Nieruchomosci-online.pl - Tu zaczyna się dom tu zaczyna się dom

Jak tanio wyremontować dom?

Magdalena Krukowska
Komentarze

Koszt remontu domu zależy przede wszystkim od tego, w jakim stanie wyjściowym jest budynek i jego wnętrze. Generalny remont domu, w którym trzeba wymienić instalacje, naprawić dach itp., niestety nie należy do przedsięwzięć tanich i tu niewiele da się oszczędzić. Ale jeśli chodzi tylko o odświeżenie i poprawę wyglądu wnętrz, wiele prac można wykonać niewielkim kosztem. Nie do wszystkiego potrzebujemy fachowej ekipy. Wiele sprzętów domowych można też odnowić zamiast wymieniać.

Z tego artykułu dowiesz się:

 

Jak i gdzie kupić tańsze materiały, meble i artykuły dekoracyjne?

Jeśli naszym głównym kryterium przy zakupie materiałów budowlanych i artykułów do wystroju wnętrz ma być niższa cena, warto się przygotować na to, że ich kompletowanie może być bardziej czasochłonne niż zamówienie wszystkiego w jednym markecie budowlanym. Trzeba będzie przede wszystkim porównywać ceny i zaglądać w miejsca mniej oczywiste, gdzie nieraz trafiają się prawdziwe okazje. Sprawdźmy hurtownie i outlety z końcówkami serii. Niektóre materiały i sprzęty można też kupić taniej bezpośrednio od ich producentów. Warto też regularnie przeglądać portale aukcyjne – można tam znaleźć używane przedmioty w dobrym stanie.

Co możemy zrobić sami?

Są czynności, do których nie trzeba zatrudniać fachowców. Możemy je wykonać samodzielnie i w ten sposób oszczędzić, choć do niektórych będziemy potrzebować odpowiednich narzędzi, a nieraz także pomocy drugiej osoby. Należą do nich:

  • przygotowanie wnętrza domu do remontu (usunięcie mebli i innych przedmiotów z remontowanego pomieszczenia, zakrycie folią malarską sprzętów, których nie można usunąć, zabezpieczenie taśmą włączników i kontaktów itp.);
  • malowanie i tapetowanie ścian, malowanie elewacji;
  • malowanie płytek;
  • montaż mebli (przynajmniej niektórych, mniej skomplikowanych);
  • odnawianie i malowanie mebli, okien i drzwi;
  • kładzenie paneli i wykładzin;
  • wymiana tekstyliów i elementów dekoracyjnych – zasłon, dywanów itp.

Podłogi i schody

Drewnianą podłogę bądź drewniane schody można odnowić samodzielnie, jeśli deski są w dobrym stanie i potrzebne jest tylko usunięcie niewielkich zarysowań i przetarć. Wtedy wystarczy usunąć poprzednie warstwy lakieru z powierzchni za pomocą papieru ściernego lub szlifierki, zmatowić podłogę, wypełnić ubytki i ponownie polakierować. W przypadku większych uszkodzeń potrzebne będzie cyklinowanie.

Panele podłogowe, jeśli nie są bardzo uszkodzone (a w przypadku laminowanych – jeśli warstwa wierzchnia jest odpowiednio gruba), można odnowić w podobny sposób.

Inną możliwością jest malowanie. Jeśli wybierzemy odpowiedni kolor, możemy nadać pomieszczeniu określony styl – np. podłogi malowane na biało bądź jasnoszaro są typowe dla stylu skandynawskiego.

Kolejną opcją jest położenie wykładziny – można to zrobić na starym parkiecie lub starych płytkach, pod warunkiem, że elementy podłoża nie ruszają się ani nie wystają.

Pokoje

Jak wspomniano, ściany w pokojach możemy odświeżyć sami – pomalować je lub wytapetować. Jeśli ściany nie są gładkie, szybszy i łatwiejszy jest ten drugi sposób, gdyż ukryje nierówności bez konieczności szpachlowania i szlifowania. Na rynku jest wiele tapet w zróżnicowanych cenach. Nieraz można też trafić na końcówki serii w promocji.

Zastanówmy się, czy zamiast wymieniać meble na nowe, da się je odnowić, przemalować lub okleić. Z meblami drewnianymi można postąpić podobnie jak z drewnianą podłogą – zeszlifować stare powłoki, wypełnić ubytki i pomalować lakierem, lakierobejcą bądź farbą. Meble z MDF przed malowaniem wystarczy odtłuścić i zmatowić. Można też pokryć meble farbą kredową, która zwykle nie wymaga specjalnego przygotowania powierzchni (chyba że ta jest bardzo zniszczona i się łuszczy). Pasuje ona szczególnie do wnętrz w stylu rustykalnym i shabby chic.

W przypadku mebli tapicerowanych warto rozważyć wymianę samej tapicerki. Jednak nie zawsze jest to opłacalne – czasem koszt takiej usługi może być niewiele niższy od zakupu nowego mebla. Zależy to od szeregu czynników, takich jak rodzaj i wielkość mebla, rodzaj i ilość tkaniny obiciowej, ale także lokalizacja i renoma zakładu tapicerskiego. Można jednak wziąć to pod uwagę, jeśli meble są szczególnie cenne albo w miarę nowe, tylko np. kolor obić nie pasuje do wnętrza po zmianie jego wystroju.

Niewielkim kosztem można odmienić charakter pomieszczenia poprzez zmianę dodatków i tekstyliów – zasłon, dywanów, poduszek czy kapy, a także przez powieszenie na ścianach obrazów i plakatów.

Łazienka

Jeśli urządzenia sanitarne są całe i sprawne, może wystarczyć odświeżenie wyglądu łazienki. Duża różnica będzie już widoczna po zmianie fug. Można je wymienić całkowicie, jeśli są bardzo zniszczone, a można tylko uzupełnić w miejscach ubytków i pomalować. To samo warto zrobić z silikonem uszczelniającym, który nieraz jest brudny i zniszczony, więc jego odnowienie korzystnie wpłynie na wygląd łazienki.

Alternatywą dla skuwania płytek jest ich pomalowanie trwałymi farbami dostosowanymi do ceramiki. Ponieważ farby do płytek są różne, zawsze powinniśmy najpierw sprawdzić, czy dana farba nadaje się do płytek ściennych, czy do podłogowych, i czy wymaga uprzedniego zagruntowania powierzchni.

Wannę można również odnowić bez konieczności jej wymiany. Małe pęknięcia i odpryski można wypełnić specjalną masą, a po wyschnięciu wypolerować i pomalować emalią. Są też dostępne farby do malowania wanien i umywalek – nie jest to jednak rozwiązanie bardzo trwałe. Można również spróbować metody „wanna na wannę”. Polega ona na tym, że na starej wannie umieszcza się akrylowy wkład, który łączy się z podłożem za pomocą pianki montażowej.

Kuchnia

Wymiana mebli kuchennych to niebagatelny wydatek. Może się jednak okazać, że wystarczy wymienić tylko ich uszkodzone czy podniszczone elementy – fronty szafek albo blaty. Jeśli meble są w dobrym stanie, tylko niemodne lub nie w naszym guście, można je przemalować lub pokryć okleiną. Dużą różnicę widać nieraz już po samej zmianie uchwytów przy szafkach i szufladach.

Płytki kuchenne można pomalować tak samo jak łazienkowe. Można też je zakryć mozaiką, panelami ściennymi lub specjalnymi naklejkami.

Okna, drzwi, elewacje

Niektóre prace remontowe na zewnątrz budynku można również wykonać samodzielnie. Zanim jednak do nich przystąpimy, warto sprawdzić zapisy miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, zwłaszcza jeśli zamierzamy wprowadzić widoczne zmiany. Jest to istotne, gdyż niektóre plany zawierają zasady dotyczące wyglądu budynków – także kolorystyki elewacji i stolarki oraz zastosowania określonych materiałów.

Drewniane okna, ramy okienne i drzwi można odnowić podobnie jak meble. Wychodzi to znacznie taniej niż wymiana stolarki na nową. Warunkiem jest, by nie były wypaczone ani bardzo zniszczone. Sposób renowacji zależy od tego, czym drewno jest pokryte i jaki efekt chcemy uzyskać (wygląd naturalnego drewna czy określony kolor). Jeśli to możliwe, przed renowacją dobrze jest zdjąć okna bądź drzwi i ułożyć je poziomo. Szyby zabezpieczamy folią i taśmą malarską. Usuwamy stare powłoki i uzupełniamy ubytki masą szpachlową, którą po wyschnięciu szlifujemy. Następnie nakładamy impregnat ochronny (chroni drewno przed odbarwianiem się, grzybami i owadami) i malujemy w wybrany sposób – lakierobejcą lub farbą.

Jeśli wymiana okien bądź drzwi jednak jest konieczna, można oszczędzić kupując używane w dobrym stanie, ewentualnie z lekkimi śladami użytkowania, które nadają się do odnowienia. Nieraz można trafić na okna i drzwi, które zostały wymontowane tylko dlatego, że nie pasowały do kolorystyki bądź stylu budynku. Podobnie jak w przypadku pozostałych materiałów, warto też porównywać ceny i szukać promocji. Samodzielna wymiana okien i drzwi może nie wydawać się prosta, ale osoby, które dysponują zestawem odpowiednich narzędzi i pewnym doświadczeniem w pracach tego typu mogą sobie z tym poradzić. Ważne jest zastosowanie odpowiednich materiałów i technik, by z jednej strony zapewnić odpowiednią szczelność i uniknąć tzw. mostków termicznych (miejsc, w których następuje utrata ciepła), a z drugiej – zachować luzy dylatacyjne, czyli szczeliny między stolarką a ścianą, które uwzględniają rozszerzanie się materiału pod wpływem warunków w otoczeniu.

Samodzielne malowanie elewacji domu wymaga więcej pracy niż malowanie ścian w pomieszczeniach, ale też jest wykonalne, zwłaszcza jeśli chodzi tylko o odświeżenie i zmianę koloru. Jeśli stara warstwa farby bądź tynku bardzo się łuszczy i odpada, czy też ściana wygląda na bardzo zawilgoconą, zdanie się na fachowców może się okazać lepszą opcją. Przy wyborze farby elewacyjnej i jej koloru weźmy pod uwagę nie tylko cenę i własny gust, lecz także wspomniane wyżej wytyczne MPZP, dominującą kolorystykę budynków w okolicy oraz warunki pogodowe (np. w miejscu bardzo nasłonecznionym lepiej nie malować dużych powierzchni ciemną farbą, bo mury będą się nagrzewać). Aby uniknąć różnic w odcieniu farby , najlepiej zamówić potrzebną ilość z jednej partii produkcyjnej i unikać dłuższych przerw w pracy, ponieważ warunki atmosferyczne mogą wpływać na zmianę koloru. Do malowania elewacji, poza narzędziami do nakładania farby (natrysk bądź wałek z kijem teleskopowym), będziemy potrzebować stabilnego rusztowania. Prace najlepiej planować na czas, gdy panują umiarkowane temperatury, gdyż ściany nie powinny być zbyt zimne ani zbyt gorące (wpływa to na czas wysychania i trwałość farby).

 


Niniejsze opracowanie ma jedynie charakter informacyjny. Jego treść nie stanowi porady prawnej, podatkowej, finansowej czy z zakresu obrotu nieruchomościami. W celu uzyskania profesjonalnego wsparcia, skonsultuj się ze specjalistą: https://www.nieruchomosci-online.pl/agenci.html

Magdalena Krukowska

Magdalena Krukowska - Od 2016 r. związana z portalem Nieruchomosci-online.pl. Należy do zespołu redakcyjnego bloga Nieruchomosci-online.pl, gdzie współtworzy strategię contentową, odpowiada za dobór treści, zajmuje się tworzeniem i optymalizacją publikacji, a także kontaktami z autorami i ekspertami ds. nieruchomości. W przeszłości prowadziła szkolenia z j. angielskiego.

Zobacz także

Używamy i uzyskujemy dostęp do cookies i podobnych technologii w celach statystycznych i realizacji usług. Możesz określić w przeglądarce warunki przechowywania i dostępu do cookies. Więcej...

Zamknij