Kupić czy wynająć?

Zespół Nieruchomosci-online.pl

Wyobraź sobie, że wygrywasz dużą sumę pieniędzy na loterii, powiedzmy 10 mln zł. Jaka byłaby pierwsza rzecz, którą byś kupił/a? Jeśli w tym momencie pomyślałeś o zakupie domu, zapewne jesteś w większości. W Polsce bowiem, zwłaszcza w większych miastach, dom z ogródkiem wciąż jest wyznacznikiem statusu materialnego. Tymczasem okazuje się, że w krajach o wysokim stopniu rozwoju ludzie wcale nie garną się do kupowania nieruchomości. Dlaczego?

Czynników jest kilka. Pierwszy to kwestia mobilności na rynku pracy. W krajach o wyższym PKB niż Polska, wyższy jest również wskaźnik migracji za pracą oraz zatrudnienia na kontraktach terminowych. Ludzie bardzo często kilka razy w życiu zmieniają miasta i w takich przypadkach brak przywiązania do danej nieruchomości jest sporym ułatwieniem. W wielu przypadkach jest to świadomy wybór związany z poczuciem komfortu i niezależności od danego miejsca i lokalnego rynku pracy. Podobne motywacje powoli możemy obserwować również w Polsce.

Kolejny istotny czynnik to wygoda. W wielu krajach zachodnich poza dużymi aglomeracjami ludzie mieszkają w domach jednorodzinnych, a ich utrzymanie w dobrej formie jest nie tylko kosztowne, lecz także czasochłonne.

No i wreszcie nie można nie wspomnieć również o kwestiach finansowych. Bardzo ważnym wskaźnikiem decydującym o tym, czy ludzie kupią mieszkanie czy nie, jest okres przez jaki za cenę zakupu lokalu można go wynajmować. Okazuje się, że w Europie średnio ten wskaźnik wynosi około 25 lat. W Polsce jest aż o 10 lat niższy. Czynsze najmu w Polsce są więc stosunkowo wysokie. To w naturalny sposób powoduje, że na razie Polacy ciągle są bardziej skłonni do zaciągania kredytów i kupowania mieszkań na własność.

Według danych Eurostatu zaledwie 4% Polaków realizuje swoje potrzeby mieszkaniowe na rynku najmu. U naszych zachodnich sąsiadów odsetek ten jest dziesięciokrotnie wyższy, jednak tam za cenę zakupu nieruchomości można ją wynajmować przez około 30 lat. Czy zatem czeka nas wzrost popularności wynajmu? Jeśli przyjmiemy, że wzorem krajów zachodnich ceny mieszkań przy spadającej dostępności kredytów będą rosnąć, a nasze społeczeństwo stanie się jeszcze bardziej mobilne, jest to prawdopodobne.

Być może wszystkie te analizy pozostaną tylko snuciem teorii, ale jeśli i u nas spełniłby się scenariusz znany z krajów zachodnich, to być może jesteśmy jednym z ostatnich pokoleń, dla którego zakup mieszkania czy domu stanowi podstawową sprawę.

Dodaj komentarz

Komentarze:

Zespół Nieruchomosci-online.pl

Zespół Nieruchomosci-online.pl - Nieruchomosci-online.pl to portal z największą liczbą ogłoszeń nieruchomości w Polsce. Udostępnia poszukującym ponad 350 tys. ofert od biur nieruchomości, deweloperów i osób prywatnych. Co miesiąc odwiedzany jest przez 3 miliony użytkowników, co daje mu drugą pozycję pod względem popularności.

Zobacz także

Znajdź % dla siebie

Zamknij

Używamy i uzyskujemy dostęp do cookies i podobnych technologii w celach statystycznych i realizacji usług. Możesz określić w przeglądarce warunki przechowywania i dostępu do cookies. Więcej...

Zamknij