Nieruchomosci-online.pl - Tu zaczyna się dom tu zaczyna się dom

  • Blog
  • Sprzedaż
  • Jakie błędy popełniasz przy sprzedaży domu do remontu

Jakie błędy popełniasz przy sprzedaży domu do remontu

Anna Serafin
Komentarze

Dom do remontu wymaga poniesienia nakładów inwestycyjnych przez kupca, a dodatkowo nie prezentuje się tak atrakcyjnie na zdjęciach jak nowocześnie wykończona nieruchomość. Dlatego może nie być łatwo znaleźć na niego chętnych. Podpowiadamy, jak sprzedać dom do remontu i przedstawiamy najczęstsze pomyłki, które zdarzają się sprzedawcom przy takich transakcjach.

Sprzedaż domu do remontu wcale nie musi być trudna. Wszystko zależy bowiem od atrakcyjności nieruchomości, na którą wpływa głównie lokalizacja i cena. Trzeba jednak pamiętać, że kupiec już na starcie musi wyłożyć dodatkowy budżet na doprowadzenie nieruchomości do dobrego stanu, przez co termin możliwej przeprowadzki się przesuwa. Większość osób niechętnie się na to decyduje, bo woli od razu wejść do gotowego domu i tylko umeblować go po swojemu.

Sprzedaż domu do remontu bywa problematyczna. Jednak musisz pamiętać, że sprzedajesz wspaniałą nieruchomość z duszą, a nie kolejny, powtarzalny lokal zbudowany przez dewelopera. Te atuty warto podkreślać!

Działasz bez przygotowania

Zanim zdecydujesz się wystawić nieruchomość na sprzedaż, pamiętaj, aby się do tego odpowiednio przygotować. Najpierw warto rozejrzeć się na rynku nieruchomości i sprawdzić, czy jest zainteresowanie na tego typu oferty i jak wyceniają je inni sprzedający. Można tutaj skonsultować się z rzeczoznawcą majątkowym, który pomoże dokonać wyceny.

Warto także poprosić o pomoc specjalistów, którzy ocenią stan techniczny nieruchomości. Dzięki temu można przeprowadzić niezbędne prace remontowe, które podniosą atrakcyjność nieruchomości. Jeżeli nie chcesz sam zajmować się transakcją sprzedaży, możesz skorzystać z usług agenta nieruchomości, który pomoże znaleźć kupca i podpowie, na jakie atuty domu warto zwracać uwagę w ogłoszeniu.

Znajdź profesjonalnego agenta w swojej okolicy:

Błędem, który można popełnić przy tworzeniu oferty sprzedaży domu, jest potraktowanie go jak standardowej nieruchomości. Nietrudno się domyślić, że zdjęcia umieszczone w ogłoszeniu mogą lekko przerażać. Dlatego wcześniej warto odpowiednio przygotować dom i najlepiej zainwestować w profesjonalną sesję zdjęciową, która podkreśli jego atuty i ukryje mankamenty.

O czym musisz pamiętać? Przede wszystkim usuń z domu wszystkie elementy, które są bezpośrednio związane z tobą – bibeloty, zdjęcia, pamiątki rodzinne. Posprzątaj, uporządkuj widoczne przedmioty. Oczywiście nie usuwaj mebli (szczególnie tych ozdobnych), bo wtedy wnętrze będzie sprawiało wrażenie pustego. Pozwól kupującemu już na zdjęciach wyobrazić sobie, jak mogłyby wyglądać w danej przestrzeni jego rzeczy. Możesz również zainwestować w usługę home stagingu, czyli profesjonalnego przygotowania nieruchomości do sprzedaży albo samemu zadbać o świeże kwiaty, świece, ozdobne zasłony czy poduszki.

Nie zapomnij także o uporządkowaniu ogrodu, który często jest ogromną zaletą starych domów. W końcu nie trzeba czekać aż żywopłot urośnie na taką wysokość, aby odgrodzić kupca od sąsiadów, a latem można jeść owoce z nasadzonych już drzew i krzewów.

Dowiedz się więcej - "Jak szybko sprzedać stary dom?"

Nie przedstawiasz atutów nieruchomości

Odpowiednio przygotowane ogłoszenie o sprzedaży to, oprócz profesjonalnych zdjęć, połowa sukcesu. W samej ofercie trzeba zawrzeć podstawowe informacje, takie jak: metraż, liczba pokoi, lokalizacja czy cena. Jednak aby zachęcić do jej przejrzenia, warto rozbudować sam opis. Możesz dodać, z jakich materiałów jest zbudowany dom, jakie remonty zostały przeprowadzone, czy znajdują się w nim wyjątkowe meble (np. odrestaurowana gablota, zdobiona szafa czy piec kaflowy). Jeśli dom znajduje się na odludziu, to trzeba wprost o tym poinformować i zaznaczyć możliwość nieskrępowanego obcowania z naturą. Podkreśl, że przyszli właściciele będą mogli korzystać z urokliwego ogrodu, kupować od sąsiada ekologiczne jajka albo w kilka minut dotrzeć do lasu. Z kolei, gdy nieruchomość mieści się w mieście lub w jego pobliżu, warto dodać informację o bliskości sklepów, przystanku autobusowego, poczty, szkoły czy przedszkola.

Na zdjęciach oczywiście nie można tuszować takich mankamentów jak nieszczelne okna czy odpadające klepki z podłogi, bo zainteresowani i tak to zauważą podczas osobistej wizyty. Warto jednak pokazać, że dom ma duszę i np. sfotografować drzewa obsypane kwiatami w złotej godzinie albo piec kaflowy, w którym płonie ogień i zachęca, aby przy nim usiąść w zimowy wieczór.

Tutaj dowiesz się jak stworzyć "Ogłoszenie o sprzedaży domu, które przyciąga wzrok".

Oczekujesz zbyt wysokiej ceny

Często przyczyną nieadekwatnej wyceny jest sentyment do nieruchomości. To naturalne, że kiedy pozbywasz się rodzinnego dziedzictwa, to traktujesz sprawę emocjonalnie i nie chcesz się zgodzić, aby ktoś kupił je za pół darmo. Sentymenty trzeba jednak odrzucić na bok i mieć świadomość, że zbyt wysoka cena odstraszy kupujących, bo w swoim budżecie muszą oni jeszcze uwzględnić środki na remont. Kupujący patrzą na dom jako inwestycję, która będzie wymagała nakładów finansowych. Liczy się więc stan, w jakim znajduje się on aktualnie.

Jak ustalić cenę domu? Najlepiej skorzystać z profesjonalnej pomocy rzeczoznawcy majątkowego, który wyceni nieruchomość, opierając się na rynkowych realiach. Dzięki takiej usłudze zarówno ty, jaki i nabywający, otrzymacie profesjonalną informację o realnej wartości domu.

Chcesz sprzedać za szybko

Niestety domy do remontu, które zazwyczaj przekraczają preferowane teraz 150 mkw powierzchni, nie schodzą jak świeże bułeczki. Dlatego kiedy wystawisz ogłoszenie, musisz uzbroić się w cierpliwość. Trochę czasu wymaga to, aby trafić na odpowiedniego kupca.

Jeżeli dom został wystawiony na sprzedaż, a przez kilka miesięcy nikt się w jego sprawie nie odezwał albo żadna spośród zainteresowanych osób nie sfinalizowała transakcji, to warto skorzystać z usług dobrego pośrednika nieruchomości.

Sabotujesz sprzedaż domu

Sabotowanie sprzedaży domu najczęściej ujawnia się podczas spotkania z zainteresowanymi. Pokazujesz kupcom swoją przestrzeń, ale jednocześnie cały czas im opowiadasz, że z kranu cieknie, że podłoga skrzypi, a kafelki w łazience odpadają. Oni wszystko to sami zauważą, a twoim zadaniem jest przedstawić dom w jak najkorzystniejszy sposób – opowiedzieć o jego zaletach, a nawet możesz pokusić się o przestawienie rodzinnych historii, związanych z nieruchomością.

Dużo łatwiej jest podjąć decyzję o sprzedaży, jeżeli nabyłeś dom w celach inwestycyjnych albo dostałeś go w spadku i nigdy w nim nie mieszkałeś. Jeśli jednak jest inaczej, to naturalne jest, że trudno jest ci się rozstać z tą nieruchomością. Do danych miejsc przywiązujemy się emocjonalnie, ale kiedy zapadnie już decyzja o wystawieniu ogłoszenia, to musisz być na to gotowy i zaakceptować fakt, że dom wkrótce zmieni właściciela, a ty będziesz mieszkać w nowym miejscu.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tym, jak sprzedać dom, zapoznaj się z naszym poradnikiem:

Jak sprzedać dom (krok po kroku)

 


Niniejsze opracowanie ma jedynie charakter informacyjny. Jego treść nie stanowi porady prawnej, podatkowej, finansowej czy z zakresu obrotu nieruchomościami. W celu uzyskania profesjonalnego wsparcia, skonsultuj się ze specjalistą: https://www.nieruchomosci-online.pl/agenci.html

Anna Serafin

Anna Serafin - Absolwentka Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu na kierunku finanse i rachunkowość. Specjalizuje się w finansach osobistych, finansach firmowych oraz w nieruchomościach. Jej misją jest przekładanie specjalistycznego języka z aktów prawnych i dokumentów bankowych oraz tych związanych z nieruchomościami na słowa zrozumiałe dla każdego.

Zobacz także