Nieruchomosci-online.pl - Tu zaczyna się dom tu zaczyna się dom

Klimatyzacja

Zespół Nieruchomosci-online.pl
Komentarze

Klimatyzacja jest to regulowanie czynników wpływających na stan powietrza w pomieszczeniach zamkniętych. Klimatyzacja wpływa na czynniki takie jak temperatura, wilgotność powietrza, ciśnienie, jonizacja czy zapach niezależnie od czynników zewnętrznych. Usuwa z powietrza składniki szkodliwe takiej jak kurz, pyłki, trujące gazy, dym oraz bakterie.

Co to jest klimatyzacja?

Nadaje ona powietrzu pożądane przez użytkownika właściwości. Wpływa na higienę powietrza, a co za tym idzie na lepsze samopoczucie użytkowników. Zapewnia optymalne i komfortowe warunki do pracy lub wypoczynku, a także dla określonych procesów przemysłowych.

Z badań prowadzonych na przestrzeni lat wynika, że najbardziej optymalne warunki dla człowieka to temperatura pomiędzy 23 a 26 stopni C, a wilgotność powietrza pomiędzy 40 a 60%. Temperatury w pomieszczeniu nie można jednak obniżać w dowolny sposób, ponieważ może to grozić przeziębieniem. Różnica temperatury pomiędzy pomieszczeniem z klimatyzacją, a powietrzem na zewnątrz nie powinna być wyższa niż 7 stopni.

Klimatyzacja nie powinna powodować ruchu powietrza. Należy zwrócić uwagę, aby klimatyzator miał ustawioną odpowiednią prędkość przepływu i możliwość regulacji kierunku, w jakim chłodne powietrze jest wydmuchiwane. W innym przypadku można odczuć powiew jako przeciąg.

Jak działa klimatyzacja?

Klimatyzacja działa jak lodówka. Zasada działania jest prosta i polega na tym, że klimatyzator pobiera energię w jednym miejscu i oddaje w innym. Do tego potrzebna jest jednostka wewnętrzna i zewnętrzna. Klimatyzator składa się z kilku podstawowych elementów. Są to dwa wymienniki ciepła – parownik i skraplacz. Oprócz tego posiada sprężarkę, zawór rozprężony i dwa wentylatory. Wymuszają one przepływ powietrza wokół wymienników. Powietrze w pomieszczeniu jest ochładzane, a zbędne ciepło usuwane poza pomieszczenie.

Typy klimatyzacji

Klimatyzacja może być przenośna lub stacjonarna. Najbardziej popularne jest urządzenie typu split. Wewnątrz pomieszczenie może przyjąć ona formę wersji ściennej, sufitowej, kasetonowej, kanałowej lub stojącej. W przypadku, jeśli trzeba klimatyzować więcej niż jedno pomieszczenie można wybrać system multisplit, który jest praktyczny i wygodny. W tej wersji jedna zewnętrzna jednostka obsługuje kilka pomieszczeń wewnątrz budynku.

Z systemem klimatyzacji może być zintegrowany system wentylacji. Poza sezonem wentylacja może działać niezależnie. Współczesne klimatyzatory umożliwiają także grzanie w pomieszczeniach. Są to tzw. pompy ciepła.

Zespół Nieruchomosci-online.pl

Zespół Nieruchomosci-online.pl - Nieruchomosci-online.pl to portal z największą liczbą ogłoszeń nieruchomości w Polsce. Udostępnia poszukującym około 300 tys. ofert od biur nieruchomości, deweloperów i osób prywatnych. Odwiedzany jest przez ponad 4 mln użytkowników miesięcznie.

Używamy i uzyskujemy dostęp do cookies i podobnych technologii w celach statystycznych i realizacji usług. Możesz określić w przeglądarce warunki przechowywania i dostępu do cookies. Więcej...

Zamknij