, małych dzieci oraz rodziców z wózkami. Czy wszędzie są chodniki i odpowiednio oznakowane przejścia dla pieszych? Jak wygląda droga na przystanek, do sklepu spożywczego, do przychodni itp.? Czy nie ma zbyt wielu schodów i czy są przy nich podjazdy? Czy w budynku, w którym chcielibyśmy kupić mieszkanie, jest winda? Zwróćmy szczególną uwagę na tę ostatnią kwestię, gdy przyglądamy się mieszkaniom z rynku wtórnego, gdyż kiedyś windy nie były standardem. Dorosłej, sprawnej fizycznie osobie codzienne wspinanie się na czwarte piętro w kamienicy może nie wydawać się szczególnie trudne. Jednak znacznie gorzej jest, gdy trzeba na wspomniane czwarte piętro wnosić wózek po schodach – albo nakłonić kilkuletnie dziecko, by te schody pokonało.

Blisko do szkoły, do przedszkola, na trening…

Jeśli nie chcemy być skazani na ciągłe wożenie dzieci, warto, by przedszkole i szkoła podstawowa znajdowały się w odległości możliwej do pokonania pieszo. Sprawdźmy też strony internetowe tych placówek i ich ofertę – zwłaszcza jeśli nasze dzieci mają jakieś szczególne potrzeby (edukacyjne, żywieniowe, zdrowotne itp.). Media społecznościowe oraz zawarte w nich opinie mogą być wręcz kopalnią wiedzy.

Sprawdźmy też, czy w okolicy znajdują się placówki specjalizujące się w organizowaniu czasu wolnego dzieci – np. kluby sportowe, domy kultury czy szkoły językowe. Owszem, można dzieci dowozić na zajęcia dodatkowe. Ale jeśli da się tego uniknąć, to dlaczego nie?

Co myślą mieszkańcy?

Dobrze jest poczytać opinie o danej okolicy w sieci, a zwłaszcza na portalach społecznościowych. Możemy np. śledzić fanpage osiedla czy zapisać się do grupy dyskusyjnej. Dzięki temu zorientujemy się, jak się tam żyje, jakie są konkretne, codzienne problemy, jak wspólnota bądź spółdzielnia zarządza budynkami, na co mieszkańcy narzekają, a z czego są zadowoleni.

Podczas osobistych oględzin interesującej nas okolicy spróbujmy osobiście porozmawiać z mieszkańcami, choćby z przyjaźnie wyglądającymi osobami spotkanymi na ulicy. Zapytajmy, jak im się tu mieszka, czy czują się bezpiecznie, czy trafiają na bariery i utrudnienia, czy wiedzą o miejscach, w które lepiej się nie zapuszczać, itp. Weźmy pod uwagę, że przypadkowi przechodnie nie mają osobistego interesu w tym, byśmy zamieszkali akurat na tym osiedlu. Ich opinie mogą być więc bardziej obiektywne i wiarygodne niż wypowiedzi tych, którym zależy, żebyśmy kupili mieszkanie. Sprzedający mogą bagatelizować pewne problemy, by nie odstraszyć potencjalnych kupujących.

Niniejsze opracowanie ma jedynie charakter informacyjny. Jego treść nie stanowi porady prawnej, podatkowej, finansowej czy z zakresu obrotu nieruchomościami. W celu uzyskania profesjonalnego wsparcia, skonsultuj się ze specjalistą: https://www.nieruchomosci-online.pl/agenci.html

Dodaj komentarz

Komentarze:

Zespół Nieruchomosci-online.pl

Zespół Nieruchomosci-online.pl - Nieruchomosci-online.pl to portal z największą liczbą ogłoszeń nieruchomości w Polsce. Udostępnia poszukującym ponad 350 tys. ofert od biur nieruchomości, deweloperów i osób prywatnych. Co miesiąc odwiedzany jest przez 3 miliony użytkowników, co daje mu drugą pozycję pod względem popularności.

Zobacz także

Zamknij

Używamy i uzyskujemy dostęp do cookies i podobnych technologii w celach statystycznych i realizacji usług. Możesz określić w przeglądarce warunki przechowywania i dostępu do cookies. Więcej...

Zamknij