Klienci rynku nieruchomości w liczbach

Alicja Palińska

Kim są klienci rynku nieruchomości, czego i dla kogo poszukują oraz czym się kierują, chcąc kupić nieruchomość? Odpowiedzi na te pytania znajdujemy w portalu Nieruchomosci-online.pl w myśl naszej zasady: Wiesz więcej, komunikujesz się lepiej!

Dane pochodzą z ankiety wśród użytkowników portalu Nieruchomosci-online.pl.

 

Czym się kierują?

Mieszkania na sprzedaż i wynajem

Poszukujący na rynku nieruchomości to głównie kobiety (65,3 proc.). Zależy im przede wszystkim na mieszkaniach na sprzedaż (42 proc.) z przeznaczeniem na lokum dla pary (28 proc.), singla (26,6 proc.) lub dla rodziny (rodzina 2+1 – 19 proc., rodzina 2+2 – 13 proc., duża rodzina – 2,7 proc.).

Prawie 40 proc. kontaktuje się, aby nabyć swoje pierwsze w życiu mieszkanie, natomiast co trzecia osoba chce zmienić obecnie posiadaną nieruchomość.

15 proc. osób to inwestorzy na rynku nieruchomości. Mieszkaniami na wynajem zainteresowani są głównie single (32 proc.) oraz pary (26,5 proc.), co trzecie wyszukiwanie dotyczy powierzchni mieszkalnej dla rodziny.

Domy na sprzedaż i wynajem

Co piąty poszukujący na rynku nieruchomości jest zainteresowany domem na sprzedaż, z czego 68 proc. z nich szuka domu z przeznaczeniem dla rodziny (rodzina 2+2 – 33 proc., rodzina 2+1 – 22,4 proc., duża rodzina – 12,8 proc.).

Co trzecia osoba uzależnia kupno domu od sprzedaży aktualnie posiadanej nieruchomości.

W przypadku wynajmu domów 20 proc. poszukujących kieruje się innym motywem niż mieszkaniowy. Pozostałe osoby w przeważającej mierze chcą wynająć dom dla swojej rodziny (rodzina 2+2 – 24,3 proc., rodzina 2+1 – 18 proc., duża rodzina – 17,4 proc.)

Działki na sprzedaż

12 proc. poszukujących kontaktuje się z ogłoszeniodawcą w sprawie zakupu działki. Głównie zapytania dotyczą działek pod budowę domu (75 proc.). Ok 10 proc. poszukuje działki rekreacyjnej i taka sama grupa osób – działki inwestycyjnej. 3 proc. kontaktów jest z pytaniem o działkę rolną.

Ponad 10 proc. poszukujących deklaruje, że zakup działki jest powiązany z inną transakcją na rynku nieruchomości.

Lokal/budynek użyt. na sprzedaż i wynajem

W przypadku lokalów i budynków użytkowych na sprzedaż największym zainteresowaniem cieszą się lokale o charakterze handlowym lub usługowym (49,2 proc.), podobnie jak w przypadku zapytań o wynajem. Lokal lub budynek na sprzedaż z przeznaczeniem biurowym to 12,6 proc. wyszukiwań, natomiast dla wynajmów procent ten jest znacznie wyższy i wynosi 21 proc. W dalszej kolejności poszukiwane są pomieszczenia pod gastronomię (8,3 proc. – sprzedaż, 14,6 proc. – wynajem), magazyn (11,4 proc. – sprzedaż, 9,4 proc. – wynajem) oraz zakład produkcyjny (9 proc. – sprzedaż, 6,7 proc. – wynajem).

Dodaj komentarz

Komentarze:

Alicja Palińska

Alicja Palińska - Project manager w zespole Nieruchomosci-online.pl. Odpowiada za planowanie, analizę i realizację projektów związanych z podnoszeniem funkcjonalności serwisu, tworzenie nowych produktów oraz strategię komunikacji i promocji. Członek zespołu redakcyjnego e-magazynu "ESTATE".

Magazyn ESTATE

Skupiamy uwagę na nieruchomościach

Bezpłatny e-magazyn w 100% dla pośredników

Wiedza i inspiracje do wykorzystania od ręki dostarczane przez doświadczonych uczestników rynku nieruchomości z zakresu marketingu nieruchomości, sprzedaży i negocjacji, prawa i finansów oraz rozwoju osobistego.

Pobierz za darmo najnowszy numer

Dowiedz się więcej o magazynie ESTATE

Zobacz także

Dołącz do dyskusji na grupie
Nieruchomosci-online.pl
na Facebooku

Korzystaj z porad dotyczących marketingu nieruchomości
Bądź na bieżąco!

Zamknij

Używamy i uzyskujemy dostęp do cookies i podobnych technologii w celach statystycznych i realizacji usług. Możesz określić w przeglądarce warunki przechowywania i dostępu do cookies. Więcej...

Zamknij