Wyzwanie – nietypowe mieszkanie na wynajem

Zespół Nieruchomosci-online.pl

Nietypowe mieszkanie na wynajem od razu przywodzi na myśl negatywne skojarzenia. W internecie pełno jest serwisów z grafikami „dziwnych” mieszkań na wynajem. Sedes w kuchni, pokój o szerokości łóżka, łazienka z wanną wystającą przez wybitą ścianę, wejście do mieszkania przez łazienkę, balkon wewnątrz mieszkania czy szereg przechodnich pokoi to tylko kilka przykładów „nietypowych” mieszkań, które można spotkać na rynku.

Jednak to bardzo skrajne przypadki, a nietypowe mieszkanie wcale nie musi być dziwne i niefunkcjonalne. Wszystko zależy od jego aranżacji i podkreśleniu atutów w ogłoszeniu, a sukces powodzenia w jego najmie jest w zasięgu ręki.

Wśród poszukujących mieszkań na wynajem najpopularniejsze są lokale w prestiżowych lokalizacjach (blisko centrum, uczelni i zakładów pracy), o jak najbardziej funkcjonalnym rozkładzie pomieszczeń, uniwersalnym wystroju czy kolorystyce, bez skosów, ściętych kątów, pochylonych sufitów, przechodnich pokoi czy niestandardowych metraży. Wszelkie nietypowe rozwiązania, wynikające z indywidualnych upodobań i potrzeb, nie każdemu będą odpowiadać. Jednak na rynku nie brakuje lokali nieco odstających od wymagań klientów, co nie oznacza, że nie znajdą się chętni na ich najem.

Nietypowe czyli jakie?

Nietypowe lokale mają różną historię. Współczesna architektura wprowadziła nowe trendy w budownictwie mieszkaniowym. Coraz częściej liczy się innowacyjność formy, która nie zawsze okazuje się trafionym pomysłem. Swobodne projekty przełożyły się na nietypowe układy ścian czy nieszablonową aranżację wnętrz, np. mieszkania oparte na planie pozbawionym kątów prostych. Trudno wynająć mieszkania, w których pomieszczenia mają nieregularne kształty – trójkątny salon czy sypialnia w kształcie trapezu mogą nie przypaść do gustu oglądającym lokal. Również spora ilość skosów, wnęk, „dziur”, długie i wąskie pomieszczenia, metraż odbiegający od standardów (mikroskopijne bądź ponad 100-metrowe z 2 pokojami) mogą nie spotkać się z entuzjazmem potencjalnych klientów, mimo że właścicielom projektującym wygląd danego mieszkanie takie rozwiązanie mogło się wydawać efektowne.

Pół biedy, jeśli nietrafione pomysły można w łatwy sposób przearanżować czy przebudować. Jednak często w mieszkaniach o niestandardowych kształtach jakiekolwiek zmiany w ich wyglądzie są wręcz niemożliwe. W sporej części przedwojennych kamienic późniejsze podziały mieszkań przyczyniły się czasem do powstania mieszkań o zaskakujących planach, niefunkcjonalnych, czy wręcz śmiesznych. Również niestandardowa lokalizacja – przemysłowa bądź kolejowa dzielnica mogą uczynić mieszkanie nietypowym.

Nierzadko zdarza się, że takie rozwiązania trafiają się właścicielom przypadkowo, np. w spadku. Ponadto ze względu na to, iż taka niestandardowa architektura stwarza wiele problemów aranżacyjnych, nietypową nieruchomość można kupić w atrakcyjnej cenie, co może być dodatkową zachętą dla inwestorów poszukujących lokali pod wynajem.

Co możemy zrobić?

Z najmem takich mieszkań może być problem, bowiem wszelkie odstępstwa od normy są często niemile widziane i może być problem ze znalezieniem chętnych, co znacznie utrudni najem mieszkania. Jednak praktycznie w każdym przypadku istnieją rozwiązania, które znacznie poprawią wygląd lokalu. Jeśli dziwne rozwiązanie można w prosty sposób usunąć, najem mieszkania będzie prostszy. Choć oczywiście nie można również wykluczyć, że nietypowe rozwiązania przypadną komuś do gustu.

Z pewnością nie zaszkodzi dobrze przemyślana aranżacja. Aranżacja nietypowych wnętrz bywa co prawda sporym wyzwaniem, bowiem wielu „udziwnień” nie da się wyeliminować, ale sporo z nich z powodzeniem można zakamuflować bądź odwrócić od nich uwagę.

W niesymetrycznych lokalach spory nacisk warto położyć na odpowiednie umeblowanie. Największym problemem może być takie ustawienie wyposażenia, by stworzyć estetyczny i praktyczny układ. Nie jest sztuką kupić przypadkowe meble i postawić je w dowolnym miejscu. W niestandardowych mieszkaniach wszystkie elementy trzeba dokładnie zaplanować i przystosować do aktualnych warunków.

Charakter nietypowego wnętrza możemy również złagodzić stosując zabiegi powodujące złudzenia optyczne. Przykładowo podczas urządzania poddasza możemy natknąć się na skosy, które znacznie ograniczają wrażenie przestrzeni. Jeśli chcemy powiększyć wizualnie takie wnętrze, musimy pamiętać o tym, by pragmatycznie i rozsądnie zagospodarować jego niższą część. W takiej sytuacji idealnie sprawdzi się niska zabudowa w ciemnym kolorze, która pozwoli na osiągnięcie głębi przestrzeni. Można również niską, kolankową ściankę okleić tapetą w pionowe paski, dzięki czemu można optycznie podnieść skos.

Z kolei w przypadku wąskich pomieszczeń można je optycznie poszerzyć poprzez pomalowanie jego krótszych ścian ciemniejszym kolorem, a uwagę od niestandardowych narożników można odwrócić za pomocą odpowiedniego ustawienia sztucznego światła, np. punktów świetlnych na przeciwnych ścianach.

Nietypowe mieszkanie może mieć również mnóstwo wnęk, które ograniczają przestrzeń i tworzą kłopotliwy dziury. Jednak i takie elementy łatwo zakamuflować, chociażby poprzez zabudowę wnęk szafami, czy stworzenie z nich otwartych i zamkniętych szafeczek. Kolejnym praktycznym sposobem jest klimatyczne oświetlenie wnęk. Dobrym rozwiązaniem będzie montaż oświetlenia w postaci punktów świetlnych ulokowanych w górnej lub dolnej części. W wersji minimalistycznej wystarczy we wnęce postawić zwykłą lampę podłogową, dzięki czemu można stworzyć przytulną atmosferę.

Jak minusy zmienić na plusy?

Przy odrobinie wysiłku właściwie każdą nietypową cechę mieszkania można przekuć na zaletę, tak, by w ogłoszeniu były wręcz zachętą.

Ostatnie piętro bez windy z pewnością pozwoli zadbać o kondycję. Do tego atut w postaci braku sąsiadów nad mieszkaniem jest istotny dla osób ceniących ciszę. Spory metraż sprawi wrażenie dużej przestrzeni, z kolei mały metraż może stać się przytulnym gniazdkiem dla par bądź studentów dopiero rozpoczynających swoje dorosłe życie. Mieszkanie w starej kamienicy z pewnością ma swoją duszę, a wiekowe wyposażenie dodaje lokalowi klimatu, do tego wysokie ściany optycznie powiększają przestrzeń. Liczne skosy nadają pomieszczeniom artystyczny wymiar, a szereg wnęk można zagospodarować.

Kogo mogą zainteresować?

Czasem wszelkie „nietypowości” nie odstraszają kupujących. Świetna lokalizacja, pięknie odnowiony budynek, funkcjonalnie rozplanowane mieszkanie mogą zrobić tak dobre wrażenie, że przyćmią wszystko inne. Poza tym jest spore grono osób z osobliwym gustem, które poszukuje wyjątkowych wnętrz.

Nietypowe wnętrza, np. z pomieszczeniami w kształcie wielokątów nieforemnych są bowiem doskonałą okazją do wyzwań dekoratorskich dla osób nie lubiących nudy w mieszkaniu. Są szczególnie cenione przez indywidualistów, którzy chcą cieszyć się nieszablonowym domowym zaciszem. Mieszkania ze skosami lub o charakterystycznym wystroju mają artystyczną duszę, spodobać się więc mogą osobom o artystycznym usposobieniu, szukających niebanalnych rozwiązań. Mieszkania w starych kamienicach, o wysokich pomieszczeniach również spodoba się osobom pragnącym większej przestrzeni. Skusić się mogą na nie również osoby szukające lokali pod wynajem np. działające w branży fotograficznej.

Czasem jednak walory estetyczne poszukujący mieszkań stawiają na drugim planie, priorytetowo traktując możliwość natychmiastowego zamieszkania w danym lokalu. Zatem mieszkanie urządzone „od A do Z” z pewnością spodoba się osobom, które szukają gotowych rozwiązań, niewymagających jakichkolwiek nakładów pracy, czy urządzania.

Jak zareklamować w ogłoszeniu?

Niebanalne, nietypowe, artystyczne, z duszą, jedyne takie na rynku – wbrew pozorom te popularne slogany wciąż działają na wyobraźnię i mogą skusić potencjalnych klientów, których nie urzekają rozwiązania stosowane na masową skalę.

Ważne, by w ogłoszeniu wspomnieć o wszystkich atutach mieszkania, a w przypadku małych metraży, skosów czy licznych wnęk doskonale podziałają zdjęcia dające wrażenie przestrzeni.

Niniejsze opracowanie ma jedynie charakter informacyjny. Jego treść nie stanowi porady prawnej, podatkowej, finansowej czy z zakresu obrotu nieruchomościami. W celu uzyskania profesjonalnego wsparcia, skonsultuj się ze specjalistą: https://www.nieruchomosci-online.pl/agenci.html

Dodaj komentarz

Komentarze:

Zespół Nieruchomosci-online.pl

Zespół Nieruchomosci-online.pl - Nieruchomosci-online.pl to portal z największą liczbą ogłoszeń nieruchomości w Polsce. Udostępnia poszukującym ponad 350 tys. ofert od biur nieruchomości, deweloperów i osób prywatnych. Co miesiąc odwiedzany jest przez 3 miliony użytkowników, co daje mu drugą pozycję pod względem popularności.

Zobacz także

Znajdź % dla siebie

Zamknij

Używamy i uzyskujemy dostęp do cookies i podobnych technologii w celach statystycznych i realizacji usług. Możesz określić w przeglądarce warunki przechowywania i dostępu do cookies. Więcej...

Zamknij