KNF ostrzega przed wzrostem stóp procentowych

Maciej Jurgielewicz

Na stronie internetowej Komisji Nadzoru Finansowego ukazał się komunikat “Ryzyko stopy procentowej zobowiązań kredytowych”. Ma on na celu uświadomienie kredytobiorców, że rata ich zobowiązania może wzrosnąć, jeżeli Rada Polityki Pieniężnej podniesie wysokość rynkowych stóp procentowych.

KNF radzi, jak bezpiecznie wziąć kredyt hipoteczny

Komunikat został opublikowany w dziale “Kampanie społeczne” i ma charakter edukacyjny. KNF zalecenia dla kredytobiorców zawarło w następujących punktach:

  1. Przy zaciąganiu kredytu myśl długofalowo
  2. Zapoznaj się ze szczegółowymi informacjami dotyczącymi kredytu
  3. Przeczytaj umowę kredytową przed jej podpisaniem
  4. Zapoznaj się z czynnikami ryzyka oferowanego kredytu
  5. Wybierz odpowiedni dla Ciebie rodzaj oprocentowania kredytu zabezpieczonego hipotecznie

Zalecenia KNF skupiają się wokół zagadnienia stóp procentowych oraz związanej z tym zmienności kosztów kredytu. Komisja radzi, aby przy ustalaniu kwoty kredytu mieć na uwadze tę zmienność i nie zadłużać się zbyt mocno. Rata kredytu, która jest maksymalnym obciążeniem dla domowego budżetu przy niskich stopach procentowych, przekroczy nasze możliwości finansowe, gdy stopy zostaną podniesione. Jeżeli chcesz obliczyć bezpieczną kwotę kredytu hipotecznego, skorzystaj z naszego kalkulatora zdolności kredytowej.

Jednocześnie KNF informuje o zobowiązaniach banków wynikających z:

  • ustawy o kredycie konsumenckim,
  • ustawy o kredycie hipotecznym oraz o nadzorze nad pośrednikami kredytu hipotecznego i agentami,
  • Rekomendacji T,
  • Rekomendacji S.

Zgodnie z Rekomendacją S banki są zobowiązane do posiadania w ofercie kredytów hipotecznych zabezpieczonych stałą stopą procentową lub okresowo stałą stopą procentową. Wybór takiego kredytu pozwala uniezależnić jego wysokość od zmian w polityce pieniężnej RPP.

Z kolei Rekomendacja T nakłada na banki obowiązek pobrania od klienta oświadczenia o świadomości ryzyka związanego z zaciąganym zobowiązaniem kredytowym.

Wzmiankowane ustawy obligują banki do przedstawiania kompleksowych informacji o kosztach i strukturze kredytu. Klient powinien też otrzymać symulację kosztów kredytu dla różnych poziomów stopy referencyjnej oraz dla aktualnego oprocentowania kredytu powiększonego o 4 punkty procentowe.

Czy RPP podniesie stopy procentowe?

Jeszcze do niedawna scenariusz obejmujący podnoszenie stóp procentowych był kompletnie odrzucany. Na majowym posiedzeniu Rady utrzymano poziom stóp na bieżącym, rekordowo niskim poziomie. Jednak już w kwietniu można było zauważyć zmianę w retoryce – z komunikatu RPP wynikało, że pojawiło się zaniepokojenie rosnącą presją inflacyjną. Eksperci oceniają, iż może to być wstęp do podnoszenia stóp procentowych, chociaż prezes NBP i przewodniczący Rady, Adam Glapiński, nie zapowiada zaostrzania polityki pieniężnej i ocenia ryzyka inflacyjne dla Polski jako nieduże.

Dodaj komentarz

Komentarze:

Maciej Jurgielewicz

Maciej Jurgielewicz - Umysł interdyscyplinarny, sprawnie łączący analityczne i syntetyczne myślenie, którym wyraz daje w słowie pisanym jako specjalista ds. marketingu treści i strateg marketingu. Realizuje projekty wymagające zarówno biznesowej praktyczności, jak i wyobraźni. Od 2010 r. związany z firmą NNV zarządzającą portalem Nieruchomosci-online.pl. Członek zespołu redakcyjnego bloga Nieruchomosci-online.pl.

Zobacz także

Znajdź % dla siebie

Zamknij

Używamy i uzyskujemy dostęp do cookies i podobnych technologii w celach statystycznych i realizacji usług. Możesz określić w przeglądarce warunki przechowywania i dostępu do cookies. Więcej...

Zamknij