Lokalizacja mieszkania ma kluczowe znaczenie

Zespół Nieruchomosci-online.pl

W rozważaniach na temat wyboru mieszkania często pojawia się zagadnienie lokalizacji jako jednego z najważniejszych kryteriów. Jaką lokalizację można uznać za dobrą? To zależy, dla kogo i w jakim celu kupujemy mieszkanie. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę.

Mieszkanie na wynajem

Jeśli planujemy inwestycję pod wynajem, rozważmy, kto będzie naszą grupą docelową. W Polsce najemcy to najczęściej studenci albo młode osoby pracujące (single bądź pary). Rodziny zwykle mają już własne mieszkania albo zamierzają je kupić, więc rzadziej są zainteresowane najmem. Dlatego korzystna lokalizacja mieszkania na wynajem powinna przede wszystkim uwzględniać bliskość uczelni i miejsc pracy, np. biurowców, ewentualnie dobre połączenia z nimi. W Warszawie bardzo poszukiwane są lokale w pobliżu stacji metra. W innych miejscowościach pożądany będzie dostęp do kolejki miejskiej lub przystanku, z którego odjeżdża wiele autobusów czy tramwajów. Znaczący jest także dostęp do sklepów, punktów usługowych i urzędów.

Mieszkanie do własnego użytku

W przypadku zakupu mieszkania dla siebie wiele zależy od naszej sytuacji życiowej, a także od planów na przyszłość. Jednak w każdym przypadku kluczowa będzie dostępność komunikacji miejskiej. Nawet jeśli mamy samochód, może się zdarzyć, że nie będzie można z niego korzystać. Wtedy zatłoczony autobus jedynej dostępnej linii, który rzadko kursuje i wlecze się godzinę do centrum, okaże się poważnym utrudnieniem. Ważna jest również obecność sklepów, bankomatów, poczty i przychodni. Może się to wydawać oczywiste, ale nie jest regułą.

Jeśli pracujemy zawodowo poza miejscem zamieszkania, ważny będzie dla nas dobry dojazd do pracy, a więc wspomniany już transport publiczny, lecz także rozwinięta infrastruktura drogowa. Jeśli mamy rodzinę lub planujemy jej założenie, znaczenie będzie miała dla nas bliskość placów zabaw, przedszkoli i szkół. Lepiej nie zakładać z góry, że zawsze będziemy mogli podwieźć dziecko, póki nie będzie mogło samo poruszać się komunikacją miejską. Jeśli mamy konkretne pasje, np. sport, zwróćmy uwagę na dostępność obiektów umożliwiających nam uprawianie naszego hobby.

Cicho, ale daleko, czy wszędzie blisko, ale głośno? To już kwestia indywidualna, co dla kogo ważniejsze. Lokalizacje centralne zwykle wiążą się z podwyższonym poziomem hałasu. Z kolei ciche, kameralne osiedla są nieraz położone na obrzeżach miasta i źle skomunikowane z innymi jego punktami. Na szczęście czasem da się znaleźć rozsądny kompromis, np. spokojną dzielnicę niedaleko centrum czy osiedle peryferyjne, ale z dobrą infrastrukturą.

Ważne jest, by przy wyborze lokalizacji zwracać uwagę nie tylko na to, co już znajduje się w otoczeniu, lecz także na to, co w przyszłości może w nim powstać. To, że obecnie dana okolica jest cicha i spokojna, nie oznacza, że za kilka lat też taka będzie. Może się zdarzyć, że powstanie tam obiekt generujący wysoki poziom hałasu, np. hipermarket czy obwodnica. Dlatego dobrze jest sprawdzić plan zagospodarowania przestrzennego, a także wszelkie informacje o planowanych inwestycjach.

Lokalizacja a cena

Lokalizacja ma znaczący wpływ na ceny nieruchomości. Przeważnie mieszkania położone w dzielnicach centralnych są droższe, a najkorzystniej cenowo wypadają te na peryferiach. Jednak nie jest to regułą. Trzeba natomiast liczyć się z tym, że tańsze lokale w centrum znajdują się zwykle w starszych budynkach (kamienice, wielka płyta) i mogą wymagać remontu albo przynajmniej odświeżenia. Dlatego jeśli ogranicza nas budżet, możemy stanąć przed wyborem – nowe mieszkanie deweloperskie na uboczu z długim dojazdem do centrum, czy dobrze położone mieszkanie w wielkopłytowcu ze wszystkimi jego wadami.

Warto też pomyśleć o lokalizacji pod kątem późniejszej ewentualnej odsprzedaży mieszkania. Lokal dobrze położony nie straci wiele na wartości po latach, a czasem może nawet zyskać. Przykładowo, mieszkania położone w pobliżu ważnych węzłów komunikacyjnych (dworce, stacje kolejki miejskiej czy metra) są o dobre kilka procent droższe niż średnia cen dla danej okolicy. Z kolei mieszkanie nawet bardzo ładne i dobrze wyposażone, ale źle położone, może długo czekać na nabywcę, a my będziemy zmuszeni do obniżenia ceny.

Niniejsze opracowanie ma jedynie charakter informacyjny. Jego treść nie stanowi porady prawnej, podatkowej, finansowej czy z zakresu obrotu nieruchomościami. W celu uzyskania profesjonalnego wsparcia, skonsultuj się ze specjalistą: https://www.nieruchomosci-online.pl/agenci.html

Dodaj komentarz

Komentarze:

Zespół Nieruchomosci-online.pl

Zespół Nieruchomosci-online.pl - Nieruchomosci-online.pl to portal z największą liczbą ogłoszeń nieruchomości w Polsce. Udostępnia poszukującym ponad 350 tys. ofert od biur nieruchomości, deweloperów i osób prywatnych. Co miesiąc odwiedzany jest przez 3 miliony użytkowników, co daje mu drugą pozycję pod względem popularności.

Zobacz także

Zamknij

Używamy i uzyskujemy dostęp do cookies i podobnych technologii w celach statystycznych i realizacji usług. Możesz określić w przeglądarce warunki przechowywania i dostępu do cookies. Więcej...

Zamknij